Jan Bohdan Gliński ps. "Doktór Jan" nie żyje. Leczył rannych podczas powstania warszawskiego

W wieku 104 lat zmarł Jan Bohdan Gliński ps. "Gbur" i "Doktór Jan", powstaniec warszawski, który podczas walk o Warszawę prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej.

O śmierci Jana Bohdana Glińskiego poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. "Podczas Powstania Warszawskiego był lekarzem w Zgrupowaniu „Gurt”. Prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej 34. Miał 104 lata. Cześć jego pamięci!" - napisali pracownicy muzeum.

Kim był Jan Bohdan Gliński ps. "Doktór Jan"?

Jan Gliński urodził się 19 grudnia 1915 roku. Jak czytamy w jego biogramie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, w latach 1934-1939 studiował medycynę na Uniwersytecie im Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a w 1941 roku uzyskał dyplom lekarza. W konspiracji był od lutego 1942 roku - najpierw jako członek organizacji "Unia", a potem w 3. kampanii Armii Krajowej, w IV zgrupowaniu "Gurt".  Swoje umiejętności medyczne wykorzystał podczas wojny, prowadząc punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej.

Pierwszych rannych w naszym punkcie mieliśmy 2 sierpnia, bo wtedy Niemcy, którzy bardzo mocno obsadzili pocztę na rogu ul. Poznańskiej i Nowogrodzkiej, w pobliżu nas ewakuowali dwa domy na ulicy Poznańskiej i zapędzili kobiety, dzieci, starszych ludzi, mężczyzn i kazali rozbierać barykadę, która mieściła się w poprzek ul. Nowogrodzkiej, ale po drugiej stronie.
Oczywiście wywiązała się strzelanina z obu stron i wtedy dostaliśmy dwanaście osób rannych, którymi opiekowaliśmy się już potem w naszym punkcie. Był tam cech piekarzy, zajęliśmy ich lokal, żeby rannych a potem i różnych chorych móc tam leczyć

- wspominał Gliński po latach. Całą rozmowę z powstańcem można przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Więcej o: