Powstanie Warszawskie
-
Niedługo zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Wiemy już, jak będzie wyglądał
Pomnik generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego zostanie odsłonięty za kilka tygodni w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Udało się zebrać już środki na jego realizację, więc prace niedługo ruszą. Wiadomo już także, jak będzie wyglądał pomn...
-
Jan Bohdan Gliński ps. "Doktór Jan" nie żyje. Leczył rannych podczas powstania warszawskiego
W wieku 104 lat zmarł Jan Bohdan Gliński ps. "Gbur" i "Doktór Jan", powstaniec warszawski, który podczas walk o Warszawę prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej.
-
Nie żyje siostra Józefa Słupiańska. Zmarła na kilka dni przed 107 urodzinami
Siostra Józefa Słupiańska nie żyje. O tej smutnej wiadomości poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Siostra Józefa była zakonnicą sióstr szarytek, a podczas powstania była pielęgniarką.
-
Krystyna Sempka ps. Giewont nie żyje. Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim
W wieku 90 lat zmarła Krystyna Sempka ps. Giewont, uczestniczka Powstania Warszawskiego i sanitariuszka Szarych Szeregów.
-
Odszedł kolejny powstaniec warszawski. Nie żyje Czesław Mostek, ps. Wilk. Miał 103 lata
Nie żyje Czesław Mostek, wojskowy, uczestnik powstania warszawskiego, bojownik o Polskę. Powstaniec miał 103 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy weekend.
-
Muzeum Powstania Warszawskiego się zmieni. Pokazano wizualizację modernizacji i rewitalizacji
Muzeum Powstania Warszawskiego niedługo się zmieni. Miasto rozpisało konkurs na modernizację i rewitalizację budynku oraz terenu muzeum. Wygrał projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International.
-
Powstańcza małpka trafiła do Muzeum Warszawy. Jej historia jest niezwykła
Małpka Peemek trafiła na wystawę do Muzeum Warszawy. Przez siedemdziesiąt lat należała do Wandy Traczyk-Stawskiej ps."Pączek", która zdobyła maskotkę podczas Powstania Warszawskiego. W maju tego roku podarowała ją niepełnosprawnym dzieciom i ich...
-
Wacław Sikorski "Bocian" nie żyje. Był powstańcem warszawskim i żołnierzem AK
W wieku 93 lat zmarł major Wacław Sikorski "Bocian". Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem politycznym PRL skazanym na karę śmierci.
-
Nie żyje Danuta Rossman, łączniczka "Zośki" z "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat
Danuta Rossman ps. "Danka" nie żyje. W młodości była uczestniczką Powstania Warszawskiego, łączniczką i przyjaciółkę bohaterów "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat.
-
Ruszy zbiórka na pomnik gen. Ścibora-Rylskiego. Pawłowicz: "Zbyt wiele kwiatów może pod tym pomnikiem nie być"
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ogłosiła, że chce wybudować pomnik upamiętniający zmarłego niedawno generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Ma zostać osłonięty w 75. rocznicę wybuchu powstania.
-
Bójka w restauracji przy ul. Zielnej. Dwie osoby trafiły do szpitala. "Krew była wszędzie"
-
Atak nożowniczki w centrum Warszawy. Ranni trafili do szpitala
-
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo
-
Wola Ducka. Kierowca pędził ponad 200 km/h. Jak spod ziemi wyrósł nieoznakowany radiowóz
-
Warszawa. Tragiczny wypadek na stacji Wilanowska. Utrudnienia w kursowaniu metra
- Warszawa. Sinice nad Jeziorkiem Czerniakowskim, kąpielisko zamknięte
- 6-latek zgubił się nad Wisłą, nie mówił po polsku. "Łzy rozpaczy stały się łzami radości"
- Niezwykła historia powstańczego zdjęcia. Młodzi rodzice i niemowlę na tle ruin na placu Grzybowskim
- Trzaskowski odpowiada na skargę Ziobry do Sądu Najwyższego. Chodzi o marsz narodowców
- W Warszawie zawyją syreny w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
-
Wspólnota załatała dziury po pociskach z Powstania Warszawskiego. Konserwator: To niedopuszczalne
Remont na Chmielnej 73B trwa w najlepsze. Najpierw zniknął powstańczy napis, teraz dziury po pociskach. Konserwator mówi, że to niedopuszczalne, a zarządca kamienicy, że mieszkańcy nie chcą mieszkać w zniszczonym budynku.
-
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski spocznie na Powązkach, obok swojej żony. Jest data pogrzebu
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia. Pogrzeb prezesa Związku Powstańców Warszawskich odbędzie się na Starych Powązkach w piątek 10 sierpnia.
-
Są pieniądze na renowację grobu generała Ścibora-Rylskiego. Pomoc zaoferował stołeczny ratusz
Znalazła się brakująca kwota potrzebna do rozpoczęcia renowacji grobu, gdzie ma spocząć generał Zbigniew Ścibor-Rylski. W pomoc finansową zaangażował się stołeczny ratusz.
-
W tym grobie spocznie generał Ścibor-Rylski. Nagrobek w opłakanym stanie. Będzie renowacja?
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zostanie pochowany na warszawskich Powązkach. Spocznie obok swojej żony Zofii Rapp-Kochańskiej. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zaapelowała o wsparcie zbiórki pieniędzy na renowację grobu, który...
-
"Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki?" To przemówienie gen. Ścibora-Rylskiego zapamiętamy
Generał Ścibor-Rylski nie żyje. W ostatnich latach, powstaniec wygłosił dwa przemówienia, które szczególnie zapadły w pamięci. W 2012 roku apelował do buczącego i gwiżdżącego tłumu na kopcu Powstania Warszawskiego. Rok temu natomiast, pożegnał się...
-
Marsz Powstania odwołany przez koszulkę uczestnika? Policja: Symbol "sierpa i młota" był przekreślony
Marsz zorganizowany 1 sierpnia z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego przez środowiska narodowe został rozwiązany. Oficjalnym powodem miały być koszulki i flagi propagujące ustrój totalitarny.
-
Powstanie Warszawskie. Barykady z tramwajów. "Świetna zapora przed ostrzałem"
Przy okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskie o swojej roli w walkach przypomniały Tramwaje Warszawskie. Potężne wagony stanowiły dość dobrą zaporę przed ostrzałem.
-
Tych zdjęć mogłeś nie znać. Jak wyglądało życie ludzi podczas Powstania Warszawskiego?
Te nieznane szerokiemu odbiorcy zdjęcia z Powstania Warszawskiego pokazują, jak wyglądało życie podczas działań powstańczych.
-
Pięć dodatkowych linii autobusowych i tramwaj "W" w rocznicę Powstania Warszawskiego
W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ZTM wprowadza zmiany w komunikacji miejskiej.
-
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]
Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji od samego rana w Warszawie trwają oficjalne obchody. Przedstawiciele władz odwiedzą kilka miejsc pamięci, w których złożone zostaną wieńce. O godzinie 17, jak co roku 1...
-
Powstaniec Warszawski wspomina wydarzenia sprzed 75 lat. "Wyglądało to pogrzebowo"
Mama ukroiła kromkę chleba, plasterek słoniny i nalała do kieliszka wódki. Powiedziała: "Słuchaj Władziu, jeśli trzeba, to idź i ty". No i łyknąłem to ździebko tej wódki, przegryzłem ten chleb. Jak wychodziłem, to widziałem, że mama zrobiła za mną...
-
Godzina "W" w Warszawie. O 17 w Warszawie zawyją syreny alarmowe
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe.
-
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z obchodami rocznicowymi można się spodziewać dużych utrudnień w ruchu, które potrwają do 5 sierpnia.
-
74. rocznica Powstania Warszawskiego. Co się będzie działo w Warszawie [PROGRAM OBCHODÓW]
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach obchodów organizowane jest wiele wydarzeń - koncerty, spotkania, marsze. Obchody potrwają do 2 października.
-
74 lata od Powstania Warszawskiego. Tak wyglądałoby na zdjęciach współczesnej Warszawy
44 fotomontaże zdjęć archiwalnych przedstawiających różne zdarzenia z Powstania Warszawskiego oraz zdjęć współczesnych - z Warszawy takiej, jaką znamy dziś.
-
Muzeum Powstania publikuje wzruszający spot przed 1 sierpnia. ''No i się popłakałam''
Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji zbliżającej się 74. rocznicy przygotowało nowy, wzruszający spot. Ma przypominać o obecności bohaterów Powstania w codziennym życiu współczesnych Warszawiaków.
-
Na terenie dawnego aresztu przy Rakowieckiej w Warszawie odkryto masowy grób
Więzienie przy Rakowieckiej. Na terenie dawnego aresztu na Mokotowie w Warszawie specjaliści ujawnili masowy grób, a w nim szczątki ludzkie z czasów Powstania Warszawskiego.
-
W Warszawie będzie specjalny dom dla powstańców. Wszystko sfinansuje miasto
W Warszawie powstanie dom dzienny dla powstańców warszawskich. Żołnierze będą mogli spędzać czas w budynku przy Nowolipie 22. Organizacją przedsięwzięcia zajmie się Stowarzyszenie Monopol Warszawski.
-
Ruszyła wypłata nagród dla powstańców. Na początek dla 977 weteranów
Najpóźniej do 1 sierpnia powstańcy warszawscy otrzymają nagrody pieniężne. W połowie czerwca Rada Miasta Warszawy podjęła uchwałę w tej sprawie. Na konto weteranów trafi po 4600 złotych.
-
Zmarł Mścisław Lurie, syn warszawskiej Niobe, która cudem ocalała z Rzezi Woli
W piątek 22 czerwca zmarł Mścisław Lurie, ocalały z Rzezi Woli, syn Wandy Lurie, nazywanej warszawską Niobe. Kobieta cudem ocalała z Rzezi Woli.
-
Nagrody dla powstańców. Mogło być 10 tys., będzie o ponad połowę mniej. "Nie było woli na lepszą pomoc"
W czwartek Rada Warszawy ma głosować nad przyznaniem nagród pieniężnych dla żyjących powstańców. Taka forma uhonorowania została mocno skrytykowana przez samych weteranów.
-
Upamiętnią czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. Chcą postawić mu tablicę w centrum Warszawy
Tablica upamiętniająca Augusta A. O'Browna ps. Ali'ego, zostanie umieszczona na pl. Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ali był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
-
Wanda Traczyk-Stawska oddała dzieciom swoją 70-letnią małpkę. "Pilnujcie jej. Na niej jest pamięć Powstania"
Wanda Traczyk-Stawska kolejny raz pojawiła się przed Sejmem, by przekazać protestującym pączki. Przed wejściem na teren parlamentu spotkała się z dwiema dziewczynkami z niepełnosprawnościami.
-
10-latka podchodzi do 104-letniego powstańca. To, co od niego słyszy, chwyta za serce
W niedzielę pułkownik Kazimierz Klimczak świętował swoje 104. urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza dziękczynna. Po niej doszło do wzruszającego spotkania.
-
Wojewoda "zarezerwował" słynny plac w Warszawie. Na trzy kolejne lata
Do urzędu wpłynął wniosek o zarejestrowanie kolejnego wydarzenia cyklicznego w Warszawie. Tym razem chodzi o plac Zamkowy, na którym przez kolejne trzy lata mają być obchodzone rocznice powstania warszawskiego.
-
Nie żyje 91-letni powstaniec warszawski. "Zginął w pożarze we własnym domu"
W nocy z piątku na sobotę w jednym z mieszkań na warszawskim Mokotowie wybuchł pożar. Pomimo szybkiej reakcji straży, w ogniu zginął mężczyzna. Dziś okazuje się, że był to bohater wojenny.
-
Chcą, żeby Gronkiewicz-Waltz nagrodziła wszystkich żyjących powstańców
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego apeluje do prezydent Warszawy o nagrodzenie warszawskich powstańców.
-
Chcieli odebrać mieszkanie 86-letniej wdowie. Giertych do Gronkiewicz-Waltz: Upadliście na głowę?
Urzędnicy z Woli złożyli apelację do wyroku sądu, przez co wdowie po powstańcu warszawskim groziło odebranie lokalu komunalnego. Prezydent stolicy zareagowała... gdy na Twitterze głos w sprawie zabrał Roman Giertych.
-
Sensacyjne odkrycie. Odnaleźli grób jedynego czarnoskórego, który walczył w Powstaniu Warszawskim
O odkryciu grobu Nigeryjczyka Augusta Agbola O'Browna, ps. "Ali", poinformował chrześcijański klub "Idź Pod Prąd", który zajmuje się renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów.
-
Najpierw hitlerowcy, teraz to. Nowy mural w Łomiankach. "Jak się komuś nie podoba, nie musi tędy chodzić"
Dopiero co Łomianki zasłynęły muralem, na którym zamiast powstańców warszawskich pojawili się hitlerowscy zbrodniarze, a w piątek w tym samym miejscu pojawił się dość makabryczny wizerunek dziecka z pistoletem przy skroni.