10-latka podchodzi do 104-letniego powstańca. To, co od niego słyszy, chwyta za serce

W niedzielę pułkownik Kazimierz Klimczak świętował swoje 104. urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza dziękczynna. Po niej doszło do wzruszającego spotkania.

W niedzielę w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na warszawskiej Saskiej Kępie odbyła się uroczysta msza z okazji urodzin powstańca warszawskiego - Kazimierza Klimczaka, pseudonim "Szron". 

"To dla ciebie"

Pułkownik Klimczak skończył 104 lata w lutym, ale dopiero w niedzielę uczczono to mszą świętą. Po niej przyszła pora na życzenia i rozmowę z solenizantem.

Wśród gości nie zabrakło komitetu społecznego "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich" działającego przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W jego imieniu wystąpiła 10-letnia wolontariuszka, która złożyła panu Klimczakowi życzenia. 

Moment ich spotkania uwieczniono na zdjęciu. Z relacji członków komitetu wynika, że podczas rozmowy dwójki padło wzruszające zdanie. 

- To dla ciebie walczyłem - powiedział powstaniec warszawski do 10-letniej dziewczynki. 

Użytkownicy Facebooka, którzy zobaczyli post, są poruszeni słowami 104-letniego powstańca. Dziękują powstańcom i dają wyraz swojego szacunku. 

"Dzięki takim bohaterom mogę żyć w wolnej Polsce. Dziękuję" - pisze Judyta. 

"Bohaterowie widzą w tym młodym pokoleniu przyszłość, widzą ich zainteresowanie historią, widzą nadzieję... Walczyli, aby doczekać dni, gdy młode pokolenie zrozumie... Jak oni kochają te nasze dzieci... - pisze wzruszona Katarzyna.

"Nasze dzieci są ostatnim pokoleniem, któremu powstańcy mogą przekazać swoje przeżycia - pozwalajmy im na to. Tak niewiele czasu zostało... - dodaje.

Kazimierz "Szron" Klimczak

Płk. Klimczak urodził się w 1914 roku w Ciepłowie w okolicach Sempolna. W 1936 roku wstąpił do wojska. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i wstąpił do 67. pułku piechoty w Brodnicy. 

Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem żołnierzy. Walczył m.in. na Ochocie i Woli. 

W 2014 roku Kazimierz Klimczak wraz z kilkudziesięcioma innymi uczestnikami powstania warszawskiego został uhonorowany za zasługi. Podczas uroczystości powiedział: "Powstanie zrobiła młodzież. Poszliśmy walczyć nie dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń".

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie? Powiedz nam o tym. Napisz na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: