Wojewoda "zarezerwował" słynny plac w Warszawie. Na trzy kolejne lata

Do urzędu wpłynął wniosek o zarejestrowanie kolejnego wydarzenia cyklicznego w Warszawie. Tym razem chodzi o plac Zamkowy, na którym przez kolejne trzy lata mają być obchodzone rocznice powstania warszawskiego.

Zgodę na wyznaczenie placu Zamkowego na cykliczne obchody powstania warszawskiego wydał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w grudniu zeszłego roku. 

To już trzecia "rezerwacja" wojewody. Wcześniej jako cykliczne zarejestrowano obchody miesięcznicy smoleńskiej oraz Marsz Niepodległości. 

Cykliczne obchody powstania warszawskiego

Oko.press dotarło do wniosku dotyczącego "rezerwacji". Z podanych przez portal informacji wynika, że jako cel organizacji tego cyklicznego wydarzenia podano "uczczenie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz oddanie hołdu powstańcom".

Dowiadujemy się z również, jak mają przebiegać obchody. Zgromadzeni na placu ludzie mają utworzyć symbol Polski Walczącej, czyli tzw. Kotwicy. W momencie wybicia Godziny W wszyscy staną na baczność, a organizatorzy uwiecznią ten moment na fotografii zrobionej w góry. 

Nie wiadomo kto złożył wniosek o "rezerwację" tego terenu. Wojewoda nie ujawnia tej informacji. Zgodnie z ustawą może o to wystąpić podmiot, który organizował w tym miejscu takie wydarzenia od co najmniej trzech lat. 

"Zarezerwowane miejsce"

Na mocy podpisanej przez wojewodę zgody plac Zamkowy każdego 1 sierpnia do 2021 roku od godziny 16 do 17:15 będzie zarezerwowany. 

- Jeśli do urzędu miasta wpłynie wniosek o zorganizowanie innego zgromadzenia w tym czasie i miejscu urzędnicy mają obowiązek odmówienia zgody - mówi Agnieszka Kłąb, z zespołu prasowego warszawskiego ratusza, w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

"Konkurencyjne" zgromadzenia nie będą mogły być organizowane w promieniu 100 metrów od placu Zamkowego. 

Obowiązki takie zostały nałożone na gminę na mocy nowelizacji prawa o zgromadzeniach, którą rząd PiS uchwalił w grudniu 2016 roku. Z jej zapisu wynika również, że wojewoda ma prawo uznać zgromadzenie za cykliczne.

Czy myślisz, że utworzenie symbolu Polski Walczącej na placu Zamkowym to dobry sposób na upamiętnienie powstania warszawskiego? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

 

Więcej o:
Komentarze (54)
Zgromadzenia cykliczne. Wojewoda zarezerwował plac Zamkowy pod obchody powstania warszawskiego
Zaloguj się
 • jungleman

  Oceniono 82 razy 72

  Jest tylko jeden problem: wszystkie ustawy uchwalane przez PiS, nie mają mocy prawnej - są z gruntu niekonstytucyjne, do tego uchwalane przez organizację przestępczą, a taka jak wiadomo nie ma mandatu do sprawowania władzy - to są uzurpatorzy, których należy jak najprędzej obalić, choćby i siłą.

 • mt60

  Oceniono 55 razy 53

  oni się zachowują jak okupant; czekam na autobusy tylko dla suwerena lepszego sortu

 • ktos2014

  Oceniono 49 razy 47

  warszawiacy nic tylko wam współczuć PIS zarezerwuje za chwile cała Warszawę dla swoich chorych paranoi

 • ktos2014

  Oceniono 40 razy 38

  chcą ukraść kolejne święto

 • slav26

  Oceniono 34 razy 32

  Zarezerwować Wawel na 10 kwietnia każdego roku aby świętować... wizytę Piłsudskiego w Płocku (10 - 04-1921). Wet za wet!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 32 razy 30

  Myślę że przygłup Sipiera z decyzją nie miał wiele wspólnego. Decyzję podjął piekielny bliźniak a wojewoda jak przystało na dziwkę rozkaz wykonał bez żadnej refleksji, tak samo jak się puszcza bąka.

 • ajg62

  Oceniono 33 razy 25

  Powstanie Warszawskie to taka sama głupota jak inne . Zginęło wiele niewinnych ludzi i dzieci . Za to przywódcy powinni pójść do paki a nie żeby ulice nazywać z ich nazwiska. Mam nadziej ze polacy już nie tacy głupi żeby za rząd ( nieudolny ) umierać.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 21 razy 19

  To jest jak podczas okupacji. Place i ulice zarezerwowane dla tylko dla rządzących. Co się z tymi Warszawiakami dzieje,że nie wychodzą na ulice?! Macie przecież poparcie prawie 70 % Obywateli!

 • shawmut

  Oceniono 21 razy 19

  rezerwuję w każdy tłusty czwartek kolejkę po pączki na Górczewskiej. Stoję w niej co roku od wielu lat. No i jeszcze przystanek na Saskiej - tam gromadzę się codziennie z rana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX