Na razie nie jest znana data pogrzebu generała. Wiadomo, że zgodnie z jego wolą ciało ma być skremowane, a uroczystości pogrzebowe odbędą się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej.
- Urna z prochami generała spocznie w grobie na warszawskich Powązkach. Jest tam pochowana żona generała, wielka bohaterka narodowa i as wywiadu Amii Krajowej, Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, ps. Marie Springer – mówi Monika Sarnecka z fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Niestety zabytkowy grób jest w opłakanym stanie. Na rozpadającej się tumbie wykonanej z piaskowca, leżą fragmenty połamanych kolumn. Niestety nie ma zdjęć prezentujących grób przed znaczącymi zniszczeniami. Być może połamane kolumny to efekt wojny.
Całość konstrukcji rozpada się i jest pokryta zielonym nalotem. Nieczytelne są również tablice z inskrypcjami i nazwiskami pochowanych osób.
O renowacji grobu mówi się od dłuższego czasu. Sprawa ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Wtedy przy udziale powstańców powstała fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Inicjatorem są: Rafał Szczepański, przedsiębiorca i społecznik, Związek Powstańców Warszawskich oraz spółka BBI Development.
Gruntowną renowację oszacowano na blisko 80 tysięcy złotych. Pieniądze są zbierane od dwóch miesięcy za pośrednictwem strony polakpomaga.pl.
Jak ustalił serwis Metrowarszawa.pl kilka dni przed śmiercią generała, odbyło się spotkanie przedstawicieli fundacji z dyrekcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapadła decyzja, że muzeum wesprze finansowo renowację. Jednak to nadal nie wystarcza.
Śmierć generała być może wpłynie na sytuację. - Zobaczymy jak to się rozwinie. Jesteśmy w kontakcie z różnymi osobami. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Zgodnie z wolą i udzielonym pełnomocnictwem przez generała, nasza fundacja jest upoważniona do działań w sprawie renowacji grobowca – precyzuje Sarnecka.