74. rocznica Powstania Warszawskiego. Co się będzie działo w Warszawie [PROGRAM OBCHODÓW]

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach obchodów organizowane jest wiele wydarzeń - koncerty, spotkania, marsze. Obchody potrwają do 2 października.

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w 2018 r. rozpoczęły się już w niedzielę. 

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 2018 - program

O godzinie 19.30 przy pomniku Polegli-Niepokonani odbędzie się modlitwa międzyreligijna (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli).

O godzinie 20 jak co roku odbędzie się wydarzenie z cyklu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". To wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Warszawiacy spotkają się na pl. Piłsudskiego. Na wydarzenie wstęp jest wolny. 

O godz. 21 rozpoczną się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, m.in. nastąpi rozpalenie Ogniska Pamięci (ul. Bartycka).

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - program obchodów

Między 2 a 5 sierpnia mieszkańcy będą mogli wybrać się na spektakl teatralny "Ajas Maszyna" w reżyserii Natalii Korczakowskiej na motywach tekstów: „Ajas” Sofoklesa i „Mówca Ajasa” Michała Bajera. Spektakl odbędzie się o godzinie 20 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bilety do nabycia w kasie MPW, na bilety.1944.pl oraz eventim.pl. W spektaklu zagrają: Ewa Błaszczyk, Tomasz Nosiński, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński, Krzysztof Zarzecki.

W sobotę 4 sierpnia odbędzie się kolejna edycja fotograficznej gry miejskiej - "Historie z nieistniejącego miasta". Gra odbędzie się na terenie Śródmieścia. Trzeba się na nią zarejestrować na stronie rejestracja.1944.pl.

O 17 szlakiem Kazimierza Leskiego "Bradla" oraz batalionów „Miłosz” i „Ruczaj” przejedzie Masa Powstańcza. To przejazd rowerowy stołecznymi ulicami upamiętniający Powstańców Warszawskich. Przejazd rozpocznie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na przejazd należy się zarejestrować.

5 sierpnia o godzinie 14 odbędzie się uroczystość upamiętniająca rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gęsiówka przez żołnierzy Batalionu "Zośka" (ul. M. Anielewicza 34). Z kolei o godz. 18 odbędzie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności).

O godzinie 19 odbędzie się Marsz Pamięci, czyli uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz zakończy się o 20:30 zapaleniem zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego (w Parku Powstańców Warszawy na Woli). 

2 października, we wtorek, o godzinie 18 zakończą się obchody rocznicowe. Nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Marsz Powstania Warszawskiego

W ramach dodatkowych wydarzeń w czwartek między 21 a 21.30 odbędzie się Powstańczy Nightskating Warszawa, czyli przejazd na rolkach głównymi ulicami stolicy. Start przy pomniku Mikołaja Kopernika.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: