Święto narodowe to nie tylko dzień wolny od pracy - to okazja, żeby przypomnieć sobie, co dokładnie działo się w konkretnym momencie w historii kraju oraz zrozumieć, dlaczego akurat ten dzień czcimy w sposób szczególny. 1, 3, 8 maja, czy 11 listopada to wyjątkowy czas w roku - w te dni głośno mówimy o wydarzeniach z przeszłości, ale i w sposób symboliczny wyrażamy do nich szacunek.
Na przykład - poprzez wywieszanie flagi narodowej. Kto powinien zadbać o to, aby flaga narodowa pojawiła się na naszym budynku?
- Nie ma takiego obowiązku, aby wywieszać flagę w święto państwowe - nie są do tego zobligowani ani mieszkańcy Warszawy, ani spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystko zależy od dobrej woli zarówno spółdzielni, jak i indywidualnych osób, aby taka flaga danego dnia pojawiła się na budynku - informuje Agnieszka Kłąb.
Flaga państwowa pojawia się nie tylko na latarniach czy instytucjach państwowych, ale również na powstałym w ubiegłym roku Maszcie Wolności - największym maszcie flagowym w Polsce.
Rzeczniczka prasowa zaznaczyła również, że jeżeli mieszkańcy danego budynku wiedzą, iż administrator spółdzielni nie wywiesza flagi z okazji święta narodowego, to mogą się oni do niego zwrócić z taką prośbą.
- Miasto zajmuje stanowisko, że wywieszenie flagi z okazji święta narodowego to ważny gest. Cenimy te spółdzielnie, które o tym pamiętają. A tych, którzy mieszkają w domach oraz blokach, gdzie flaga się nie pojawia, zachęcamy do robienia tego na własną rękę lub wysłania wniosku do spółdzielni z prośbą o wywieszanie flagi w święto narodowe - podsumowuje Agnieszka Kłąb.