W Warszawie będzie specjalny dom dla powstańców. Wszystko sfinansuje miasto

W Warszawie powstanie dom dzienny dla powstańców warszawskich. Żołnierze będą mogli spędzać czas w budynku przy Nowolipie 22. Organizacją przedsięwzięcia zajmie się Stowarzyszenie Monopol Warszawski.

Urząd miasta w Warszawie poinformował, że podpisano umowę z Stowarzyszeniem Monopol Warszawski, które ma zająć się stworzeniem nowego domu dziennego dla powstańców warszawskich. 

Dom dzienny dla powstańców

Dom dzienny powstanie w lokalu miejskim przy ul. Nowolipie 22 i zostanie w całości sfinansowany z budżetu miasta. 

Janusz Owsiany z Monopolu Warszawskiego zapowiada, że prace nad odnowieniem budynku zaczną się jeszcze w tym miesiącu. Dodaje, że konieczne będzie odnowienie elewacji, wyburzenie kilku ścian, odmalowanie ich oraz dostosowanie pomieszczeń do użytku osób poruszających się na wózkach. 

Miasto zapowiada, że prace skończą się w październiku tego roku, a otwarcie ośrodka planowane jest na 2 października 2018 roku, czyli w rocznicę zakończenia powstania warszawskiego. 

Rozrywka i relaks dla powstańców

Placówka będzie działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10-18. Wszystkie usługi i świadczenia dla powstańców mają być bezpłatne.

Organizatorom przedsięwzięcia zależy na tym, aby oferta domu dziennego była szeroka: od warsztatów z malowania po zajęcia ruchowe z fizjoterapeutą. Przede wszystkim chodzi jednak o to, żeby osoby, które będą do niego przychodzić, mogły wspólnie spędzić czas. 

Stowarzyszenie Monopol Warszawski wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy planuje także organizowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych, projekcje filmowe, wspólne oglądanie telewizji, organizowanie spotkań okolicznościowych, międzypokoleniowych, wspólnego obchodzenia świąt i rocznic.

W domu dziennym dla powstańców stworzona zostanie również strefa relaksu i odpoczynku, gdzie powstańcy będą mogli skorzystać z masażu, wykonać zabiegi kosmetyczne (strzyżenie, manicure) czy po prostu poczytać książkę. 

Organizatorzy zapowiadają także spotkania integracyjne z młodszym pokoleniem oraz konsultacje medyczne ze specjalistami z różnych dziedzin.

Stołeczny ratusz informuje, że dwuletni koszt działania placówki wyniesie ponad 1,6 mln złotych.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: