Nie żyje Danuta Rossman, łączniczka "Zośki" z "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat

Danuta Rossman ps. "Danka" nie żyje. W młodości była uczestniczką Powstania Warszawskiego, łączniczką i przyjaciółkę bohaterów "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat.

O śmierci Danuty Rossman poinformowała w piątek organizacja "Nie zapomnij o nas". 

Danuta Rossman nie żyje

"W dniu dzisiejszym zmarła Danuta Rossman ps. "Danka", adiutantka Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", przyjaciółka Janka Bytnara i Alka Dawidowskiego. W Powstaniu Warszawskim komendantka kobiet w batalionie 'Iwo'" - czytamy na profilu organizacji na Facebooku. 

Danuta Rossman była łączniczką Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego, przyjaciółką Alka Dawidowskiego i Jana Bytnara - bohaterów książki "Kamienie na szaniec". Była również komendantką pododdziału Wojskowej Służby Kobiet. 

Jej działalność związana z powstaniem była związana głównie ze Śródmieściem Południowym. Po upadku zrywu trafiła do niemieckiego obozu jenieckiego. 

W 2018 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Będzie nam jej bardzo brakować... Jej pięknych opowieści, uśmiechu i życzliwości - napisała pod postem "Nie zapomnij o Nas" pani Anna.
Powoli odchodzą wzorce życia - dodaje Edyta.

Powstaniec Warszawski wspomina wydarzenia sprzed 74 lat. "Wyglądało to pogrzebowo"

Więcej o: