Zmarł Mścisław Lurie, syn warszawskiej Niobe, która cudem ocalała z Rzezi Woli

W piątek 22 czerwca zmarł Mścisław Lurie, ocalały z Rzezi Woli, syn Wandy Lurie, nazywanej warszawską Niobe. Kobieta cudem ocalała z Rzezi Woli.

"Kula trafiła w kark, ale nie zabiła. Wanda Lurie upadła. Pod stosem ciał leżała dwa dni, aż poruszyło się dziecko, które nosiła pod sercem. Dała mu imię: Mścisław" - czytamy na stronie "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich", gdzie pojawiła się informacja o śmierci Mścisława Luriego.

Błagała, by ich nie zabijali

Wanda Lurie była żoną przedwojennego przedsiębiorcy. Podczas Rzezi Woli do miejsca egzekucji - na teren fabryki „Ursus” przy ul. Wolskiej 55 - podeszła w ostatniej czwórce. Towarzyszyło jej troje jej dzieci. Błagała Niemców, że ich nie zabijali. Jak czytamy na stronie do ostatniej chwili miała nadzieję, że oprawcy z oddziałów pod dowództwem Heinza Reinefartha oraz brygady kryminalistów i zawodowych przestępców niemieckich podkomendnych Oskara Dirlewangera oszczędzą ją, kobietę w ósmym miesiącu ciąży i jej dzieci.

"Ale 5 sierpnia nie oszczędzano nikogo z mieszkańców Woli. Bramy place, podwórka - nie było miejsca, które nie nasiąkłyby wówczas niewinną krwią mieszkańców Warszawy. Rozkaz Himmlera był jasny: zrównać miasto z ziemią. Nie brać jeńców. Ślady zatrzeć" - czytamy na stronie.

Urodziła w obozie w Pruszkowie

Jej dzieci nie przetrwały, a sama Laurie została ciężko ranna i spędziła dwa dni pod stosem zabitych, będąc w ósmym miesiącu ciąży. 

Po wydostaniu się na ulicę ponownie została pojmana i zapędzona do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie znajdował się obóz przejściowy. Stamtąd przewieziono ją do obozu w Pruszkowie. 20 sierpnia 1944 urodziła syna Mścisława.

Po zakończeniu wojny zeznawała jako świadek przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie.

Pogrzeb Mścisława Luriego

Mścisław Lurie, doktor Nauk Chemicznych przez całe swoje życie dbał, by pamięć o Rzezi Woli była przekazywana dalej.

Pogrzeb odbędzie się 27 czerwca o godz. 12 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101.

Rzeź Woli

Rzeź Woli, której apogeum przypadło na 5-7 sierpnia 1944 r., to jedna z najstraszliwszych zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. W wyniku planowej eksterminacji zginęło wtedy 30-65 tys. mieszkańców Woli.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: