Chcą, żeby Gronkiewicz-Waltz nagrodziła wszystkich żyjących powstańców

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego apeluje do prezydent Warszawy o nagrodzenie warszawskich powstańców.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego powstała w listopadzie 2017 roku. 

Póki żyją

Jak informuje "Stołeczna", Rafał Szczepański, prezes fundacji, wiceprezes firmy deweloperskiej BBI Development, zwraca się do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by jak najszybciej nagrodziła tych powstańców, którzy jeszcze żyją - czas leci, a z roku na rok odchodzą kolejne osoby. 

- Dajmy każdemu z powstańców dowód, że u schyłku ich życia doceniliśmy ich trud, wiarę w nasze miasto i poświęcenie - powiedział "Stołecznej". Jak potwierdza fundacja, zostały już wysłane oficjalne pisma w tej sprawie.

Szacuje się, że żyje jeszcze około 3 tys. powstańców, z których około 2 tys. mieszka w Polsce. Średnia wieku to 93 lata.

Nagroda im. Prezydenta Warszawy to prestiżowe wyróżnienie. Ale nie tylko. Uhonorowani nią otrzymują jednorazowy dodatek w wysokości 10 tys. zł.

Fundacja

Celem fundacji jest działanie na rzecz całego środowiska powstańców warszawskich. Opieka nad miejscami pamięci oraz bieżąca pomoc powstańcom. Przed Wigilią 2017 roku działacze oczyścili i uporządkowali groby powstańcze.

Jej założycielami są: Związek Powstańców Warszawskich, spółka BBI Development SA (odpowiedzialna m.in. za sprzedaż Złotej 44, a także inwestor słynnej "Nycz Tower", czyli wieżowca archidiecezji, który ma powstać w okolicach Emilii Plater) oraz wiceprezes spółki, przedsiębiorca i społecznik - Rafał Szczepański. - Codzienna pomoc powstańcom to moralny obowiązek – mówił rp.pl Szczepański.

Pierwszym z działań fundacji jest odnowienie grobów powstańczych,m.in. znajdującego się na Powązkach grobu Zofii Rapp-Kochańskiej (1918-1999), pseudonim „Marie Springer”. Fundacja chce również, aby w Konstancinie powstał całodobowy dom pomocy. Mógłby być prowadzony przez Fundację Sue Ryder we współpracy z naszą oraz ze Związkiem Powstańców Warszawskich.

Co sądzisz o Powstaniu Warszawskim? Myślisz, że można było go uniknąć? Czy uważasz, że apel jest słuszny? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: