Historia Warszawy
-
25 lat temu otwarto warszawskie metro. Trzy wagony i potworny ścisk. Zamiast reklam były zegary [ZDJĘCIA]
Równo 25 lat temu - 7 kwietnia 1995 roku - otwarto pierwszą linię metra, obiecaną warszawiakom jeszcze w latach 20. XX wieku. W 1995 roku była to najbardziej wyczekiwana inwestycja w mieście. Na uroczystym otwarciu zjawiły się tłumy, a stację i pociąg z pierwszymi pasażerami poświęcił prymas Polski, kardynał Józef Glemp.
-
Osioł Franio z szopki na Bielanach od lat podbija serca warszawiaków. Jego historia jest niezwykła. "Zostaliśmy z karuzelą i jednym osłem"
Świąteczny czas to dobra okazja do przypomnienia historii kultowego mieszkańca szopki przy kościele pokamedulskim na warszawskich Bielanach. Osioł Franio przebywa w zagrodzie przy parafii już od kilkunastu lat, a wielu mieszkańców co roku wybiera się tam właśnie po to, żeby po raz kolejny go zobaczyć. Początkowo nic jednak nie zapowiadało, że Franek zostanie w szopce na Bielanach tak długo. Rozważano nawet jego sprzedanie.
-
Święta w PRL-owskiej Warszawie. Półki świeciły pustkami, ale szara rzeczywistość na chwilę nabierała barw
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się głównie z górą prezentów, kolorowymi iluminacjami, reniferami i św. Mikołajem w dwuczęściowym, biało-czerwonym stroju. A jak było w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej? Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej.
-
Koloruje zdjęcia z Powstania Warszawskiego. "Byłem dwa razy zagrożony z historii. Do szkoły chodziłem jak na odsiadkę"
- Jestem prostym chłopakiem z Wielkopolski. Do niedawna nie wiedziałem, że było coś takiego jak Powstanie Warszawskie. Do szkoły chodziłem jak na odsiadkę. Z historii byłem dwa razy zagrożony. Teraz się z tego śmieję - mówił Mikołaj Kaczmarek, który kilkanaście miesięcy temu odkrył swoją nową pasję - kolorowanie zdjęć historycznych. Dwa lata temu zasłynął kolorowanymi zdjęciami z Powstania Warszawskiego.
-
Powstanie warszawskie zorganizowały słoiki. Brzmi dziwnie? Ale tak było
Prawie całe powstańcze dowództwo to osoby urodzone w małych wioskach, od Kresów po inne rejony Polski. Wielu żołnierzy z Pokolenia Kolumbów również nie urodziło się w Warszawie. Nawet Krystyna Krahelska, która pozowała do pomnika Syrenki pochodziła z Polesia. W jaki sposób doszło do tak historycznego paradoksu? - Po 1918 roku Warszawa jako stolica niepodległej Polski przyciągała elity z całych dawnych zaborów: wojskowych, urzędników i inteligencję. Tworzyli oni podwaliny nowej Polski. I to właśnie oni, urodzeni w końcu XIX wieku, stworzyli tworzą podczas okupacji trzon podziemnej i powstańczej armii - tłumaczyła Hanna Nowak-Radziejowska, kuratorka festiwalu "Nowi Warszawiacy".
-
75 lat temu Warszawa zamieniła się w ruinę. Te miejsca przetrwały. Wciąż są tam ślady po kulach
Warszawski fotograf Paweł Czarnecki zrealizował nietypowy projekt artystyczny - postanowił umieścić plastry wykonane z ceramiki w miejscach dotkniętych wojennymi zniszczeniami. - Liczę na to, że z takich małych cegiełek da się zbudować lepszy świat - mówił nam fotograf, gdy pisaliśmy o jego projekcie. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, stworzył równie niezwykłą kolekcję zdjęć - poszedł w miasto, by odnaleźć miejsca, w których wciąż widać skutki Powstania Warszawskiego. Przypominamy tę niesamowitą galerię. Ślady po kulach nie pozwalają zapomnieć o tym, co wydarzyło się 75 lat temu.
-
Bogate wnętrza, eleganckie meble, żyrandole. Tak mieszkali zamożni warszawiacy ponad 100 lat temu
Zajrzeliśmy do wnętrz XIX-wiecznego mieszkania w Warszawie, aby sprawdzić, jak żyli mieszkańcy stolicy. I co zobaczyliśmy? Wnętrza zachwycające wystrojem i... niezliczoną liczbą świec.
-
"Dobranoc! Cześć, giniemy!" Minęły 32 lata od największej katastrofy lotniczej w historii Polski
9 maja 1987 r. samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62M rozbił się w Lesie Kabackim. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Nikt ze znajdujących się na pokładzie nie przeżył, zginęły 183 osoby.
-
Powstały tylko trzy kolorowe zdjęcia ukazujące płonące getto. "Chodziło o wybór sposobu umierania"
Dym unoszący się nad palonym przez niemieckich żołnierzy gettem w Warszawie widać na kolorowym zdjęciu z 1943 r. To jedna z trzech takich fotografii, która zachowała się do dziś. 19 kwietnia to idealny czas, aby o niej przypomnieć, bo tego dnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
-
Zamknęli tam pół miliona ludzi. Głód, ścisk i śmierć na ulicach getta były codziennością. Prawie wszyscy zginęli
To było największe getto w Europie. Niemcy utworzyli je 79 lat temu, 2 października 1940 r. Trafili do niego Żydzi z Warszawy, którzy przed wojną stanowili jedną trzecią mieszkańców miasta, a także ci z mniejszych miejscowości. 19 kwietnia, gdy Niemcy rozpoczęli brutalną likwidację getta, rozpoczęło się również powstanie - dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Zobacz, jak wyglądało życie w tym strasznym miejscu.
-
ZDM sprzedał odholowane pojazdy. BMW za 37 tys. zł i skuter za 3333 zł
-
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Spowodowali go holenderscy żołnierze
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kierowca trafił do szpitala po tym, jak samochód spadł z wiaduktu
-
Ursus. 44-latek chciał wymusić zwrot fikcyjnego długu. Groził oblaniem kwasem
- Pożar hurtowni z fajerwerkami w Kobyłce. Zawaliła się połowa budynku
- Zdewastowany XIX-wieczny dwór, który był częścią PGR-u. Konserwator żąda natychmiastowej naprawy
- Tak wyglądały warszawskie kuchnie przed wojną. Meble na miarę, "zimne szafki" i wysuwane blaty
- Atak nożownika w "czarnym punkcie" na Pradze-Północ. Dwie osoby ranne. Policja szuka sprawcy
- "Stał przy bankomacie i nerwowo się rozglądał". Oszust korzystał ze znanej metody. Do czasu
-
Nie jeździły pociągi, a mieszkańcy w czynie społecznym odśnieżali chodniki. Tak wyglądała zima stulecia w Warszawie [ZDJĘCIA]
Pod koniec lat 70. sypnęło tak, że nie jeździły pociągi, a mieszkańcy w czynie społecznym odśnieżali chodniki. Zobaczcie zdjęcia z tamtego okresu.
-
Poszukiwania żony idealnej. "Sympatyczna, zgrabna, z posagiem wartości nie niżej stu miljonów, inteligentna"
Jakich kobiet szukali mężczyźni przed wojną? Despotycznych a la "Wenus we futrze", grających na skrzypcach i wolnych od "kinematograficznej psychozy". Liczyły się też zadbane, bujne włosy. Co jeszcze?
-
Tak wyglądała Praga w latach 70. "Nie trzeba wyjeżdżać na Amazonkę, żeby dostać po ryju"
Miał 22 lata, kiedy postanowił pojechać na Pragę i zrobić tam jedyny w swoim rodzaju reportaż. "Nikt tam nie jeździł, nie było takiej potrzeby, celem socjalizmu było chwalenie się rzeczywistością, a nie pokazywanie obdrapanych murów, nędzy i brudu. A ja szukałem wyzwania. Okazało się, że nie trzeba wyjeżdżać na Amazonkę, żeby dostać po ryju" - mówi Jerzy Woropiński, autor zdjęć Pragi z lat 70., wydanych w albumie "Praga w Starej Fotografii" (2015).
-
Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd pochodzą? Białe szaty, pola lnu... Tego mogłeś nie wiedzieć
Mieszkacie na Wilanowie, ale cały czas nie wiecie, skąd pochodzi nazwa tej dzielnicy? Może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Mokotów to Mokotów, a Wola to Wola?
-
Meblościanka, wysuwany tapczan, telewizor Alga. Zobacz, jak 60 lat temu urządzano mieszkania [ZDJĘCIA]
Jest początek lat 60. XX wieku. W stolicy otwiera się największy w Polsce sklep meblowy, nazywa się Emilia. Obywatele są zachwyceni nowoczesnymi, funkcjonalnymi meblami, które nie mają nic wspólnego z ciężkimi przedwojennymi komodami. Wchodzimy do typowego mieszkania. I co widzimy?
-
Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Czy w 1918 roku Polacy świętowali na ulicach?
11 listopada 1918 roku nie było fajerwerków oraz wielkich uroczystości. Dlaczego? Bo marszałek Józef Piłsudski nie był szczególnie przywiązany do idei świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Do pewnego czasu...
-
"Gdy pokazuję znajomym dawną Warszawę, nie poznają jej". Kiedyś dworzec, dziś skup złomu [ZDJĘCIA]
Kolekcjoner Rafał Bielski posiadający jedną z największych kolekcji zdjęć, pocztówek i planów Warszawy specjalnie dla nas wybrał ze swoich zbiorów najciekawsze widoki miasta. Później skomentował je znany varsavianista Jakub Jastrzębski. Warszawa kiedyś i dzisiaj: czy bardzo się zmieniła? Porównajcie!
-
Szukasz mocnych wrażeń? Tu straszą duchy! Zobacz, listę nawiedzonych miejsc w Warszawie
Pamiętają zupełnie inną Warszawę, inne stroje, inne powozy, inną epokę. Stulecia mijają, a one cały czas przemykają przez nasze miasto. Wypełzają z zaułków, odwiedzają znane nam dobrze pałace, pojawiają się na Starym Mieście. O kim mowa?
-
Morderstwa przedwojennej Warszawy. Mrożące krew w żyłach historie z "Tajnego Detektywa"
Pierwszy numer "Tajnego Detektywa" ukazał się w 1931 roku. I szybko stał się najpopularniejszym kryminalno-sensacyjnym tabloidem na polskim rynku. - Jego założyciel, dziennikarz Marian Dąbrowski, pomysł na stworzenie czasopisma wziął z Francji. Gdzie, od roku 1928 Gallimard, wydawał bardzo popularnego "Detective'a" - wyjaśnia Jacek Dehnel, posiadacz ogromnej kolekcji przedwojennego czasopisma.
-
Pamiętnik jednej z pierwszych masażystek w Polsce. Erotyka, emancypantki, trzecia płeć, uniesienia i zgorzknienie
Jadwiga Maria Strumff. Nowa warszawianka, ochrzczona Żydówka, porzucona żona samotnie wychowująca czworo dzieci, prawnuczka założyciela praskiej Szmulowizny. Masażystka. I autorka jednego z nielicznych kobiecych pamiętników XIX wieku. Dzięki jej wspomnieniom po ponad stu latach możemy poznać od podszewki świat, o którym do tej pory, nikt jeszcze nie pisał.