Apel Trzaskowskiego przed 1 sierpnia. "Bulwersuje mnie, że symbole powstańcze są nadużywane"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o godne uczczenie obchodów zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - W ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę - mówił.
Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej przedstawił plan obchodów 75. rocznicy zrywu 1 sierpnia. Odczytał również apel do warszawiaków, w którym zwrócił się o godne uczczenie obchodów. Podpisali się pod nim także przedstawiciele powstańców - Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. 

Apel o godne uczczenie rocznicy 1 sierpnia

Przed odczytaniem apelu Trzaskowski powiedział, że zależy mu, żeby 1 sierpnia wszyscy byli razem, "ponad sporami politycznymi". Odniósł się też do wydarzeń z Białegostoku i napadu na uczestników Marszu Równości.

Mnie niestety bulwersuje to, że choćby w ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę
I dlatego zwracam się do mieszkańców naszego miasta z apelem, abyśmy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznicę uczcili - powiedział. 

Powstańcy, którzy zabrali głos podczas konferencji prasowej, podkreślali, że zależy im na to, żeby podczas obchodów powstania "z szacunkiem odnoszono się do miasta". - 1 sierpień jest datą symbolem. Tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej. Ale to co się działo 1 sierpnia 75. lat temu to było straszne i dla Warszawy, i dla jej mieszkańców. I celebrując kolejną rocznicę chciałem prosić o to, żeby z wielkim szacunkiem odnosić się do miasta - powiedział Leszek Żurawski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

- Powstanie działo się tu w Warszawie, ale z całej Polski szli ludzie pomagać powstańcom. I chyba to jest najważniejsze. I najważniejsza jest młodzież, której chcemy przekazać nasze ideały, o które walczyliśmy - dodał Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Pełną treść apelu powstańców i władz Warszawy przytaczamy poniżej:

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, by na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość. 1 sierpnia 1944 roku zaczęła się zapisywać jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju.Powstańcy, bohaterowie tamtych dni, są wśród nas
Pokażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy cześć ich poległym towarzyszom walki, pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas połączy

Główne obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia, ale część uroczystości zaplanowana jest już na nadchodzący weekend. Pełny program obchodów jest dostępny tutaj.

Więcej o: