Ruszyła wypłata nagród dla powstańców. Na początek dla 977 weteranów

Najpóźniej do 1 sierpnia powstańcy warszawscy otrzymają nagrody pieniężne. W połowie czerwca Rada Miasta Warszawy podjęła uchwałę w tej sprawie. Na konto weteranów trafi po 4600 złotych.

W przyjętej przez radnych uchwale widnieje 977 nazwisk. Na razie tylko tyle powstańców warszawskich złożyło odpowiedni wniosek. Informacja o możliwości ubiegania się o nagrody w sumie trafiła do 1700 weteranów. Na ich konto trafi 4600 złotych. Od przyszłego roku kwota ma być wypłacana w dwóch ratach. Ratusz podkreśla, że te same osoby, będą mogły ubiegać się o wsparcie w kolejnych latach.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że to początek serii projektów wspierających powstańców. – Niedługo uruchomimy dom opieki dziennej w tymczasowej siedzibie przy Nowolipiu 22 – powiedziała prezydent.

Rada Miasta Warszawy mogła dać więcej?

O nagrodach dla powstańców pisaliśmy w połowie czerwca. Sami weterani stwierdzili, że choć to godna pochwały inicjatywa, to źle zaplanowana. Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Polskich jeszcze w trakcie ustalania szczegółów przyznała, że lepsze jest jednorazowe wsparcie z większą kwotą.

- Po prostu nie każdy dożyje wypłat w kolejnych latach, konkretne wsparcie finansowe powinno być na już. Powstańcy mają dużo potrzeb – muszą mieć na leki, na opłacenie opiekunki, rehabilitacji. To osoby, które mają powyżej 90 lat – mówił wtedy Dariusz Figura, warszawski radny (PiS).

Radny Figura, w marcu (kiedy uchwalano formułę nagrody) wnioskował o zmiany w budżecie, aby wsparcie było znacznie większe - 10 tys. zł, wypłacone jednorazowo. Jego poprawka została jednak odrzucona. – Nie było woli na lepszą pomoc ze strony radnych Platformy Obywatelskiej. Szkoda, bo ucierpią na tym powstańcy – tłumaczy radny.

Na razie rada miasta na ten cel zarezerwowała w budżecie 10 mln złotych. W tym roku miasto wyda na wsparcie dla powstańców prawie 4,4 mln zł.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (17)
Ruszyła wypłata nagród dla powstańców. Na początek dla 977 weteranów
Zaloguj się
 • myan

  Oceniono 15 razy 9

  Mam nadzieję, że w drugiej kolejności Polska wypłaci odszkodowania dla tych 120 tysięcy zwykłych ludzi, warszawiaków którzy stracili swoje niepowstańcze życia.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 12 razy 8

  ipochójnamtobyło????

  piszę w imieniu mojego nieżyjącego dziadka, który niezbyt mile wspominał to piekło.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 9 razy 5

  żałosne

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego to się nazywa "nagroda'? To jest jednorazowa zapomoga,przed zejściem. Dajcie,ale nie róbcie z tego wielkiego halo!

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 8 razy 4

  szkoda, ze cywilne ofiary tego szaleństwa nie mają głosu. Zapewne nie popierałyby tych wypłat.

 • gangut

  Oceniono 10 razy 4

  A kiedy powstańcy zapłacą nam wszystkim odszkodowania za zniszczone miasto?

 • 41janina

  Oceniono 3 razy 3

  O nagrody sie nie ubiega - nagrody sie przyznaje - a niektorym po prostu sie naleza.

 • kristofoser

  Oceniono 4 razy 0

  Kaczyński też dostanie! Za mamuśkę. Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, przebywając w tym czasie w Skierniewicach. Już braciszek wyłudził "Krzyż Powstańczy" dla mamusi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX