IPN
-
IPN odnalazł szczątki kolejnych siedmiu ofiar komunizmu w byłym więzieniu "Toledo"
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki kolejnych siedmiu ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy...
-
Dawne więzienie "Toledo". IPN odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistyczneg...
-
Białołęka. IPN odnalazł masowy grób ze szczątkami m.in. dzieci. Świadek zapamiętał miejsce z dzieciństwa
Instytut Pamięci Narodowej na podstawie informacji świadka odnalazł masową mogiłę na terenie dzisiejszej Białołęki w Warszawie. Odnaleziono szczątki co najmniej 25 osób, które prawdopodobnie są ofiarami zbrodni nazistowskiej, która miała miejsce...
-
Nowe miejsca poszukiwań IPN na terenie Warszawy. Będą potrzebne odpowiednie zgody
Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa...
-
W dawnym areszcie przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki. "Były pochowane bez trumien"
Na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej badacze z IPN odkryli kolejne szczątki. Prof. Szwagrzyk kierujący badaniami mówi, że jeszcze nie udało się ustalić tożsamości ofiar, ale to, w jaki sposób zostały pochowane może sugerować,...
-
Pole Mokotowskie zostało rozkopane. IPN szuka tam ciał ofiar komunistycznej machiny zagłady
IPN właśnie rozpoczął prace archeologiczne na Polu Mokotowskim. Naukowcy podejrzewają, że teren może być ogromnym cmentarzyskiem pełnym szczątków ofiar skatowanych po II wojnie światowej.
-
Spór o nazwy ulic w Warszawie trwa od roku. Ludzie mają dość. "Robienie wody z mózgu"
Spór o dekomunizację nazw ulic w Warszawie nadal trwa. Sąd po raz kolejny cofnął decyzję wojewody, IPN apeluje do władz miasta, by te nie stosowały się do postanowień, a warszawiacy mają już dość. Piszą w komentarzach, że to "robienie wody z mózgu".
-
Pole Mokotowskie zostanie rozkopane. IPN podejrzewa, że park to ogromne cmentarzysko
Instytut Pamięci Narodowej chce dokładnie zbadać teren Pola Mokotowskiego w Warszawie. Naukowcy podejrzewają, że w latach 40. i 50. funkcjonariusze komunistycznej machiny zagłady wywozili tam ciała.
-
Ruszyła rozbiórka Pomnika Żołnierzy Radzieckich. Malowano na nim swastyki i obrzucano fekaliami
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej od lat wzbudzał kontrowersje i był wielokrotnie dewastowany. Teraz zniknie z głównej alei Parku Skaryszewskiego, w której stał od kilkudziesięciu lat.
-
Na tyłach więziennego szpitala przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki ludzkie
Na terenie dawnego aresztu śledczego w Warszawie odkryto kolejne szczątki ludzkie. Podejrzewa się, że mogły to być ofiary totalitaryzmów. Do pierwszego odkrycia doszło w lipcu tego roku.
-
Wiesław Newecki nie żyje. Był pomysłodawcą hejnału warszawskiego
-
Małgorzata Kidawa-Błońska: Stan wojenny to był "dramatyczny moment"
-
Pomogli wielu rodzinom. Nie zatrzymują się i mają ważny cel MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Nowe ustalenia ws. koparek kryptowalut w budynku Sądu Administracyjnego
-
Strefy Czystego Transportu przyjęta. Ale znacznie okrojona
- Warszawa. 15-latek zaatakował rówieśnika kilkunastocentymetrowym nożem
- Nad Warszawą zaobserwowano... sępa. Potężny ptak pierwszy raz pojawił się w stolicy
- Ząbki. Zamaskowany mężczyzna wparował do sali zabaw. "Wyglądał strasznie"
- To auto naprawdę dużo przeszło. Kierowca chciał nim dojechać aż do Gruzji
- Startuje Warszawski Tydzień Praw Człowieka
-
Tablica pamiątkowa profesora Geremka odsłonięta. Bez "cenzorskich" poprawek IPN
Wczoraj w Śródmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą profesora Bronisława Geremka. Wcześniej IPN zgłosił zastrzeżenia do treści napisu, który miał się na niej znaleźć. Ratusz ich nie uwzględnił.
-
IPN ocenzurował tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka. Określenie "Europejczyk" do usunięcia
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bronisława Geremka odbędzie się 19 września w Warszawie. Instytut Pamięci Narodowej zgłosił jednak zastrzeżenia do treści napisu, który ma się na niej znaleźć.
-
Na terenie dawnego aresztu przy Rakowieckiej w Warszawie odkryto masowy grób
Więzienie przy Rakowieckiej. Na terenie dawnego aresztu na Mokotowie w Warszawie specjaliści ujawnili masowy grób, a w nim szczątki ludzkie z czasów Powstania Warszawskiego.
-
Historyk zwraca Izraelowi swoje wyróżnienie za zasługi. "To antypolska nagonka"
Janusz Sujecki jest varsavianistą żydowskiego pochodzenia. 20 lat temu otrzymał wyróżnienie od ambasadora Izraela. Na fali obecnego konfliktu polsko-izraelskiego związanego z ustawą o IPN zdecydował się je zwrócić.
-
Narodowcy włączyli się w spór polsko-izraelski. "To kampania antypolska"
"Stop Antypolonizmowi" mówią środowiska narodowe. Zapowiadają również protest przed ambasadą Izraela w Warszawie. To ich reakcja na sprzeciw Izraela na nowelizację ustawy o IPN.
-
Prezes IPN za wyburzeniem Pałacu Kultury. "Nie trafiają do mnie argumenty, że to kosztuje"
Jarosław Szarek w wywiadzie dla "Sieci" przyznaje: Nie trafiają do mnie argumenty, że ten budynek - pomnik Stalina - wrósł w tkankę miasta albo że nie dałoby się go wyburzyć, bo to kosztuje. Niepodległość ma swą cenę.
-
Sensacyjne odkrycie. Odnaleźli grób jedynego czarnoskórego, który walczył w Powstaniu Warszawskim
O odkryciu grobu Nigeryjczyka Augusta Agbola O'Browna, ps. "Ali", poinformował chrześcijański klub "Idź Pod Prąd", który zajmuje się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów.
-
IPN chce wyrzucić Bieruta i Marchlewskiego z Powązek. "Jaruzelski jest mniejszym problemem"
Szef IPN Jarosław Szarek stwierdził, że spoczywające na Powązkach "osoby, które wspierały komunistyczny reżim, nie zasługują na uhonorowanie w wolnej Polsce". Nie zdradził jednak, jak miałyby przebiegać ewentualne ekshumacje.
-
Napis na tablicy upamiętniającej ofiary KL Warschau kłamie? O jedno "0" mniej
Nie 200 tys., a kilkadziesiąt mniej - tyle, jak twierdzi historyk, było ofiar warszawskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau, zwanego "Gęsiówka". IPN twierdzi z kolei, że nie można określić dokładnej liczby ofiar.
-
IPN chce wyrzucić Bieruta z Powązek? "Nie ma miejsca dla upamiętniania komunistycznych zbrodniarzy"
IPN zastanawia się nad usunięciem grobowców "komunistycznych zbrodniarzy" z Cmentarza Powązkowskiego - takie informacje pojawiły się w mediach. Jak jednak się dowiedzieliśmy, nie ma na razie oficjalnego stanowiska.
-
Każdy może zostać opozycjonistą. IPN organizuje grę miejską
Z okazji nadchodzącej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w grze miejskiej "Spacerniak 81". Start gry: w więzieniu na Białołęce, gdzie internowano opozycjonistów. Trwają zapisy.
-
Petycja do IPN'u: "Żądamy zaprzestania lustracji Generała Zbigniewa Ścibora- Rylskiego"
W internecie pojawiła się petycja skierowana do Jerzego Eislera, dyrektora pionu lustracyjnego warszawskiego oddziału IPN. Jej twórcy apelują o zaprzestanie lustracji gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.
-
I ty możesz zostać Żołnierzem Wyklętym, czyli nowy Escape Room w Warszawie
Escape Room'y cieszą się w Warszawie niesłabnącą popularnością. Fanów tej opartej na łamigłówkach rozrywki ucieszy wiadomość, że niebawem stolica wzbogaci się o kolejny. Tym razem tematyka będzie dość nietypowa, jeśli o ten rodzaj zabawy chodzi.
-
IPN szuka szczątków rtm. Pileckiego. Po kilku dniach udało się odnaleźć narzędzie tortur
Na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów trwają prace poszukiwawcze, prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
-
Nowa atrakcja w Warszawie. IPN wystawia na publiczne oglądanie teczkę Bolka. Kiedy stragan z brelokami? [FELIETON]
Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie tak bardzo jest podekscytowany odnalezieniem teczki tajnego współpracownika o kryptonimie "Bolek", że zanim zaczął owe znalezisko badać, to w ferworze teczkę już wystawił na publiczne oglądanie.
-
Podczas kręcenia filmu odnaleziono celę, w której więziono Żołnierzy Wyklętych. Odkrycie na Rakowieckiej
Na terenie dawnego Pawilonu X Aresztu przy ul. Rakowieckiej historyk z warszawskiego oddziału IPN Jacek Pawłowicz odnalazł dawny karcer, w którym przetrzymywano m.in. Żołnierzy Wyklętych. Odkrycia dokonano przypadkowo. Podczas kręcenia scen do...