Sensacyjne odkrycie. Odnaleźli grób jedynego czarnoskórego, który walczył w Powstaniu Warszawskim

O odkryciu grobu Nigeryjczyka Augusta Agbola O'Browna, ps. "Ali", poinformował chrześcijański klub "Idź Pod Prąd", który zajmuje się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów.

Nigeryjczyk August Agbola O’Brown, ps. „Ali”, był jedynym czarnoskórym uczestnikiem walk o wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Działał jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Jego postać opisał dr Zbigniew Osiatyński w książce "Afryka w Warszawie". Historyk pisał, że O'Brown "walczył w batalionie ‘Iwo’ na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej

Nie wiadomo jednak, co stało się z nim zaraz po upadku powstania.

Na cmentarzu w Londynie

W 1958 roku wyemigrował z Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł. Jak donosi klub "Idź Pod Prąd", ostatnio udało się odnaleźć jego grób.

Mieli dokonać tego członkowie londyńskiej grupy o tej samej nazwie. Idź Pod Prąd TV Londyn zajmuje się m. in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów. W sobotę, 18-tego listopada, Paweł Skiba i Krzysztof Padałko dowiedzieli się, że grób Augusta Agbola O’Browna, ps. “Ali” znajduje się na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie.

Jak mówi Skiba, w Wikipedii w jednym z przypisów znajdował się akt zgonu Nigeryjczyka. - Zadzwoniliśmy do cmentarzy mieszczących się w dzielnicy, w której mieszkał pan Augustus i pani z cmentarza Hampstead udzieliła nam informacji o jego miejscu pochówku - mówi na filmie. 

 

Grób został już odnowiony przez członków klubu IPP Londyn. 

O komentarz w sprawie poprosiliśmy IPN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapytaliśmy rzeczników, czy rzeczywiście informacja o miejscu pochówku "Alego" nie była im znana. 

Losy O'Browna

Losy O’Browna od lat bada m.in. Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział Nigeryjczyka w Powstaniu Warszawskim potwierdził m.in. Jan Radecki ps. „Czarny”, który w sierpniu 1944 roku walczył z nim bark w bark.

Masz jakieś pamiątki czy zdjęcia z dawnych czasów? Historiami związanymi z Warszawą, którymi chciałbyś się podzielić? Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub wyślij prywatną wiadomość na Facebooku.

embed
Więcej o: