Pole Mokotowskie zostało rozkopane. IPN szuka tam ciał ofiar komunistycznej machiny zagłady

IPN właśnie rozpoczął prace archeologiczne na Polu Mokotowskim. Naukowcy podejrzewają, że teren może być ogromnym cmentarzyskiem pełnym szczątków ofiar skatowanych po II wojnie światowej.
Zobacz wideo

O planowaniu prac na Polu Mokotowskim pisaliśmy już w listopadzie zeszłego roku. Informowano wtedy, że pracownicy IPN dotarli do relacji, z których wynika, że w latach 40. i 50. funkcjonariusze komunistycznej machiny zagłady wykorzystywali Pole jak wielkie cmentarzysko. Podobno wywozili tam ciężarówki pełne ciał skatowanych więźniów.

Hipoteza ta wydaje się prawdopodobna, ponieważ zaledwie kilka minut drogi od Pola Mokotowskiego znajduje się więzienie przy ul. Rakowieckiej, gdzie przetrzymywani byli więźniowie. 

Pole Mokotowskie rozkopane. IPN szuka tam ciał

Prace na Polu Mokotowskim właśnie się rozpoczęły. Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w środę pojawili się przy ul. Rostafińskich, na skraju Pola Mokotowskiego, i zaczęli prace archeologiczne. Na zdjęciach widać, że teren został wygrodzony i ogołocony z roślinności. Już wcześniej wycięto drzewa i krzewy, a maszyny "zdjęły" wierzchniej warstwy gleby.

Na stronie IPN czytamy, że prace potrwają do 29 marca

Więcej o:
Komentarze (56)
Pole Mokotowskie zostało rozkopane. IPN szuka tam ciał ofiar komunistycznej machiny zagłady
Zaloguj się
 • kajaanna

  Oceniono 34 razy 28

  "Już wycięto drzewa i krzewy." - Czy już przygotowano plan zagospodarowania przestrzennego? Działki już sprzedano? I komu?
  *******
  Przecież to niedopuszczalne, aby kawał ziemi w środku Warszawy został niezabudowany.

 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 15

  "Na stronie IPN czytamy, że prace potrwają do 29 marca". 
  Dziesięć dni prac w tym "aż" osiem dni roboczych, to jak na "cmentarzysko" na które zwłoki wywożono ciężarówkami, to zaiste IMPONUJĄCY zakres prac. Nie mówiąc już o samym wykopie o wymiarach jakieś 20x5 metrów, który dziwnym zbiegiem okoliczności znalazł się w linii przyszłej linii tramwajowej.

  A poza tym, to akurat w tym miejscu mniej więcej do końca lat 60-tych stało kilka fińskich domków, w których mieszkali zwykli ludzie. Więc przywożenie tu CIĘŻARÓWKAMI zwłok i zakopywanie ich tuż OBOK - wprawdzie lokalnej ale jednak ulicy, jest dla mnie wręcz nieprawdopodobne

 • justas32

  Oceniono 23 razy 11

  A znajdą co najwyżej ciała ofiar debilizmu - jak ktoś do ich dołu wpadnie i się zabije ...

 • stfur0000

  Oceniono 15 razy 9

  Debile. A wiedzą przynajmniej, że cały ten obszar był bogato rozkopany przez studentów w latach 50-tych, którzy w ramach przysposobienia obronnego kopali tam okopy?
  Cała operacja jest tylko w jednym celu - po zabawie IPN'u (za którą to zabawę IPN zganie gruby hajs - i tak jest aktualnie najlepiej opłacaną instytucją w Polsce - za kłamstwa historyczne jakoś trzeba sumienie zagłuszyć), całość zostanie opchnięta deweloperom (jednego znamy - ten nie będzie płacił).

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 17 razy 9

  Uja znajda - dlaczego nie uzywac bardziej zaawansowanego sprzetu niz lopaty? mozna przeciez sprobowac georadaru...

 • malarzpokojowy

  Oceniono 14 razy 6

  Przygotowanie pod deweloperkę jak nic

 • 174pit

  Oceniono 9 razy 5

  Przy okazji niech mózgów poszukają. Swoich szefów i ich politycznych patronów. Choć obawiam się, że podzieliły los Bursztynowej Komnaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX