Generał Zbigniew Ścibor-Rylski spocznie na Powązkach, obok swojej żony. Jest data pogrzebu

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia. Pogrzeb prezesa Związku Powstańców Warszawskich odbędzie się na Starych Powązkach w piątek 10 sierpnia.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na swoim Twitterze, że pogrzeb generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 13:00 na Starych Powązkach w Warszawie. 

Msza w kościele św. Karola Borymeusza

Prezydent Warszawy dodała, że - zgodnie z wolą generała Ścibora-Rylskiego - msza zostanie odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobu znajdującego się na cmentarzu.

Śmierć generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, ps. "Motyl"

Informację o śmierci generała Ścibora-Rylskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało 3 sierpnia wieczorem.

Generał Ścibor-Rylski urodził się w miejscowości Browki na Kresach Wschodnich. Szkołę wojskową ukończył w 1939 r. Po wybuchu wojny zyskał stopień podporucznika.  Brał udział w walkach z Niemcami pod Łęczną. Niedługo po tym podjął próbę przedarcia się do Rumunii, ale we wsi Krzywda dostał się do niewoli niemieckiej. W okupowanej Warszawie działał razem ze Związkiem Walki Zbrojnej, jako "Motyl" walczył w Armii Krajowej na Wołyniu przeciwko UPA.

W Powstaniu Warszawskim Zbigniew Ścibor-Rylski dowodził kompanią "Motyl", należącą do batalionu "Czata 49". Razem z kompanią przebijał się z Woli na Stare Miasto, później do Śródmieścia, Górny Czerniaków i na Mokotów. Brał też udział w nieudanym desancie na Plac Bankowy. Za zasługi został awansowany do stopnia kapitana, odznaczono go też Krzyżem Virtuti Militari.

Po wojnie Ścibor-Rylski zerwał z działalnością konspiracyjną, ale, będąc świadomym represji, jakie spotykają działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, przez wiele lat nie ujawniał swojego życiorysu. W PRL pracował m.in. w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych INCO.

Od 1990 r. Ścibor-Rylski pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich, był także jednym z inicjatorów Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004-2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Apel o zbiórkę pieniędzy na renowację grobu

Od dwóch miesięcy trwała zbiórka pieniędzy na renowację rodzinnego grobu generała . Zorganizowała ją fundacja Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego. W sobotę późnym wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że brakującą kwotę potrzebną do rozpoczęcia renowacji dołoży stołeczny ratusz. Jednocześnie na grobie ruszyły prace porządkowe.

Generał Ścibor-Rylski spocznie na warszawskich Powązkach obok swojej żony, Zofii Rapp-Kochańskiej.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o: