IPN szuka szczątków rtm. Pileckiego. Po kilku dniach udało się odnaleźć narzędzie tortur

Na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów trwają prace poszukiwawcze, prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Poszukiwania mają na celu zlokalizowanie miejsc pochówku osób straconych i zamordowanych w latach 1945-1956 na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

fot. IPNfot. IPN fot. IPN fot. IPN

Pracami poszukiwawczymi kieruje archeolog Jan Jagiełło pod nadzorem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Spodobało ci się? Polub nas

W pracach zespołu uczestniczą również pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie likwidowanego aresztu.

Do tej pory udało się odkopać fragmenty istniejących kiedyś budowli, m.in. piwnic niewiadomego przeznaczenia czy pozostałości po zamurowanej bramie.

fot. IPNfot. IPN fot. IPN fot. IPN

Odnaleziono także pozostałości ciężkiego bata, który w czasach okupacji hitlerowskiej i po wojnie używano jako narzędzia tortur, wykonaną przez więźniów kostkę domino oraz pokrywkę od kubła na nieczystości.

fot. IPNfot. IPN fot. IPN fot. IPN

Wykopaliska potrwają jeszcze kilka dni, ale to tylko wstęp do większych prac, na które poświęcić będzie trzeba kilka najbliższych lat.

Prace są prowadzone na podstawie zgody Dyrektora Generalnego Służby Więziennej (dysponenta terenu), pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków i zezwolenia Sanepidu.

źródło: ipn.gov.pl

Więcej o: