Dawne więzienie "Toledo". IPN odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistycznego podziemia.

To kolejny etap prac IPN w tym miejscu. Dotąd odnaleziono szczątki 19 osób. Jak powiedział Polskiemu Radiu kierujący pracami prof. Krzysztof Szwagrzyk, liczba odnalezionych już się zwiększyła.

- Już w tej chwili mamy szczątki co najmniej jednego człowieka i obok zarysy kilku jam grobowych. Sądzę, że natrafiliśmy na początek pewnej sekwencji więziennych pochówków. Do końca tygodnia, kiedy mamy tutaj zaplanowane działania, będziemy cały ten obszar, być może duży obszar, badali i ten etap z pewnością nie będzie ostatni - poinformował wiceprezes IPN.

Zobacz wideo Kim byli Żołnierze Wyklęci?

"Może być kilkadziesiąt szczątków ludzkich"

Według prof. Krzysztofa Szwagrzyka, ujawnienie szczątków w dawnym więziennym ogrodzie daje podstawę, by uznać, że jest to pole masowych pochówków ofiar systemu komunistycznego. - Może być kilka, kilkanaście albo może być kilkadziesiąt szczątków ludzkich. Dopiero zakończenie naszych działań da nam podstawę do tego, by w sposób niepodważalny powiedzieć o jakiej liczbie pogrzebanych tutaj mówimy - dodał.

Teren prac IPN jest przewidziany pod współczesną zabudowę, obecnie znajdują się na nim liczne garaże. Jak zapewnił Szwagrzyk, deweloper jest bardzo przychylny pracom poszukiwawczym.

"Toledo" było w latach 40. XX wieku głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób, a najwięcej z nich zamordowano od 1944 do 1947-1948 roku. Jak mówił w kwietniu prof. Szwagrzyk, to co najmniej 200 osób, których szczątki mogą znajdować się na terenie całego kompleksu więziennego. Kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.

Więcej o: