Upamiętnią czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. Chcą postawić mu tablicę w centrum Warszawy

Tablica upamiętniająca Augusta A. O'Browna ps. Ali'ego, zostanie umieszczona na pl. Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ali był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Nigeryjczyk August Agbola O’Brown, ps. „Ali”, był najprawdopodobniej jedynym czarnoskórym uczestnikiem walk o wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Działał jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej.

Walczył w batalionie "Iwo"

Jego postać opisał dr Zbigniew Osiatyński w książce "Afryka w Warszawie". Historyk pisał, że O'Brown "walczył w batalionie ‘Iwo" na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej

Nie wiadomo jednak, co stało się z nim zaraz po upadku powstania. Losy O’Browna od lat bada m.in. Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział Nigeryjczyka w Powstaniu Warszawskim potwierdził m.in. Jan Radecki ps. „Czarny”, który w sierpniu 1944 roku walczył z nim bark w bark.

Tablica dla Alego

Pomysłodawcy tablicy chcą, aby tablica została ustawiona na skwerze Hoovera, w pobliżu klubu muzycznego Akwarium. Fundacja Wolność i Pokój prosi o wsparcie inicjatywy. Wpłaty można dokonywać na konto Fundacji Wolność i Pokój 14 1240 6175 1111 0010 3789 4118 z dopiskiem "Ali".

Pomysł upamiętnienia w ten sposób czarnoskórego powstańca popierają m.in. muzycy jazzowi, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i IPN.

Co sądzisz na temat upamiętnienia czarnoskórego powstańca? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o: