Wywieszać flagę z okazji święta narodowego? Kto za to odpowiada? Wyjaśniamy

- Wywieszanie flagi to nie obowiązek, ani obywateli, ani spółdzielni mieszkaniowych. Wszystko zależy od dobrej woli - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu Miasta st. Warszawy.

Święto narodowe to nie tylko dzień wolny od pracy - to okazja, żeby przypomnieć sobie, co dokładnie działo się w konkretnym momencie w historii kraju oraz zrozumieć, dlaczego akurat ten dzień czcimy w sposób szczególny. 1, 3, 8 maja, czy 11 listopada to wyjątkowy czas w roku - w te dni głośno mówimy o wydarzeniach z przeszłości, ale i w sposób symboliczny wyrażamy do nich szacunek.

Na przykład - poprzez wywieszanie flagi narodowej. Kto powinien zadbać o to, aby flaga narodowa pojawiła się na naszym budynku? 

Wszystko zależy od dobrej woli

- Nie ma takiego obowiązku, aby wywieszać flagę w święto państwowe - nie są do tego zobligowani ani mieszkańcy Warszawy, ani spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystko zależy od dobrej woli zarówno spółdzielni, jak i indywidualnych osób, aby taka flaga danego dnia pojawiła się na budynku - informuje Agnieszka Kłąb.

Gdzie pojawia się flaga?

Flaga państwowa pojawia się nie tylko na latarniach czy instytucjach państwowych, ale również na powstałym w ubiegłym roku Maszcie Wolności - największym maszcie flagowym w Polsce. 

Rzeczniczka prasowa zaznaczyła również, że jeżeli mieszkańcy danego budynku wiedzą, iż administrator spółdzielni nie wywiesza flagi z okazji święta narodowego, to mogą się oni do niego zwrócić z taką prośbą.

- Miasto zajmuje stanowisko, że wywieszenie flagi z okazji święta narodowego to ważny gest. Cenimy te spółdzielnie, które o tym pamiętają. A tych, którzy mieszkają w domach oraz blokach, gdzie flaga się nie pojawia, zachęcamy do robienia tego na własną rękę lub wysłania wniosku do spółdzielni z prośbą o wywieszanie flagi w święto narodowe - podsumowuje Agnieszka Kłąb.

embed
Więcej o: