Krystyna Sempka ps. Giewont nie żyje. Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim

W wieku 90 lat zmarła Krystyna Sempka ps. Giewont, uczestniczka Powstania Warszawskiego i sanitariuszka Szarych Szeregów.

Krystyna Sempka służyła jako sanitariuszka Szarych Szeregów w szpitalu polowym przy ulicy Hożej 13. Działała również w konspiracji i brała udział w akcjach małego sabotażu. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego miała 14 lat. O jej śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Krystyna Sempka ps. Giewont nie żyje

"Dotarła do nas bardzo smutna informacja: w wieku 90 lat zmarła Krystyna Sempka ps. Giewont, sanitariuszka Szarych Szeregów w szpitalu polowym przy ul. Hożej 13" - napisali pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego w mediach społecznościowych. 

Krystyna Sempka po wojnie wyszła za mąż za Jana Ryszarda Sempkę, żołnierza "Gozdawy", również uczestnika Powstania Warszawskiego.

W rozmowie z Iwoną Brandt z 2007 roku mówiła:

[Robiłam] wszystko [tam gdzie] można było pomagać, bo miałam wtedy czternaście lat jak wstąpiłam do Szarych Szeregów. Zachęcili mnie i moją koleżankę, z którą bardzo się wtedy przyjaźniłam, czy nie zechciałybyśmy włączyć się do pomocy chłopcom, którzy wychodzili na różne akcje.

"Powstańcy 1944. Spójrz im w oczy"

Więcej o: