Na terenie dawnego aresztu przy Rakowieckiej w Warszawie odkryto masowy grób

Więzienie przy Rakowieckiej. Na terenie dawnego aresztu na Mokotowie w Warszawie specjaliści ujawnili masowy grób, a w nim szczątki ludzkie z czasów Powstania Warszawskiego.

Szczątki co najmniej ośmiu osób znaleźli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji na terenie byłego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie. Według Instytutu Pamięci Narodowej są to ofiary Niemców z czasów Powstania Warszawskiego.

Obok szczątek znaleziono również rzeczy osobiste, m.in. medalik i krzyż.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, jamę grobową odkryto przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. Pałacu Cudów, w którym kaci z UB dokonywali m.in. brutalnych przesłuchań, po których więźniowie przyznawali się do stawianych im zarzutów. Był to pawilon wybudowany na przełomie 1949-1950 i oznaczony literą S od słowa "specjalny".

Szczątki ludzkie. Badania DNA

Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym w celu ich identyfikacji. W związku ze znaleziskiem, podjęto decyzję o przedłużeniu czasu trwania prac do 18 lipca 2018 r.

Jak przypomina IPN, na terenie byłego więzienia prowadzony jest już czwarty etap poszukiwań mających na celu lokalizację nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56. Od początku czerwca prace prowadzono m. in. wokół Pawilonu Dziesiątego.

Jak dodaje IPN, budynek przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedna z nich dotyczy właśnie pawilonu śledczego, przy którym odkryto masowy grób.

Areszt na Rakowieckiej. Przetrzymywano, torturowano, mordowano

Więzienie zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya.

Przez więzienie przewinęła się duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne.

Tu przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy II konspiracji w okresie stalinizmu PRL. Wciąż poszukiwane są szczątki zamordowanych oraz dawne pomieszczenia użytkowe aresztu, jak np. zawalone tunele podziemne.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Już wkrótce areszt zostanie przekształcony w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zdecydował o tym minister Zbigniew Ziobro. Według założeń, ma być urządzone w historycznych budynkach więziennych - budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50. 

Czy pamiętasz czasy stalinowskie i gomułkowskie w Warszawie? Podziel się z nami swoją historią: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

CBA zatrzymało prezydenta Żyrardowa i kilku biznesmenów

Więcej o:
Komentarze (51)
Na terenie dawnego aresztu przy Rakowieckiej w Warszawie odkryto masowy grób
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 26 razy 12

  co za pech , zamiast komunistycznych znaleźli niemieckie - kopać dalej chlopaki, a może coś poprzestawiać, żeby było poprawne ipeniarsko

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 20 razy 10

  Wladza woli odczekac, zeby mordercy co mordowali na Rakowieckiej spokojnie dozyli starosci i umarli, wiec z tymi pracami wykopaliskowymi, analizami itd pospiechu nie bedzie. Pis gwarantuje, ze wlos im z glowy nie spadnie. Taka jest wlasnie Polska, kat i morderca zyje najdluzej, bez wzgledu na ustroj.

 • felicjan15

  Oceniono 8 razy 8

  Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali na terenie więzienia co najmniej kilkset osadzonych.

 • Andrzej Retych

  Oceniono 11 razy 7

  Obok szczątków nie obok szczątek. Cenię dobre dziennikarstwo.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  "Masowy" grób a w środku szczątki 8 ludzi. Autor "ej" i wszystko jasne :-)

 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 4

  "tzw. Pałacu Cudów, w którym kaci z UB dokonywali m.in. brutalnych przesłuchań"

  chętnie dowiedziałbym się czegoś o światopoglądzie religijnym tych "katów z UB"...
  A następnie dopytałbym skąd pośród nich taka nadreprezentacja jednej tylko religii...

 • Leonard Kera

  Oceniono 5 razy 3

  "Według Instytutu Pamięci Narodowej" - i dalej można nie czytać, ponieważ badania wykażą to czego chce pokurcz z Żoliborza. Tyle właśnie wart jest IPN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX