Powstanie Warszawskie. Nie tylko "Godzina W", ale i spływ kajakowy, wycieczka rowerowa, kino

71. rocznica Powstania Warszawskiego to okazja dla wszystkich warszawiaków, aby znów spotkać się w jednym miejscu i wspomnieć tych, którzy oddali swoje życie za miasto, za swoją ojczyznę. Choć nadal toczą się dyskusje nad celowością Powstania Warszawskiego, na temat bilansu zysków i strat, to jednak nikt nie neguje wartości moralnych tamtych dni, heroizmu i determinacji, której nadużyto. Które wydarzenia w ramach obchodów Powstania Warszawskiego najbardziej zbliżą do siebie mieszkańców stolicy?

Spodobało ci się? Polub nas

Marsz Powstania Warszawskiego 2015 - 1 sierpnia, 17:30

71. rocznica Powstania Warszawskiego71. rocznica Powstania Warszawskiego Marsz Powstania Warszawskiego/ Facebook.com Marsz Powstania Warszawskiego/ Facebook.com

- Zapraszamy wszystkie pokolenia Polaków, aby oddać hołd Powstańcom, w których widzimy szacunek dla ojczyzny, patriotyzm, umiejętność myślenia wspólnego - piszą w informacji o marszu organizatorzy. - Maszerujemy by uczcić żołnierzy jak i cywili tracących swe życia na barykadach, ulicach, w kanałach. Pamiętajmy o nich, a będą żyć wiecznie w naszych sercach - dodają.

Marsz Powstania Warszawskiego ruszy z centrum Warszawy spod Rotundy o godzinie 17:30 w sobotę.

Film "Powstanie Warszawskie" w Kinie na boku - 1 sierpnia, 18:00, 2 sierpnia, 16:00

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Powstanie Warszawskie/ Facebook.com Powstanie Warszawskie/ Facebook.com

" Powstanie Warszawskie " to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu "prawdziwej" wojny.

Bilet w cenie 8 zł.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - 1 sierpnia, 20:00

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Facebook.com Facebook.com

Akcja muzyczna pt. "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI" to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich.

Wydarzenie co roku ma miejsce 1 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gromadzi rodziny z dziećmi, studentów, starszych mieszkańców stolicy oraz wszystkich, zainteresowanych historią Warszawy, którzy, dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze. Gośćmi szczególnie ważnymi są sami Powstańcy, którzy siedząc przy scenie nadają ton chórowi stworzonemu przez warszawiaków.

X Powstańcze Spływy Kajakowe - 2 sierpnia, 12:30

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Kuba Atys/ Agencja Wyborcza.pl Kuba Atys/ Agencja Gazeta

Po raz dziesiąty rocznicę Powstania Warszawskiego będzie można uczcić podczas spływu kajakowego. Fundacja AVE zaprasza na wyprawy "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione", połączone ze spotkaniami z Powstańcami, śpiewaniem powstańczych piosenek, paradą kajaków oraz wyścigiem o Kotwicę 44 roku.

Zgłoszenia: Avetki@wp.pl, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie.

g. 12.30 - rozpoczęcie imprezy na przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński 295; spotkanie z powstańcami Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, mini instruktaż kajakowy, podział osad, wypłynięcie; g. 16.30 - parada kajaków na wysokości bulwarów, następnie wyścigi 9 osad kajakowych o kotwicę Powstania 44 roku; g. 18.30 - zakończenie spływu w Tarchominie (na wysokości ul. Mehoffera), wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu, biało-czerwone lody

Powstanie na Targówku i Bródnie - wycieczka rowerowa z Praską Ferajną, 2 sierpnia, 10:30

Rozległe tereny peryferyjnych dzielnic również były miejscem rozproszonych, kilkudniowych walk w czasie Powstania Warszawskiego. Tu właśnie Powstańcy mieli na stanie uzbrojenia jedyne własne działo w Warszawie. Dlaczego nie zostało ono użyte? Odpowiedź na to i wiele innych pytań podczas wycieczki szlakami walk Rejonu Drugiego i Pierwszego, wchodzących w skład 6/XXVI Obwodu AK.

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Praska Ferajna/ Facebook.com Praska Ferajna/ Facebook.com

Miejsce spotkania: Kawęczyńska 53 róg Otwockiej, koło pętli tramwajowej przy Bazylice NSJ. Godzina: 10:30. Wycieczka potrwa: ok. 3 godzin.

Spektakl "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz w Muzeum Powstania Warszawskiego - 2-5 sierpnia, 20:00

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Facebook.com Facebook.com

Spektakl Agaty Dudy Gracz jest opowieścią, która mogłaby być prawdziwa, ale się nie zdarzyła. Spektakl będzie wystawiany codziennie między 2 a 5 o godz. 20.00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Bilety w cenie 18 zł do kupienia na https://bilety1944.pl oraz w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Masa Powstańcza - przejazd rowerowy ulicami Warszawy - 8 sierpnia, 17:00

Powstanie Warszawskie wydarzeniaPowstanie Warszawskie wydarzenia Przemek Wierzchowski/ Agencja Wyborcza.pl Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta

9. edycja Masy Powstańczej poświęcona będzie Godzinie W. Poprzednie przejazdy skupiały się m.in. na łączniczkach, barykadach, poczcie polowej jak również na poszczególnych batalionach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. - W tym roku chcielibyśmy przypomnieć warszawiakom istotę "Godziny W" i walk powstańczych w pierwszych dniach sierpnia - piszą organizatorzy.

Masa Powstańcza ruszy o godz. 17:00 spod Muzeum Powstania Warszawskiego trasą, która opiera się na granicach obszaru objętego walkami 1 sierpnia 1944 roku. Przewodnik jadący na czele kolumny opowie o wybuchu i początkowej fazie Powstania Warszawskiego w dzielnicach, którymi poruszać się będą rowerzyści. Trasa liczy 20 km.

Więcej o: