Jerzy Majkowski ps. "Czarny" nie żyje. Powstaniec warszawski i prezes warszawskiego związku AK miał 91 lat

W wieku 91 lat zmarł prof. płk Jerzy Majkowski, ps. "Czarny" - powstaniec warszawski, weteran wojenny i prezes warszawskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Podczas powstania warszawskiego brał udział w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Kondolencje po jego śmierci złożył m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

O śmierci prof płk. Jerzy Majkowskiego poinformowało 18 lipca wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł Jerzy Majkowski ps. Czarny, Powstaniec Warszawski z Batalionu "Gustaw", prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Miał 91 lat. Cześć jego pamięci!" - napisali pracownicy muzeum.

Jerzy Majkowski nie żyje. Żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego miał 91 lat

Prof. płk Jerzy Majkowski ps. "Czarny" był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem warszawskim. Podczas okupacji uczy się na tajnych kompletach w gimnazjum i liceum Tomasza Niklewskiego przy ulicy Złotej. Do konspiracji należał od 1942 roku. Podczas powstania warszawskiego brał udział w walkach o Wolę, Stare Miasto i Śródmieście. 13 sierpnia 1944 roku został ranny podczas eksplozji niemieckiego czołgu przy ul. Kilińskiego. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej - najpierw do Fallingbostel, później do Dorsten i do Kommando "Krefeld".

Po wyzwoleniu Jerzy Majkowski służył m.in. w Polskich Siłach Zbrojnych w Hameln. W czerwcu 1947 roku wrócił do Polski i rozpoczął studia na wydziale lekarski UW i Akademii Medycznej w Warszawie. W 1952 roku uzyskał dyplom lekarski ze specjalizacją z zakresu neurochirurgi. Był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK i prezesem jej warszawskiego okręgu. Pod koniec maja tego roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Warszawy. Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej

Kondolencje po śmierci prof. płk Majkowskiego złożył m.in. Mateusz Morawiecki. "Jestem zaszczycony, że mogłem poznać Pana profesora osobiście i słuchać jego wspomnień. Dla młodych ludzi jego życie może być wzorem patriotyzmu, mądrości i umiłowania Ojczyzny" - napisał na Twitterze.

"W wieku 91 lat odszedł prof. płk Jerzy Majkowski, ps. Czarny - żołnierz Armii Krajowej i weteran walk w Powstaniu Warszawskim, wybitny neurolog, prezes warszawskiego okręgu ŚZŻAK. Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Chwała Bohaterom!" - napisała Kancelaria Prezydenta. 

Więcej o: