To album 'Teraz'44 historie' autorstwa Marcina Dziedzica. Mocne historyczne momenty w zetknięciu z teraźniejszością wywołują dreszcze.
Na zdj: Budynek Prudential. Widok z kamienicy przy Kopernika 28.
2 października 1944 r. powstańcy kontrolowali już tylko Śródmieście. Od rana trwały rozmowy kapitulacyjne w kwaterze gen. Ericha von dem Bacha w Ożarowie. Pertraktacje toczyły się przez cały dzień, formalny akt kapitulacji podpisano dopiero 3 października o godzinie 2 w nocy. Powstanie warszawskie zakończyło się klęską.
Na zdj: ul. Złota przy ul. Zgoda.
Idea, aby zdjęcia archiwalne z Powstania Warszawskiego nałożyć na zdjęcia współczesne, pojawiła się zupełnie przypadkiem.
- Nie wiedziałem, że już ktoś przede mną wpadł na taki pomysł. Okazało się, że kilka osób z innych krajów zrealizowało podobny projekt, jednak odpowiadający zupełnie innym okolicznościom - opowiada Marcin Dziedzic.
- Mimo że nie był to pomysł oryginalny, postanowiłem go zrealizować i zrobić jeszcze lepiej niż moi poprzednicy - dodaje.
Na zdj: ul. Solec przy Ludnej.
Album ukazał się w 2015 r., Dziedzic pracował nad nim ok. dwóch lat. Okoliczności nie zawsze sprzyjały realizacji projektu.
- Niektóre miejsca musiałem fotografować kilkakrotnie - albo pogoda była kapryśna, albo fotograf z czasów wojny tak ustawił aparat, że nie sposób było wykonać dokładnie taki sam kadr - mówi Marcin.
Na zdj: Marszałkowska, skrzyżowanie z Wilczą.
Jak podkreśla Dziedzic, wszystkie zdjęcia musiały zostać zrobione perfekcyjnie.
- Na tym zależało mi przede wszystkim. Nawet jeżeli odbiorca nie zna się na Photoshopie, to doskonale czuje, kiedy ze zdjęciem jest coś zdecydowanie nie tak - dodaje.
Na zdj: Jasna 26.
Niedawno ukazała się kolejna odsłona projektu - tym razem na zdjęcia Warszawy nałożono kadry z warszawskiego getta.
- W Warszawie podczas II wojny światowej były dwa powstania. Skoro pochyliliśmy się nad powstaniem warszawskim, musieliśmy poświęcić uwagę powstaniu w getcie. Chcemy przywołać pamięć o społeczności żydowskiej. Nasze zdjęcia będą opowiadały jej historię od początków XIX wieku do 1943 roku - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl autor projektów.
Na zdj: Bracka róg Nowogrodzkiej i Mysiej.
Krakowskie Przedmieście 1 od podwórza, w tle ściana boczna kościoła św. Krzyża.
Zdjęcie z projektu 'Teraz'44 historie'. Chmielna róg Brackiej.
Plac Dąbrowskiego w kierunku Jasnej.
9 sierpnia - powstańcy na motocyklu na ul. Świętokrzyskiej. Widok na Jasną w kierunku placu Dąbrowskiego.
Koniec sierpnia '44 - powstaniec z karabinem Mauser na stanowisku strzeleckim w okopie przegradzającym ulicę Długą. Zdjęcie Wiesława Chrzanowskiego ps. Wiesław".
Arkadiusz Szajner wraz z rodziną na jednym zdjęciu ze swoim dziadkiem i jego kolegą z Powstania. Oryginalne zdjęcie nie było nigdy wcześniej publikowane. Pochodzi z 20 września '44, wykonane przez nieznanego autora na wysokości domu Braci Jabłkowskich w kierunku ulic Szpitalnej i Zgoda. Od lewej: Bogdan Borycki "Nowik" i Zdzisław Orzechowski "Skrzat".
Jedno w wielu zdjęć przysłanych do projektu Teraz44 i jedno z dwóch wybranych przez internautów jakie znalazły się w książce "Teraz '44 historie". Izabela Wilbik "Iza" z kolegami z "Czaty 49" odpoczywa na podwórku przy Wareckiej na tyłach Nowego Światu po ewakuacji ze Starówki. Zdjęcie po wyjściu z kanałów 1 września zrobił Joachim Joachimczyk "Joachim".
Plac Dąbrowskiego w kierunku Jasnej.
Bracka róg Nowogrodzkiej.
Przed sądami na Lesznie (Leszno 53/55 dziś al. Solidarności 127).