Szczątki co najmniej ośmiu osób znaleźli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji na terenie byłego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie. Według Instytutu Pamięci Narodowej są to ofiary Niemców z czasów Powstania Warszawskiego.
Obok szczątek znaleziono również rzeczy osobiste, m.in. medalik i krzyż.
Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, jamę grobową odkryto przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. Pałacu Cudów, w którym kaci z UB dokonywali m.in. brutalnych przesłuchań, po których więźniowie przyznawali się do stawianych im zarzutów. Był to pawilon wybudowany na przełomie 1949-1950 i oznaczony literą S od słowa "specjalny".
Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym w celu ich identyfikacji. W związku ze znaleziskiem, podjęto decyzję o przedłużeniu czasu trwania prac do 18 lipca 2018 r.
Jak przypomina IPN, na terenie byłego więzienia prowadzony jest już czwarty etap poszukiwań mających na celu lokalizację nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56. Od początku czerwca prace prowadzono m. in. wokół Pawilonu Dziesiątego.
Jak dodaje IPN, budynek przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedna z nich dotyczy właśnie pawilonu śledczego, przy którym odkryto masowy grób.
Więzienie zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya.
Przez więzienie przewinęła się duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne.
Tu przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy II konspiracji w okresie stalinizmu PRL. Wciąż poszukiwane są szczątki zamordowanych oraz dawne pomieszczenia użytkowe aresztu, jak np. zawalone tunele podziemne.
Już wkrótce areszt zostanie przekształcony w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zdecydował o tym minister Zbigniew Ziobro. Według założeń, ma być urządzone w historycznych budynkach więziennych - budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50.
Czy pamiętasz czasy stalinowskie i gomułkowskie w Warszawie? Podziel się z nami swoją historią: listy_do_metrowarszawa@agora.pl