Pole Mokotowskie zostało rozkopane. IPN szuka tam ciał ofiar komunistycznej machiny zagłady

IPN właśnie rozpoczął prace archeologiczne na Polu Mokotowskim. Naukowcy podejrzewają, że teren może być ogromnym cmentarzyskiem pełnym szczątków ofiar skatowanych po II wojnie światowej.
Zobacz wideo

O planowaniu prac na Polu Mokotowskim pisaliśmy już w listopadzie zeszłego roku. Informowano wtedy, że pracownicy IPN dotarli do relacji, z których wynika, że w latach 40. i 50. funkcjonariusze komunistycznej machiny zagłady wykorzystywali Pole jak wielkie cmentarzysko. Podobno wywozili tam ciężarówki pełne ciał skatowanych więźniów.

Hipoteza ta wydaje się prawdopodobna, ponieważ zaledwie kilka minut drogi od Pola Mokotowskiego znajduje się więzienie przy ul. Rakowieckiej, gdzie przetrzymywani byli więźniowie. 

Pole Mokotowskie rozkopane. IPN szuka tam ciał

Prace na Polu Mokotowskim właśnie się rozpoczęły. Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w środę pojawili się przy ul. Rostafińskich, na skraju Pola Mokotowskiego, i zaczęli prace archeologiczne. Na zdjęciach widać, że teren został wygrodzony i ogołocony z roślinności. Już wcześniej wycięto drzewa i krzewy, a maszyny "zdjęły" wierzchniej warstwy gleby.

Na stronie IPN czytamy, że prace potrwają do 29 marca. 

Więcej o: