W dawnym areszcie przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki. "Były pochowane bez trumien"

Na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej badacze z IPN odkryli kolejne szczątki. Prof. Szwagrzyk kierujący badaniami mówi, że jeszcze nie udało się ustalić tożsamości ofiar, ale to, w jaki sposób zostały pochowane może sugerować, że to ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego.
Zobacz wideo

Dawny Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie to obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od kilku miesięcy prowadzi tam badania archeologiczne. 

IPN odkryto szczątki przy więzieniu na Rakowieckiej

Teren badań obejmuje około 1,5-hektarowy obszar, który należy do części dawnego więzienia mokotowskiego. W latach 50. wybudowano tam tzw. spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane przez naukowców. W środę pracownicy IPN dokonali tam kolejnego odkrycia. Znaleziono szczątki dwóch osób. Obie zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi. 

Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić do kogo należą odkryte szczątki. (...) Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować

- mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Badania na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej zaplanowane są jeszcze na kolejne cztery tygodnie. - Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodaje prof. Szwagrzyk.

Areszt na Rakowieckiej. Przetrzymywano, torturowano, mordowano

Więzienie przy Rakowieckiej zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya. Budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., a gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50. 

Przewinęła się przez nie duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne.

Więcej o: