Nie żyje Danuta Rossman, łączniczka "Zośki" z "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat

Danuta Rossman ps. "Danka" nie żyje. W młodości była uczestniczką Powstania Warszawskiego, łączniczką i przyjaciółkę bohaterów "Kamieni na szaniec". Miała 96 lat.

O śmierci Danuty Rossman poinformowała w piątek organizacja "Nie zapomnij o nas". 

Danuta Rossman nie żyje

"W dniu dzisiejszym zmarła Danuta Rossman ps. "Danka", adiutantka Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", przyjaciółka Janka Bytnara i Alka Dawidowskiego. W Powstaniu Warszawskim komendantka kobiet w batalionie 'Iwo'" - czytamy na profilu organizacji na Facebooku. 

Danuta Rossman była łączniczką Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego, przyjaciółką Alka Dawidowskiego i Jana Bytnara - bohaterów książki "Kamienie na szaniec". Była również komendantką pododdziału Wojskowej Służby Kobiet. 

Jej działalność związana z powstaniem była związana głównie ze Śródmieściem Południowym. Po upadku zrywu trafiła do niemieckiego obozu jenieckiego. 

W 2018 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Będzie nam jej bardzo brakować... Jej pięknych opowieści, uśmiechu i życzliwości - napisała pod postem "Nie zapomnij o Nas" pani Anna.
Powoli odchodzą wzorce życia - dodaje Edyta.

Powstaniec Warszawski wspomina wydarzenia sprzed 74 lat. "Wyglądało to pogrzebowo"

Więcej o:
Komentarze (13)
Nie żyje Danuta Rossman ps. "Danka", uczestniczka powstania. Miała 96 lat
Zaloguj się
 • dafaq

  Oceniono 10 razy 10

  Cześć jej pamięci!

 • hipis3308

  Oceniono 17 razy 9

  Jak można żyć w państwie, w którym tacy ludzie jak pani Danuta, walczyła z totalitarnymi i faszystowskim państwem, a teraz totalitarne państwo się odradza, a faszyści z symbolem Polski walczącej, maszerują pod ochroną rządzących i to w kraju pani Danuty. To jest hańba, do której się przyczynili rodzice, rządzący, szkoła i w dużej mierze kościół, który zawsze był nacjonalistyczny z nutą szowinizmu.

 • eurotram

  Oceniono 7 razy 7

  Smutne,ale wystarczy spojrzeć w kalendarz: mamy rok 2018! Wymierają już ostatni,którzy w ogóle jako dzieci pamiętali czasy wojny w 1920; II WŚ skończyła się 73 lata temu,więc wymierają też ostatni którzy coś w jakichś oddziałach znaczyli; przy życiu pozostali w większości ci uczestnicy II wojny,którzy brali udział w działaniach wojennych jako nastolatkowie; za kilkanaście lat nawet najmłodsi weterani II WŚ odejdą na zawsze. Pani Rossman i tak dożyła niesamowitego wieku: 96 lat! A przecież w momencie wybuchu wojny była nastolatką... Wszystko przemija.

 • adam3407

  Oceniono 14 razy 4

  Kiedy artykuł o zejściu Kaczyńskiego? Ile jeszcze szampan będzie stał w lodówce?

 • puszka-3

  Oceniono 9 razy 3

  Taka jest niestety kolej rzeczy i bardzo jest smutno , że tacy prawdziwi Polacy odchodzą.
  Kto teraz , jak zabraknie takich ludzi , przekaże młodym ludziom jak należy żyć jak PRAWDZIWY POLAK I PRAWDZIWY PATRIOTA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX