10-latka podchodzi do 104-letniego powstańca. To, co od niego słyszy, chwyta za serce

W niedzielę pułkownik Kazimierz Klimczak świętował swoje 104. urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza dziękczynna. Po niej doszło do wzruszającego spotkania.

W niedzielę w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na warszawskiej Saskiej Kępie odbyła się uroczysta msza z okazji urodzin powstańca warszawskiego - Kazimierza Klimczaka, pseudonim "Szron". 

"To dla ciebie"

Pułkownik Klimczak skończył 104 lata w lutym, ale dopiero w niedzielę uczczono to mszą świętą. Po niej przyszła pora na życzenia i rozmowę z solenizantem.

Wśród gości nie zabrakło komitetu społecznego "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich" działającego przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W jego imieniu wystąpiła 10-letnia wolontariuszka, która złożyła panu Klimczakowi życzenia. 

Moment ich spotkania uwieczniono na zdjęciu. Z relacji członków komitetu wynika, że podczas rozmowy dwójki padło wzruszające zdanie. 

- To dla ciebie walczyłem - powiedział powstaniec warszawski do 10-letniej dziewczynki. 

Użytkownicy Facebooka, którzy zobaczyli post, są poruszeni słowami 104-letniego powstańca. Dziękują powstańcom i dają wyraz swojego szacunku. 

"Dzięki takim bohaterom mogę żyć w wolnej Polsce. Dziękuję" - pisze Judyta. 

"Bohaterowie widzą w tym młodym pokoleniu przyszłość, widzą ich zainteresowanie historią, widzą nadzieję... Walczyli, aby doczekać dni, gdy młode pokolenie zrozumie... Jak oni kochają te nasze dzieci... - pisze wzruszona Katarzyna.

"Nasze dzieci są ostatnim pokoleniem, któremu powstańcy mogą przekazać swoje przeżycia - pozwalajmy im na to. Tak niewiele czasu zostało... - dodaje.

Kazimierz "Szron" Klimczak

Płk. Klimczak urodził się w 1914 roku w Ciepłowie w okolicach Sempolna. W 1936 roku wstąpił do wojska. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i wstąpił do 67. pułku piechoty w Brodnicy. 

Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem żołnierzy. Walczył m.in. na Ochocie i Woli. 

W 2014 roku Kazimierz Klimczak wraz z kilkudziesięcioma innymi uczestnikami powstania warszawskiego został uhonorowany za zasługi. Podczas uroczystości powiedział: "Powstanie zrobiła młodzież. Poszliśmy walczyć nie dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń".

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie? Powiedz nam o tym. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (77)
Powstanie Warszawskie. 10-latka podchodzi do 104-letniego powstańca. To, co od niego słyszy, chwyta za serce
Zaloguj się
 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 64 razy 36

  Wysiłek powstańca i jemu podobnych został zmarnowany.
  Zamiast wolnego kraju, mamy system układanych list wyborczych, który został skopiowany z komunistycznego Frontu Jedności Narodu.

 • elenem

  Oceniono 44 razy 30

  Wielkie podziękowania i szacunek dla "Szrona" i innych Powstańców.
  Szkoda ze dzisiejszy rzadzący w Polsce nie rozumieją, nie szanuja a wręcz niszczą dorobek pokoleń. To bardzo smutne.

 • vomitorium1

  Oceniono 48 razy 22

  "Nasze dzieci są ostatnim pokoleniem, któremu powstańcy mogą przekazać swoje przeżycia ... "
  tak jest
  (następne pokolenia
  będą się uczyły
  że to pis walczył)

 • kato-rznik

  Oceniono 50 razy 18

  Szkoda tylko, że ta walka była bezsensownym wysyłaniem ludzi na śmierć - w obliczu przewagi wroga.

 • marc.pl

  Oceniono 24 razy 16

  A turecki prezydent Erdogan na spotkaniu z wyborcami przemówił do 6 letniej dziewczynki obiecując jej to że gdy zginie śmiercią męczennika to on Erdogan udekorują ją po śmierci turecką flagą. Słowa te wzbudziły aplauz wśród zebranych. Prezydent Duda zaprosił tego zwyrodnialca do Polski i rozmawiał z nim w bardzo serdecznej atmosferze.

 • 99venus

  Oceniono 17 razy 15

  Szacunek,wielki szacunek Panie Pułkowniku.

 • Andrzej Szymczyk

  Oceniono 18 razy 12

  Witam wszystkich!
  Nie mam zamiaru krytykować co poniektórych autorów zamieszczonych tu komentarzy gdyż poziom tychże jest żenujący ale chciałbym zaapelować o odrobinę szacunku i tolerancji dla tego starszego Pana.
  Dla mnie osobiście to naprawdę jest gość, walczył, cierpiał jak inni mu podobni i przeżył a wielu jego kolegom nie było to pisane. Nie sądzę aby z racji sprawowanej ówcześnie funkcji miał jakiś większy wpływ na decyzję o wybuchu tego nieodpowiedzialnie wywołanego zrywu. Za decyzję o podjęciu walki przez tak przygotowanych i uzbrojonych powstańców z tak potężnym i dobrze wyekwipowanym przeciwnikiem jakim wciąż w 1944r byli Niemcy a szczególnie w takim położeniu geopolitycznym należy się Sąd Wojskowy.
  Wciąż jeszcze można tak rozliczyć osoby odpowiedzialne za jego wybuch, wystarczy tylko odrobinę wolnej woli i dwie tony rzetelności w ich ocenie!!!
  Szron z pewnością bił się bohatersko i z pełnym poświęceniem wykonując rozkazy przełożonych i właśnie za to winnismy szacunek ludziom takim jak on i jego daty i z podobnym bagażem przeżyć.
  Chylę czoła przed takimi jak on ale na największy szacunek w mojej ocenie zawsze zasługiwać będą głównie Legioniści, uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, Wojny 1920r i inni ZWYCIĘZCY Bohaterowie, którzy oddali życie za naszą ojczyznę!!
  Tylko takie wydarzenia w naszej tragiczniej należy gloryfikować z należną im oprawą i utrwalać w pamięci!
  Jak oglądam w telewizji obchody wybuchu Powstania Warszawskiego i jej Wielkopolskiiego odpowiednika to mam mieszane odczucia, które z nich było tym zwycięskim i które to należy hucznie obchodzić!!!
  Jeszcze raz apeluje zatem o rzetelną ocenę naszej historii a dla ludzi pokroju Szrona o należny im szacunek!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 10

  niestety za czasów PiS, okazuje się że to nie 350 tysięcy Akowców walczyło o wolna Polskę, tylko 20-tu zbirów mordujących kobiety i dzieci i kradnących kury chłopom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX