Najnowsze wiadomości z Warszawy
-
Strefy Czystego Transportu przyjęta. Ale okrojona. "A tak ładnie pan mówił o czystym powietrzu"
Rada miasta stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Radni okroili jednak strefę proponowaną przez władze miasta i wprowadzili liczne wyjątki od reguł.
-
Warszawa. Licealista zaatakował rówieśnika nożem. "Umówili się w szkolnej toalecie"
W liceum na Targówku w Warszawie 15-latek zaatakował swojego rówieśnika nożem - podaje "Super Express". Informację na temat zdarzenia potwierdza policja. Nastolatek nie odniósł poważnych obrażeń.
-
Nad Warszawą zaobserwowano... sępa. Potężny ptak pierwszy raz pojawił się w stolicy
Dotąd widziano je w Polsce tylko niecałe 30 razy, w Warszawie zaobserwowano go po raz pierwszy. Nad oczyszczalnią Czajka i nad podwarszawskim bagnem Całowanie latał sęp kasztanowaty. To drugi po kondorze największy ptak, który wznosi się w powietrze.
-
Ząbki. W masce gazowej wpadł do sali zabaw. "Nogi się pode mną ugięły. Wyglądał strasznie"
Do sali zabaw dla dzieci w Ząbkach wparował zamaskowany mężczyzna. - Miał na sobie długi płaszcz, na rękach czarne rękawiczki, a na twarzy maskę gazową. Wyglądał strasznie - mówiła właścicielka sali w rozmowie z "Faktem".
-
To auto naprawdę dużo przeszło. Kierowca chciał nim dojechać aż do Gruzji
3 tys. zł - taki mandat musi zapłacić kierowca, który zamierzał dotrzeć do Gruzji niemal rozpadającym się samochodem. Mężczyznę przed podróżą wrakiem powstrzymali stołeczni funkcjonariusze.
-
Startuje Warszawski Tydzień Praw Człowieka
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, to jeden z najważniejszych międzynarodowych dokumentów, regulujący prawa człowieka. W pierwszym tygodniu grudnia Warszawa będzie świętować rocznicę jej podpisania - przygotowano z tej okazji wiele wydarzeń, spotkań i warsztatów. Gazeta.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
-
Przedwojenne miasto wyłania się spod ziemi. Na placu Defilad wykopano posadzkę kamienicy
Na budowie placu Centralnego spod ziemi wyłaniają się spore fragmenty przedwojennego miasta. Tym razem odkopano posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w tym miejscu. Miasto zdecydowało o przeprowadzeniu dodatkowych robót archeologicznych, by móc udokumentować okryte relikty i lepiej poznać historię centrum stolicy.
-
Znany hotelarz kupił Fort Szczęśliwice. Za zabytkowy teren zapłacił 63 mln złotych
Fort Szczęśliwice, część Twierdzy Warszawa i atrakcyjny teren od lat leżący odłogiem, trafił w ręce spółki Arche za 63 mln złotych. Szef firmy, Władysław Grochowski, inwestuje głównie w obiekty zabytkowe. Jeśli zgodę wyrazi wojewódzki konserwator zabytków, będzie mógł tam stanąć kolejny hotel sieci.
-
Miasto poszerza Grzybowską i chce wyburzyć ostaniec. Przed laty przewidział to zegarmistrz
Dzisiejsza Grzybowska jest jak cała Wola w soczewce - poutykana nowoczesnymi wieżowcami, pięćdziesięcioletnimi już, charakterystycznymi blokami osiedla Za Żelazną Bramą i nielicznymi przedwojennymi kamienicami. Tych ostatnich ma być mniej - miasto chce wyburzyć jeden z ostańców przy okazji poszerzania ulicy.
-
Rusza akcja identyfikowania zdjęć zniszczonej Warszawy i odbudowy miasta. W bonusie lata 90.
W poniedziałek Muzeum Warszawy uruchamia akcję Społeczne Opisywanie Fotografii. To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie dotyczące wielkiego wspólnego identyfikowania wybranej części muzealnej kolekcji fotografii. Żeby akcja była bardziej atrakcyjna, odbędzie się na zasadzie gry z nagrodami.
-
Warszawa. Licealista zaatakował rówieśnika nożem. "Umówili się w toalecie"
-
Nad Warszawą zaobserwowano sępa. Ptak pierwszy raz pojawił się w stolicy
-
Ta marka odmieniła branżę moto. To zupełnie nowa jakość autMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
W masce gazowej wpadł do sali zabaw dla dzieci. "Nogi się pode mną ugięły"
-
Po dachowaniu chciała wezwać pomoc, uderzyło w nią auto. Kobieta nie żyje
- Strefy Czystego Transportu przyjęta. Ale okrojona. "A tak ładnie pan mówił o czystym powietrzu"
- To auto naprawdę dużo przeszło. Kierowca chciał nim dojechać aż do Gruzji
- Startuje Warszawski Tydzień Praw Człowieka
- Przedwojenne miasto wyłania się spod ziemi. Na placu Defilad wykopano posadzkę kamienicy
- Znany hotelarz kupił Fort Szczęśliwice. Za zabytkowy teren zapłacił 63 mln złotych
-
Wypadła z drogi i dachowała. Gdy wyszła wezwać pomoc, potrąciło ją drugie auto. Młoda kobieta nie żyje
W okolicy Wołomina doszło do tragicznego zbiegu wydarzeń. Młoda kobieta dachowała swoim autem na zakręcie, a gdy wydostała się z niego i chciała wezwać pomoc, uderzył w nią drugi samochód, który wypadł z drogi w tym samym miejscu. Studentka zmarła w szpitalu.
-
Poważna awaria w Warszawie. Sto budynków bez ogrzewania i ciepłej wody
Na osiedlu Chomiczówka w Warszawie doszło do dużej awarii. Ponad sto budynków pozbawionych zostało dostępu do prądu i ciepłej wody. Prace naprawcze mają potrwać do późnych godzin wieczornych. "Nie można wykluczyć, że termin ten może się jeszcze przesunąć" - przekazała Spółdzielnia WSBM Chomiczówka.
-
Potrącenie człowieka na dworcu Warszawa Śródmieście. Pociągi stanęły na średnicówce
Na dworcu Warszawa Śródmieście doszło do potrącenia mężczyzny przez pociąg Kolei Mazowieckich. Jak zapowiedziały KM i Szybka Kolej Miejska, pociągi na linii średnicowej mogą być opóźnione i odwołane. Dworzec został tymczasowo wyłączony z użytku.
-
Na śmietniku znaleziono walizkę z powstania warszawskiego. Pod wyściółką ukryte były listy do matki
W kontenerze pełnym rzeczy z opróżnianego mieszkania znaleziono starą walizkę. Jak wynikało z wykaligrafowanej wewnątrz adnotacji, mieszkanka Warszawy wyniosła w niej z miasta swój dobytek w 1944 roku. Przedmiot trafił już do Muzeum Powstania Warszawskiego.
-
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej coraz bliżej. Trzaskowski już zapowiada premierową wystawę
"Jesienią 2024 roku otworzymy nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Trwają intensywne prace całego zespołu MSN nad premierową wystawą" - zapowiedział na platformie X prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Budowa placówki znajdującej się na placu Defilad ruszyła w 2019 r.
-
Tragedia w Górze Kalwarii. Policja zatrzymała 33-letniego mężczyznę
Zakończyła się obława w związku z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło w niedzielę w Górze Kalwarii. Policja zatrzymała w sprawie 33-letniego mężczyznę.
-
Góra Kalwaria. Nie żyje mężczyzna, który zakrwawiony wyskoczył z okna na parterze. Trwa obława
Z okna na parterze bloku w Górze Kalwarii wyskoczył zakrwawiony mężczyzna. Pomimo reanimacji 47-latek zmarł. Trwają poszukiwania osoby, która była z nim w mieszkaniu. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że zdarzenie ma charakter kryminalny - informuje policja.
-
"Wolna Palestyna", "stop rzezi Gazy". Ulicami Warszawy przeszła demonstracja, której nie chciały władze
"Izrael to państwo terrorystyczne", "stop rzezi Gazy" - między innymi takie hasła pojawiły się na sobotniej propalestyńskiem manifestacji w Warszawie. Wydarzenie próbowały zablokować stołeczne władze.
-
Białołęka. Łosie spacerowały po chodniku i jezdni. Straż miejska użyła świateł radiowozu
Strażnicy miejscy eskortowali spacerujące łosie po Białołęce Dworskiej. Ważące po blisko 200 kg zwierzęta, które przechadzały się po jezdni w pobliżu siedlisk ludzkich, udało się skierować z powrotem do lasu.
-
W Warszawie spadł pierwszy śnieg. IMGW wydał ostrzeżenie w związku z "intensywnymi opadami"
Intensywne opady prognozowano na piątek w Tatrach i Bieszczadach, ale pierwszy śnieg pojawił się też w Warszawie. W piątek wieczorem opady śniegu pojawiły się po obu stronach Wisły.
-
Marsz solidarności z Palestyną ma przejść pod ambasadę Izraela. Sąd uchylił decyzję Trzaskowskiego
W sobotę ulicami Warszawy przejdzie propalestyńska demonstracja, której zakazać chciał Rafał Trzaskowski. Prezydent uzasadniał swoję decyzję względami bezpieczeństwa. Inne zdanie w sprawie zakazu miał sąd. Pikieta ma zakończyć się pod ambasadą Izraela.
-
Demonstracja propalestyńska. Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował o decyzji sądu
Sobotnia propalestyńska demonstracja jednak się odbędzie. Sąd w czwartek nie zgodził się na zakaz manifestacji, czego z kolei domagało się miasto. "Przyjmujemy tę decyzję" - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
-
Nie zna życia, kto nie kleił się do skajowych siedzeń. Po 10 latach od wycofania Ikarusy wrócą na ulice
Trzaskały drzwiami, dygotały na jałowym biegu, a przez nieszczelne "harmonie" leciał deszcz. Ale to i tak one królowały na warszawskich ulicach przez 40 lat. Z okazji 10. rocznicy wycofania Ikarusów z warszawskiej komunikacji, będzie można odbyć jeszcze jedną podróż legendarnym autobusem, m.in. przez Wisłostradę, Stare Miasto i Trasę W-Z.
-
Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na propalestyńską demonstrację. Stawia warunek
"Jeśli tylko trasa demonstracji zostanie zmieniona na bezpieczną, zostanie ona dopuszczona" - podkreślił w środę wieczorem prezydent Rafał Trzaskowski, nawiązując do planowanej na sobotę propalestyńskiej manifestacji. We wtorek samorządowiec zakazał marszu, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Organizatorzy nie zgadzają się z tą decyzją, złożyli już odwołanie do sądu.
-
Praska rudera przeszła nie lada remont. Fasadę odtwarzano na podstawie przedwojennego zdjęcia
Budynek przy Środkowej 16 z wykwaterowanej rudery bez okien zamienił się w stylową kamienicę. Wyjątkowo udane odtworzenie historycznego detalu nie było wcale łatwe - opierano się głównie na jednej przedwojennej fotografii.
-
Odholowane auta schodzą jak na pniu. "Mówili, że nikt o zdrowych zmysłach ich nie odkupi"
Zarząd Dróg Miejski rozstrzygnął szósty przetarg na sprzedaż pojazdów, które nie zostały odebrane przez właścicieli przez pół roku od odholowania, i przeszły na własność miasta. W sumie na 48 aut wpłynęło 1091 ofert, co jest absolutnym rekordem w historii postępowań. Najwyższa zaoferowana kwota - za Opla Movano - wyniosła 37,5 tys. zł. Najpopularniejszym pojazdem była Dacia Duster, która przyciągnęła aż 71 kupujących.
-
Sochaczew. Bombę lotniczą z II wojny światowej wrzucono do ogniska? Jest zarzut spowodowania śmierci
Jedna osoba nie żyje, druga została ciężko ranna w wyniku eksplozji bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który był z mężczyznami w lesie, gdy doszło do wybuchu. Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
-
Będzie rekordowa frekwencja na Marszu Niepodległości? "Wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne"
W Warszawie trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczynającym się o godzinie 14 Marszem Niepodległości. - Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń, wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne - mówił w czasie konferencji prasowej Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
-
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Marsz, bieg i parady motorów. Jak poruszać się po mieście?
Warszawa będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Będą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym. Ich organizacja będzie się wiązała z wprowadzeniem zmian w ruchu i parkowaniu.
-
Śmiertelny wypadek w Warszawie. Tramwaj potrącił pieszego. Motorniczy miał nie zauważyć i odjechał
Tramwaj potrącił pieszego w Warszawie na alei Jerzego Waszyngtona i jechał dalej, aż został zatrzymany na moście Poniatowskiego. Zdaniem świadków wypadek spowodował śmierć około 40-letniego mężczyzny. Motorniczy miał nie zauważyć zdarzenia. Według nieoficjalnych ustaleń "Gazety Wyborczej" tramwaj ciągnął ciało przez około 70 metrów za przystankiem.
-
Ratusz podpisał umowę na modernizacji Sali Kongresowej. Dziś wnętrza wyglądają jak z horroru
Trzy lata potrwa modernizacja Sali Kongresowej. W czwartek przedstawiciele warszawskiego Ratusza podpisali umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont słynnego, zabytkowego obiektu. Kultowa sala stanie się nowoczesna, wielofunkcyjna i dostępna dla wszystkich - podkreślają urzędnicy.
-
PiS znalazł nowy bat na Trzaskowskiego. Poszło o remont na Placu Trzech Krzyży
Nie milkną efekty remontu placu Trzech Krzyży. Teraz do prezydenta Warszawy w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zwrócił się wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. "Mieszkańcy śmieją się przez łzy z nowej instalacji na Pl. Trzech Krzyży. Szpecąca tę przestrzeń skrzynka transformatorowa powinna zniknąć, ale przede wszystkim nigdy nie powstać. Przykład ten ukazuje, jak dobre intencje w połączeniu z brakiem prawdziwego gospodarza prowadzą do absurdów" - napisał.
-
Rafał Trzaskowski napisał do szefa policji ws. Marszu Niepodległości. "Poważne zagrożenie i wyzwanie"
Rafał Trzaskowski wystosował pismo do komendanta głównego policji z prośbą o "zapewnienie odpowiednich sił" do zabezpieczenia wydarzeń z okazji 11 listopada. Prezydent Warszawy zwrócił uwagę m.in. na "niepokojące informacje zamieszczane na portalach internetowych".
-
Policja rozbiła gang, który organizował "mieszkaniówki" w Warszawie
Policja rozbiła gang, który czerpał korzyści z cudzego nierządu. Zatrzymano trzy osoby, podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
-
Kradzież cennych woluminów w BUW. "Rz": Złodzieje mogli popełnić duży błąd
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego doszło do kradzieży cennych woluminów z XIX wieku. Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że złodzieje - kobieta i mężczyzna z wieku ok. 20 lat - mogli popełnić poważny błąd. A wszystko to przez symboliczną opłatę za wydanie karty bibliotecznej.
-
Atak maczetą w Warszawie. Trwa policyjna obława za rowerzystą
Co najmniej dwie osoby zostały ranione maczetą na warszawskich Bielanach. Policja szuka sprawcy.
-
Trasa Łazienkowska przy Agrykoli gotowa. We wtorek w nocy pierwsi kierowcy przejadą nowym wiaduktem
Południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej jest już gotowy. Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale pierwsi kierowcy przejadą nowo otwartym wiaduktem już we wtorek w nocy. Budowę udało się zakończyć przed upływem terminu.
-
Sprawa studentki z antysemickim hasłem. Rektor WUM: Bardzo szkodliwe kłamstwa dla nas wszystkich
Ciąg dalszy sprawy Norweżki z antysemickim plakatem na propalestyńskiej pikiecie. Po liście zastępcy RPO głos zabrał rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Stanowczo zaprzeczam, żeby ktokolwiek z pracowników Uczelni dał studentom z Izraela do zrozumienia, że: 'jak wam się tu nie podoba, to możecie zrezygnować ze studiów'. Takie słowa nie padły" - zapewnia prof. Zbigniew Gaciong.
-
Po wyroku NSA ochronę miało stracić m.in. kino Relax. Konserwator wpisał zabytki do rejestru
W konsekwencji wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego ochronę straciły trzy warszawskie zabytki - budynek przy Mysiej 3, willa przy Pogonowskiego 10 i siedziba kina Relax. Stołeczny Konserwator Zabytków alarmuje, że podobny los może spotkać wiele innych obiektów. W ramach działań ratunkowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął procedurę wpisywania nieruchomości do rejestru zabytków.
-
Wola. Pick-up wjechał pod zabytkowy, przedwojenny tramwaj
Na Obozowej doszło do zderzenia zabytkowego tramwaju linii B z pick-upem. Kierowca samochodu miał wjechać pod tramwaj. Zabytkowy pojazd nie został uszkodzony.