Dawny Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie to obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od kilku miesięcy prowadzi tam badania archeologiczne.
Teren badań obejmuje około 1,5-hektarowy obszar, który należy do części dawnego więzienia mokotowskiego. W latach 50. wybudowano tam tzw. spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane przez naukowców. W środę pracownicy IPN dokonali tam kolejnego odkrycia. Znaleziono szczątki dwóch osób. Obie zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi.
Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić do kogo należą odkryte szczątki. (...) Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować
- mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
Badania na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej zaplanowane są jeszcze na kolejne cztery tygodnie. - Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodaje prof. Szwagrzyk.
Więzienie przy Rakowieckiej zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya. Budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., a gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50.
Przewinęła się przez nie duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne.