W dawnym areszcie przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki. "Były pochowane bez trumien"

Na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej badacze z IPN odkryli kolejne szczątki. Prof. Szwagrzyk kierujący badaniami mówi, że jeszcze nie udało się ustalić tożsamości ofiar, ale to, w jaki sposób zostały pochowane może sugerować, że to ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego.
Zobacz wideo

Dawny Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie to obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od kilku miesięcy prowadzi tam badania archeologiczne. 

IPN odkryto szczątki przy więzieniu na Rakowieckiej

Teren badań obejmuje około 1,5-hektarowy obszar, który należy do części dawnego więzienia mokotowskiego. W latach 50. wybudowano tam tzw. spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane przez naukowców. W środę pracownicy IPN dokonali tam kolejnego odkrycia. Znaleziono szczątki dwóch osób. Obie zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi. 

Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić do kogo należą odkryte szczątki. (...) Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować

- mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Badania na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej zaplanowane są jeszcze na kolejne cztery tygodnie. - Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodaje prof. Szwagrzyk.

Areszt na Rakowieckiej. Przetrzymywano, torturowano, mordowano

Więzienie przy Rakowieckiej zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya. Budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., a gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50. 

Przewinęła się przez nie duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne.

Więcej o:
Komentarze (65)
W dawnym areszcie przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki. "Były pochowane bez trumien"
Zaloguj się
 • az555

  Oceniono 23 razy 15

  Przypomniało mi się,jak rodzina Kaczyńskich dostała wówczas willę na Żoliborzu...No i co?Można być patriotą AK ,i być równocześnie cenionym przez pracowników Służby Bezpieczeństwa? Brawo.

 • jobrave

  Oceniono 46 razy 10

  Efekty polityki historycznej Kaczyńskiego, polegającej na lukrowaniu historii Polski poprzez zatajanie lub fałszowanie faktów, zaczyna dawać plony. Widać to po komentarzach zamieszczonych, choćby pod tym artykułem. Dla motłochu jest już oczywiste, że np. tzw. żołnierze wyklęci, to szlachetni rycerze bez skazy walczący o niepodległość. Kolejny mit, który się świetnie przyjął, to taki, że UB składało się wyłącznie z funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego, tymczasem na 20 tysięcy ubowców było zaledwie 400 żydów, reszta to Polacy, podobnie było w Informacji Wojskowej, sądownictwie, oraz organach ścigania (prokuratura, Milicja Obywatelska itp.). Nie eksponuje się faktu, że podczas okupacji niemieckiej około 70-100 tys. Polaków kolaborowało z Gestapo, z czego znakomita większość czyniła to dobrowolnie, podobnie było za komuny. I tak, w tym- coraz głupszym- narodzie narasta przekonanie, że jest najszlachetniejszą nacją na świecie, a źli to byli inni. Straszne.

 • shago0

  Oceniono 9 razy 7

  Siara I Lipski też siedzieli na rakowieckiej.

 • sil.m

  Oceniono 25 razy 7

  Jeśli będą to ofiary represji npw W. Świątkowskiego wuja konusa z Nowogrodzkiej i sędziego Kryże to prorocy IPN szybko zamiotą sprawę pod dywan.

 • flyer

  Oceniono 6 razy 6

  A jak tam wykopki na Polach Mokotowskich? Znaleźli coś? ;> Jak dla mnie to klasyczna przykrywka - robią muzeum przy Rakowieckiej, to robią wykopy i zawsze coś się znajdzie, ale ani słowa o rewelacjach z Pola Mokotowskiego. Na nieszczęście warszawskiego IPN nie ma u nas grobu Sikorskiego, bo kolejny raz odwaliliby cyrk pt. " ekshumacja i pochowanie".

 • lukki69

  Oceniono 30 razy 6

  Takie trupy to jedna z faz marksizmu trockizmu odradzającego się w Europie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX