Powstańcy oburzeni kazaniem abp. Jędraszewskiego. "Osoby LGBT były wśród nas i należy im się szacunek"

- Jako chrześcijanie i koledzy - wyrażamy głęboki sprzeciw - napisali powstańcy warszawscy w oświadczeniu wydanym w związku z kazaniem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, podczas którego padły m.in. słowa o "tęczowej zarazie".

Jak informuje "Stołeczna", Związek Powstańców Warszawskich wydał krótkie oświadczenie dotyczące kazania, które arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił w krakowskiej Bazylice Mariackiej podczas mszy świętej w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. To wtedy padły wtedy m.in. słynne już słowa o "tęczowej zarazie".

Powstańcy Warszawscy oburzeni kazaniem o "tęczowej zarazie"

Powstańcy piszą, że są oburzeni tym, co powiedział metropolita krakowski 1 sierpnia w rocznicę tego ważnego wydarzenia

Nie wiemy, ile - wśród naszych koleżanek i kolegów - było osób, którym Stwórca nadał cechy określane dzisiaj mianem LGBT. Wiemy tylko, że byli wśród nas, walczyli i umierali. I należy Im się pamięć, szacunek i modlitwa

- czytamy w oświadczeniu które podpisali Anna Przedpełska-Trzeciakowska "Grodzka" (inicjatorka oświadczenia), Wanda Traczyk-Stawska "Pączek", Anna Jakubowska "Paulinka", Krystyna Zachwatowicz "Czyżyk" oraz wiceprezesi Związku Powstańców Warszawy Halina Jędrzejewska "Sławka" i Zbigniew Galperyn "Antek".

Dodają też, że słowa, które wypowiedział abp Jędraszewski nie mają nic wspólnego z szacunkiem, o którym piszą powstańcy. "(...) jako chrześcijanie i koledzy Powstańcy – wyrażamy głęboki sprzeciw - podsumowują. 

Protesty po kazaniu arb. Jędraszewskiego

Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (...) Nie czerwona, ale tęczowa

- mówił m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy świętej w Bazylice Mariackiej w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Słowa arcybiskupa oburzyły część osób i były powodem protestów. Pierwsze z nich odbyły się w ubiegły piątek i niedzielę przed siedzibą kurii małopolskiej. Kolejny odbył się w środę wieczorem przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. Dymisji abp. Jędraszewskiego żądało tam kilkaset osób. 

Słowa abp. Jędraszewskiego krytykował m.in. ks. Wojciech Lemański. "Takie słowa po nauczaniu papieża Franciszka o potrzebie szacunku wobec osób LGBT. Takie słowa biskupa, który ochraniał abp. Paetza. Żenada, wstyd, kompromitacja" - pisał duchowny.

Innego zdania jest jednak arcybiskup Gądecki, który w wydanym oświadczeniu broni arb. Marka Jędraszewskiego. Czytamy w nim m.in., że "szacunek dla konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji".

Więcej o:
Komentarze (245)
Powstańcy oburzeni kazaniem abp. Jędraszewskiego. "Osoby LGBT były wśród nas i należy im się szacunek"
Zaloguj się
 • girolamosavonarola

  Oceniono 115 razy 93

  Kościół polski przeżarty jest pedofilią, pychą, mamoną i pogardą. Niewiele ma wspólnego z Kościołem Rzymskokatolickim

 • wa3a

  Oceniono 83 razy 65

  Ci ludzie mają bardziej otwarte umysły niż prawica,i kościół razem wzięte, oni wiedza że słowa biskupa pachną tym, z czym kiedyś przyszło im walczyć, wielki szacunek za bohaterskie czyny i za ponowny, dzisiejszy sprzeciw wobec dyskryminacji.

 • 1-wolne

  Oceniono 66 razy 52

  Jędraszewski wygoni ludzi z kościołów i to nie tylko LGTB wielu wiernych nie chce takiego biskupa.
  TACY POŚREDNICY BOGA SĄ DZISIAJ NIE DO PRZYJĘCIA

 • flemming

  Oceniono 59 razy 37

  Jędraszewski to bydle nie człowiek. Przepraszam wszystkie bydlęta za porównanie ich do Jędraszewskiego.

 • jakapral

  Oceniono 42 razy 32

  Czarna zaraza opanowała nasze serca i umysły. Niczym wampir wpiła się w zdrową tkankę naszego narodu i ssie bez opamiętania.

 • bokaj

  Oceniono 36 razy 28

  tylko w Polsce biskupi namiętnie chodzą w tych swoich kieckach, z łańcuchami itp.
  Zdejmijcie z nich teatralne stroje - zobaczycie starych pierników, którzy sami w sobie nie znaczą NIC, dokładnie NIC. ZERO. NULL.
  A już najbardziej Jedraszewski i Głódź - z tych bardziej znanych - robią wrażenie postaci bardzo miernych.

 • markek55

  Oceniono 36 razy 26

  wlodzimierz.il;co po wiesz na temat ksiezy wykozystujacych naiwnosc dzieci w wiare. tylko ktora?pedofilow koscielnych/ktorych obecny rzad chce chronic za wszelka cene' wprowadzajac spec ustawy dla occhrony kk chcacy doprowadzic do wojny domowej! do tego zmieza PIS jak wygraja nic narod nie bedzie mial do powiedxenia'zbuduja obozy pracy i dobrze .tylko niewiedza ze sami je zasiedla.!

 • cjk.5004

  Oceniono 34 razy 24

  Szacunek należy się powstańcom a pogada rasiście w kieckach i kapslu

 • Fred Cziki

  Oceniono 29 razy 21

  Panu Jedraszewskiemu nalezy się odebranie swięceń kapłańskich bo nie jest godzień.. Wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX