Nie żyje siostra Józefa Słupiańska. Zmarła na kilka dni przed 107 urodzinami

Siostra Józefa Słupiańska nie żyje. O tej smutnej wiadomości poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Siostra Józefa była zakonnicą sióstr szarytek, a podczas powstania była pielęgniarką.

Józefa Słupiańska nie żyje. Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że siostra zmarła w czwartek, 21 lutego. 

Józefa Słupiańska - zakonnica i pielęgniarka

Kolejna smutna informacja: na kilkanaście dni przed 107. urodzinami zmarła siostra Józefa Słupiańska

- czytamy na profilu muzeum. 

Siostra Józefa Słupiańska była szarytką, należała do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Podczas Powstania Warszawskiego była pielęgniarką w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po wojnie kontynuowała pracę w szpitalach. Opiekowała się m.in. upośledzonymi dziećmi, kalekami i sierotami wojennymi.

W 2003 roku siostra Józefa za posługę pielęgniarską oraz ewakuację rannych podczas Powstania Warszawskiego została uhonorowana Medalem im. Florence Nightingale - najwyższym na świecie odznaczeniem przyznawanym pielęgniarkom przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oraz najwyższym wyróżnieniem Polskiego Czerwonego Krzyża – Odznaką Honorową I-go stopnia.

W 2018 r. "za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, za ofiarną służbę w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy” Prezydenta RP odznaczył s. Słupiańską Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć jej pamięci! - pisze Muzeum Powstania Warszawskiego.

O życiu i wspomnieniach siostry Józefy Słupiańskiej można przeczytać więcej na stronie Archiwum Historii Mówionej.

Więcej o: