powstanie warszawskie
-
Chcą, żeby Gronkiewicz-Waltz nagrodziła wszystkich żyjących powstańców
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego apeluje do prezydent Warszawy o nagrodzenie warszawskich powstańców.
-
Chcieli odebrać mieszkanie 86-letniej wdowie. Giertych do Gronkiewicz-Waltz: Upadliście na głowę?
Urzędnicy z Woli złożyli apelację do wyroku sądu, przez co wdowie po powstańcu warszawskim groziło odebranie lokalu komunalnego. Prezydent stolicy zareagowała... gdy na Twitterze głos w sprawie zabrał Roman Giertych.
-
Sensacyjne odkrycie. Odnaleźli grób jedynego czarnoskórego, który walczył w Powstaniu Warszawskim
O odkryciu grobu Nigeryjczyka Augusta Agbola O'Browna, ps. "Ali", poinformował chrześcijański klub "Idź Pod Prąd", który zajmuje się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów.
-
Najpierw hitlerowcy, teraz to. Nowy mural w Łomiankach. "Jak się komuś nie podoba, nie musi tędy chodzić"
Dopiero co Łomianki zasłynęły muralem, na którym zamiast powstańców warszawskich pojawili się hitlerowscy zbrodniarze, a w piątek w tym samym miejscu pojawił się dość makabryczny wizerunek dziecka z pistoletem przy skroni.
-
Fatalny błąd władz Łomianek. Pomylili powstańców z niemieckimi zbrodniarzami
W Łomiankach pojawiły się nowe murale, które mają nawiązywać do Powstania Warszawskiego. Jak się okazuje, popełniono poważny, historyczny błąd. Ludzie błyskawicznie go wychwycili.
-
Wywieszać flagę z okazji święta narodowego? Kto za to odpowiada? Wyjaśniamy
- Wywieszanie flagi to nie obowiązek, ani obywateli, ani spółdzielni mieszkaniowych. Wszystko zależy od dobrej woli - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu Miasta st. Warszawy.
-
Tak wyglądał ostatni dzień Powstania Warszawskiego. Po wysiedleniach w mieście został niecały 1000 osób
Dziś 73. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. Niemcy zamykają żołnierzy AK w obozach jenieckich, a cywilów wysiedlają. Następnie przeprowadzają planowe niszczenie miasta. Zobaczcie, jak wyglądał ostatni dzień powstania.
-
Była sanitariuszką w Powstaniu. 'Zamordowali mi ojca. Mam się wstydzić, że nie pomogłam rannemu Niemcowi?'
Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka", w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką. Miała wtedy 16 lat. W rozmowie z Metrowarszawa.pl wyjaśnia, dlaczego Powstanie było ważne i czego długo się wstydziła.
-
Kontrowersyjna reklama Tigera w rocznicę Powstania. Na reakcję muzeum nie trzeba było długo czekać
Tiger Energy Drink 1 sierpnia reklamował się grafiką z wysuniętym środkowym palcem oraz napisem "Chrzanić to, co było. Ważne jest to, co będzie". Firma przeprasza. Reakcja Muzeum Powstania Warszawskiego bezbłędna.
-
Kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego. To nie to samo, co czerń i biel. Realizm fotografii poraża
Wszystkie zdjęcia z Powstania Warszawskiego budzą silne emocje. Jednak wystarczyło pokolorować stare czarno-białe fotografie, aby uzyskać jeszcze silniejszy efekt. Powstanie w kolorze staje się jeszcze bardziej namacalne.
-
"Siema byczku, to wy przyjechaliście do mnie po zioło?". Policjanci zatrzymali 28-latka
-
Łosie. Osobnik kręcił się przy Wiatracznej, stadko wędrowało Młocińską
-
Wielu młodych Polaków ma ten problem. Rozwiązanie jest prosteMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Na Trasie Łazienkowskiej rozbili się holenderscy żołnierze. Służby komentują
-
Kamienica przy placu Zbawiciela się sypie. Rok temu wydawca "Przekroju" kupił ją za 19 mln zł
- Bezpieczniej na Białołęce. Więcej dzielnicowych i nowa siedziba
- Pożar hurtowni z fajerwerkami w Kobyłce. "Potężna eksplozja i wybuchy"
- Ursus. 44-latek chciał wymusić zwrot fikcyjnego długu. Groził oblaniem kwasem
- Wypadek w Żyrardowie. Samochód spadł z wiaduktu, kierowca jest w szpitalu
- Zdewastowany XIX-wieczny dwór, który był częścią PGR-u. Konserwator żąda natychmiastowej naprawy
-
Rzeź Woli. Była zaplanowanym, systematycznym mordowaniem ludności dzielnicy
Rzeź Woli, której apogeum przypadło na 5-7 sierpnia 1944 r., to jedna z najstraszliwszych zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. W wyniku planowej eksterminacji zginęło wtedy 30-65 tys. mieszkańców Woli.
-
Cudem przetrwali Powstanie. Zabrali nas tam, gdzie mieszkali przed wojną. Ich domy zostały zrujnowane
Jak wyglądał ich dom przed 1 sierpnia 1944 roku? Jak po kapitulacji? Czy zostały po nim tylko ruiny? Gdzie byli w godzinę "W"? Jedno ich łączy: nie walczyli, przetrwali piekło. Przypominamy poruszające historie mieszkańców Warszawy, którzy nie...
-
Godzina "W" w Warszawie. Tysiące warszawiaków uczciły kolejną rocznicę Powstania. Najlepsze momenty
Warszawiacy, jak co roku, 1 sierpnia przed godziną 17 wyszli na ulice, by punkt piąta po południu uczcić minutą milczenia kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Ten poruszający moment zarejestrowali nasi reporterzy. Zobaczcie te ujęcia!
-
Rocznica Powstania Warszawskiego. 14 miejsc i wydarzeń, które powinieneś znać z historii Powstania
74. rocznica Powstania Warszawskiego. Przez 63 dni toczyła się heroiczna walka o miasto z okupantem. Na mapie znajdziecie 14 najważniejszych miejsc oraz wydarzeń związanych z Powstaniem.
-
Irena Santor: Zapamiętałam biegających ludzi po hałdach gruzu. Patrzyłam i nie wierzyłam
- Mieszkam w miejscu świętym. Na moim podwórku zaczynała się stacja wywózki z getta - to jedno z mocniejszych zdań, które usłyszałam od Ireny Santor. Ze słynną, polską piosenkarką, w której repertuarze Warszawa zajmuje wiele miejsca, rozmawiam o...
-
Powstanie Warszawskie. Mnóstwo wydarzeń w związku z 73. rocznicą
Od Powstania Warszawskiego minęły 73 lata. Warszawa pamięta o swoich bohaterach. W stolicy planowane są liczne wydarzenia w związku z rocznicą zrywu. Nie tylko 1 sierpnia. Już w poniedziałek m.in. Apel Poległych czy koncert.
-
Już dzisiaj 27. Bieg Powstania Warszawskiego. Podczas wydarzenia premiera niezwykłego filmu
W tym roku w Biegu Powstania Warszawskiego pobiegnie 11 tys. osób. Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w zdobywaniu PAST-y. Podczas wydarzenia premiera niezwykłego filmu Gazeta.pl
-
Rocznica Powstania Warszawskiego. Ulicami Warszawy przejdą ONR-owcy. Będzie też Marsz Milczenia
1 sierpnia ulicami stolicy przejdą dwa marsze. Organizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny marsz "Powstańcza Krew", oraz "Marsz Milczenia", którego organizatorzy potępiają działania nacjonalistów.
-
90-letnia uczestniczka Powstania: Moi koledzy odchodzą ze świata ze świadomością, że dzieje się źle
- Chcę zostawić Polskę bezpieczną, Polskę nieskłóconą, rozumiejącą, jak wielką wartością jest wolność - mówi dla Metrowarszawa.pl Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
-
Deweloper buduje apartamentowiec na grobach powstańców? "Tam wciąż mogą być szczątki"
W Warszawie przy ul. Bohaterów Getta (niegdysiejsze Nalewki) niedaleko pl. Bankowego deweloper rozpoczął budowę apartamentowca. Tymczasem w ziemi wciąż mogą znajdować się szczątki poległych tu ok. 200 osób.
-
Historia Powstania Warszawskiego w mediach na całym świecie. "Dawno nie mieliśmy tak dobrej promocji"
Wybór pl. Krasińskich na miejsce przemówienia Donalda Trumpa budził wiele kontrowersji. Wielu twierdzi jednak, że decyzja, by prezydent USA występował na tle pomnika Powstania Warszawskiego była doskonała.
-
Starszy pan wyciąga opaskę i siada samotnie przy stole. I wtedy... Wzruszające spoty o powstaniu warszawskim
Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało dziś dwa spoty z okazji zbliżającej się 73. rocznicy powstania. Oglądając je, nie jest łatwo powstrzymać łzy.
-
Poruszające zestawienia. Warszawa z II wojny światowej i współczesna na jednym zdjęciu
Jak najlepiej opowiedzieć tragiczną historię? Na przykład pokazując kolaże zdjęć z czasów II wojny światowej zestawione ze współczesnymi fotografiami stolicy. - Żydowska Warszawa to 40 proc. dawnej stolicy. Po wojnie zniknęła bez śladu - mówi auto...
-
Ten film nakręcili naziści. Pokazują w nim, jak niszczyli stolicę. Wstrząsajace wideo
Wideo ukazujące Warszawę zamieniającą się w ruinę podczas II wojny światowej opublikowano na niemieckiej stronie World War 2: The Lost Footage. Film powstał w cieszącą się złą sławą wytwórni niemieckiej UFA.
-
94-letniemu powstańcowi odmówiono przyjęcia do szpitala. Wszystko nagrała jego córka
Szpital odmówił natychmiastowej wizyty 94-letniemu powstańcowi. Najbliższy termin? Za 9 miesięcy. Jego córka nagrała rozmowę z pracownicą rejestracji. Placówka twierdzi, że to nieporozumienie.
-
W domu na Pradze znaleziono prawdziwą skrytkę powstańca. Tajne dokumenty i pistolet
W mieszkaniu w jednej z praskich kamienic odkryto prawdziwą skrytkę z Powstania Warszawskiego. Przechowywano w niej broń i tajne dokumenty.
-
Powstaje film legendarnym oficerze polskiego wywiadu. Powstańcy warszawscy proszą o pomoc
Do 30 listopada można wesprzeć realizację filmu o legendzie polskiego wywiadu, Kazimierzu Leskim. "Za 50 zł otrzymasz w prezencie film, a za 200 zł dwuosobowe zaproszenie na premierę - zachęca Związek Powstańców Warszawskich".
-
Petycja do IPN'u: "Żądamy zaprzestania lustracji Generała Zbigniewa Ścibora- Rylskiego"
W internecie pojawiła się petycja skierowana do Jerzego Eislera, dyrektora pionu lustracyjnego warszawskiego oddziału IPN. Jej twórcy apelują o zaprzestanie lustracji gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.
-
Odkryto film z oblężenia Warszawy w 1939 roku. Nakręcił go pracownik ambasady Królestwa Szwecji
Unikalny 10 minutowy dokument nakręcono w 1939 roku przez Svena Grafströma, pracownika ambasady Królestwa Szwecji. Można go obejrzeć na wystawie "Małe Wielkie Historie" w warszawskiej Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu.
-
Wyślij urodzinowe życzenia do sanitariuszki Batalionu "Miotła" - zachęcają powstańcy
Major Halina Jędrzejewska ps "Sławka" obchodzi 90. urodziny. Akcję organizuje m.in. Związek Powstańców Warszawskich
-
Powstaniec Warszawski, który sprzeciwiał się apelowi smoleńskiemu, nie otrzyma awansu oficerskiego. Macierewicz nie wyraził zgody
Major Żukowski, Powstaniec Warszawski, nie otrzyma awansu oficerskiego. Wcześniej sprzeciwił się odczytaniu nazwisk ofiar katastrowy Smoleńskiej podczas uroczystości związanych z rocznicą wybuchu Powstania. Decyzję podjął Antoni Macierewicz.
-
Koniec z Powstaniem Warszawskim i Powstańcami na koszulkach i gadżetach? Chce tego MSW
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło zająć się tzw. ?odzieżą patriotyczną? i wykorzystywanymi na niej symbolami. Urzędnicy zastanawiają się nad ustawową ochroną prawną m.in. symboli związanych z Powstaniem Warszawskim i...
-
Po pas w fekaliach i halucynacje. Zobacz, co czuli powstańcy przechodząc kanałami [WIDEO]
Zeszliśmy do tunelu ciągnącego się wzdłuż ulicy Karowej, by poczuć na własnej skórze, jak czuli się uciekający przed śmiercią żołnierze i cywile podczas powstania warszawskiego. Odległość jednego kilometra przebywano nawet przez pięć godzin, po pa...
-
Dzień Pamięci Starówki. Rocznica eksplozji "czołgu pułapki" [PROGRAM OBCHODÓW]
Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy powstania warszawskiego. Upamiętnia wybuch niemieckiego czołgu przy ul. Kilińskiego, jednego z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.
-
Powstanie. Kolejna dziwna akcja. Co następne? Selfie na Instagramie? [FELIETON]
Kto chce powiedzieć powstańcom "dziękuję", ale nie ma na to czasu, bo jest na melanżu, może od teraz wysłać bezpłatną kartkę pocztową. Można oddać cześć bohaterom przy okazji wracając Uberem do domu, czy wysyłając totolotka w kiosku. Brzmi dziwnie...
-
Powstańcza skrzynka kontaktowa w Parku Skaryszewskim. W miejscu, które znacie
Spacerując po Skaryszaku warto zatrzymać się we wschodniej części parku Skaryszewskiego. Dokładnie w bocznej alejce, w pobliżu kaskady, stoi zabytkowa kapliczka, która w czasie wojny pełniła funkcję nie tylko miejsca modlitwy, lecz także skrzynki...
-
Bez nich "Miasto 44" by nie powstało. Tysiące małych dzieł sztuki, których nigdzie nie zobaczysz
Miasto 44 to film Jana Komasy, którego premiera odbyła się w 2014 r. Jeden z najgłośniejszych i wywołujących skrajne emocje obrazów o Powstaniu Warszawskim. Zrobiona z wielkim rozmachem, skomplikowana w realizacji produkcja, wymagająca pracy setek...
-
"Miasto 44"... w języku japońskim. Jak został odebrany słynny polski film?
"Miasto 44" to jedna z największych polskich produkcji ostatnich lat, obejrzało ją ponad 1.7 mln widzów. Co piszą internauci, którzy obejrzeli w japońskiej wersji?
-
Conrado Moreno wspomina pradziadka biorącego udział w powstaniu. "Był szefem zgrupowania Leśnik"
- Mój pradziadek był szefem drugiego pod względem wielkości zgrupowania walczącego w powstaniu warszawskim - mówi Conrado Moreno i pokazuje rodzinny dom, w którym trzymano m.in. amunicję.
-
Wielkie brawa za ten film! Symbol Polski Walczącej noś z godnością
Symbolu powstańczej kotwicy nie noszę w czasie wyjścia do sklepu ani w barze - powstał film namawiający do ograniczenia nadużywania symbolu Polski Walczącej. Zobaczcie!