Odkryto film z oblężenia Warszawy w 1939 roku. Nakręcił go pracownik ambasady Królestwa Szwecji

Unikalny 10 minutowy dokument nakręcono w 1939 roku przez Svena Grafströma, pracownika ambasady Królestwa Szwecji. Można go obejrzeć na wystawie "Małe Wielkie Historie" w warszawskiej Kordegardzie przy Krakowskim Przedmieściu. 

 

Materiał zawiera ujęcia nakręcone podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz zniszczenia miasta zarejestrowane na taśmie w listopadzie tego samego roku. 

Jest to jeden z nielicznych znanych materiałów filmowych, które nakręcono w oblężonej stolicy i które zachowały się do naszych czasów - informuje Muzeum Historii Polski.

Wystawę można zwiedzać, od 11 do 16 listopada, w godz.: 10-20 (w piątek, 11 listopada) oraz w godz. 11- 19 (od 12 do 16 listopada). Ekspozycja jest podsumowaniem dotychczasowych efektów zbiórki pamiątek do tworzącej się wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Do placówki trafiło ok. 2 000 obiektów.

Kolekcja wzbogaciła się m.in. o cyfrowe kopie dokumentów i fotografii, rękopisy, pisma urzędowe, legitymacje i bilety. Najstarszym obiektem jest list króla Jana Kazimierza napisany w 1660 roku do chorążego Świętosława Wilgostowskiego

 

 

 

Więcej o: