Apel Trzaskowskiego przed 1 sierpnia. "Bulwersuje mnie, że symbole powstańcze są nadużywane"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o godne uczczenie obchodów zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - W ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę - mówił.
Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej przedstawił plan obchodów 75. rocznicy zrywu 1 sierpnia. Odczytał również apel do warszawiaków, w którym zwrócił się o godne uczczenie obchodów. Podpisali się pod nim także przedstawiciele powstańców - Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. 

Apel o godne uczczenie rocznicy 1 sierpnia

Przed odczytaniem apelu Trzaskowski powiedział, że zależy mu, żeby 1 sierpnia wszyscy byli razem, "ponad sporami politycznymi". Odniósł się też do wydarzeń z Białegostoku i napadu na uczestników Marszu Równości.

Mnie niestety bulwersuje to, że choćby w ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę
I dlatego zwracam się do mieszkańców naszego miasta z apelem, abyśmy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznicę uczcili - powiedział. 

Powstańcy, którzy zabrali głos podczas konferencji prasowej, podkreślali, że zależy im na to, żeby podczas obchodów powstania "z szacunkiem odnoszono się do miasta". - 1 sierpień jest datą symbolem. Tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej. Ale to co się działo 1 sierpnia 75. lat temu to było straszne i dla Warszawy, i dla jej mieszkańców. I celebrując kolejną rocznicę chciałem prosić o to, żeby z wielkim szacunkiem odnosić się do miasta - powiedział Leszek Żurawski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

- Powstanie działo się tu w Warszawie, ale z całej Polski szli ludzie pomagać powstańcom. I chyba to jest najważniejsze. I najważniejsza jest młodzież, której chcemy przekazać nasze ideały, o które walczyliśmy - dodał Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Pełną treść apelu powstańców i władz Warszawy przytaczamy poniżej:

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, by na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość. 1 sierpnia 1944 roku zaczęła się zapisywać jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju.Powstańcy, bohaterowie tamtych dni, są wśród nas
Pokażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy cześć ich poległym towarzyszom walki, pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas połączy

Główne obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia, ale część uroczystości zaplanowana jest już na nadchodzący weekend. Pełny program obchodów jest dostępny tutaj.

Więcej o:
Komentarze (54)
Apel Trzaskowskiego przed 1 sierpnia. "Bulwersuje mnie, że symbole powstańcze są nadużywane"
Zaloguj się
 • benia_b

  Oceniono 28 razy 20

  Irytujace są powstańcze symbole na rzęchach i koszulkach, ale szczytem wszystkiego są powstańcze symbole na owłosionych łydkach gości lubujących się w krótkich majtkach. Nieliczni, żyjący powstańcy mogą się ostro wqrwić.

 • shelmahh

  Oceniono 42 razy 18

  Żadnych racy, wrzasków. Cisza i zaduma. Tak było jeszcze całkiem niedawno... I ta cisza była niesamowita. Dawała mocno do myślenia. Teraz omijam centrum szerokim łukiem aby nie patrzeć na tę bandyterkę, ONR, wszechpolaków, dym i wrzaski... Smutne, że kibolstwo zawłaszczyło tę rocznicę ...

 • aeromonas

  Oceniono 22 razy 16

  Symboli powstańczych zaczęto nadużywać, kiedy Muzeum Powstania Warszawskiego otworzyło sklepik z "powstańczymi" gadżetami. To było głupie i niesmaczne od samego początku, ale wtedy nikt nie reagował:(

 • laborantkolaborant

  Oceniono 19 razy 9

  Całe te obchody powinny się składać wyłącznie z modlitwy za 200 tysięcy niewinnie pomordowanych i próśb, żeby Bóg wybaczył idiotom, którzy do tej zbrodni doprowadzili.

 • czarnyminio

  Oceniono 27 razy 9

  Jako laik. Czy ratusz nie powinien powziąć kroków prawnych aby zabezpieczyć symbole walki Powstańców Warszawskich przed profanacją pospolitych żuli? Nie bić piany wyborczej.Działać.

 • cim_cum

  Oceniono 36 razy 8

  Bandziory czują się bezkarni gdy założą odzież patriotyczną. Biją innych w imieniu Boga, honoru i ojczyzny. Tak to wygląda. I żadne tłumaczenia PiSu czy kościoła tego nie zmienią. Kaczyński ma swoich pretorianów i są nimi kibole i inne napakowane półgłówki.

 • mojamagna

  Oceniono 11 razy 5

  Najbardziej wk.ia kotwiczka PW na Volkswagenie, Skodzie czy jakimś innym pojeździe z koncernu VW. Ludzie, którzy to robią to dekle niewiarygodne.

 • green_is_bad

  Oceniono 19 razy 5

  A gdyby tak...........

  .........zbić ogromną kotwicę z palet?

 • lidka1313

  Oceniono 18 razy 4

  to straszne że banda łysych bezmózgów zrobiły z tej chwili zadumy, modlitwy i wspomnień, kibolski spęd na którym oprócz rac, palą również flagi innych krajów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX