Wojewoda "zarezerwował" słynny plac w Warszawie. Na trzy kolejne lata

Do urzędu wpłynął wniosek o zarejestrowanie kolejnego wydarzenia cyklicznego w Warszawie. Tym razem chodzi o plac Zamkowy, na którym przez kolejne trzy lata mają być obchodzone rocznice powstania warszawskiego.

Zgodę na wyznaczenie placu Zamkowego na cykliczne obchody powstania warszawskiego wydał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w grudniu zeszłego roku. 

To już trzecia "rezerwacja" wojewody. Wcześniej jako cykliczne zarejestrowano obchody miesięcznicy smoleńskiej oraz Marsz Niepodległości. 

Cykliczne obchody powstania warszawskiego

Oko.press dotarło do wniosku dotyczącego "rezerwacji". Z podanych przez portal informacji wynika, że jako cel organizacji tego cyklicznego wydarzenia podano "uczczenie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz oddanie hołdu powstańcom".

Dowiadujemy się z również, jak mają przebiegać obchody. Zgromadzeni na placu ludzie mają utworzyć symbol Polski Walczącej, czyli tzw. Kotwicy. W momencie wybicia Godziny W wszyscy staną na baczność, a organizatorzy uwiecznią ten moment na fotografii zrobionej w góry. 

Nie wiadomo kto złożył wniosek o "rezerwację" tego terenu. Wojewoda nie ujawnia tej informacji. Zgodnie z ustawą może o to wystąpić podmiot, który organizował w tym miejscu takie wydarzenia od co najmniej trzech lat. 

"Zarezerwowane miejsce"

Na mocy podpisanej przez wojewodę zgody plac Zamkowy każdego 1 sierpnia do 2021 roku od godziny 16 do 17:15 będzie zarezerwowany. 

- Jeśli do urzędu miasta wpłynie wniosek o zorganizowanie innego zgromadzenia w tym czasie i miejscu urzędnicy mają obowiązek odmówienia zgody - mówi Agnieszka Kłąb, z zespołu prasowego warszawskiego ratusza, w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

"Konkurencyjne" zgromadzenia nie będą mogły być organizowane w promieniu 100 metrów od placu Zamkowego. 

Obowiązki takie zostały nałożone na gminę na mocy nowelizacji prawa o zgromadzeniach, którą rząd PiS uchwalił w grudniu 2016 roku. Z jej zapisu wynika również, że wojewoda ma prawo uznać zgromadzenie za cykliczne.

Czy myślisz, że utworzenie symbolu Polski Walczącej na placu Zamkowym to dobry sposób na upamiętnienie powstania warszawskiego? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

 

Więcej o: