IPN chce wyrzucić Bieruta z Powązek? "Nie ma miejsca dla upamiętniania komunistycznych zbrodniarzy"

IPN zastanawia się nad usunięciem grobowców "komunistycznych zbrodniarzy" z Cmentarza Powązkowskiego - takie informacje pojawiły się w mediach. Jak jednak się dowiedzieliśmy, nie ma na razie oficjalnego stanowiska.

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach pojawiły się informacje, że Instytut Pamięci Narodowej chce usunąć z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie groby komunistów. Chodzi m.in. o groby Bolesława Bieruta czy Władysława Gomułki.

Na pytanie "Naszego Dziennika" w tej kwestii prezes IPN dr Jarosław Szarek miał odpowiedzieć twierdząco, ale nie zdradzać żadnych szczegółów.

IPN: Nie ma jednak oficjalnego stanowiska

- W takich miejscach, obok m.in. bohaterów powstań, żołnierzy 1920 roku, Powstania Warszawskiego, Łączki, na tym naszym Campo Santo, gdzie stanie Panteon Żołnierzy Wyklętych - ofiar antykomunistycznego powstania - na wzór pomnika Obrońców Lwowa, nie ma miejsca dla upamiętniania komunistycznych zbrodniarzy, a takimi byli Bierut, Gomułka - powiedział Szarek.

Skontaktowaliśmy się z IPN. Jak nam powiedziano, nie ma jednak oficjalnego stanowiska Instytutu w tej sprawie. Więcej informacji otrzymamy w odpowiedzi mailowej.

Jednym głosowaniem odebrał władzę parlamentowi. Sprzeciw opozycji został krwawo stłumiony

Więcej o:
Komentarze (22)
IPN chce wyrzucić Bieruta z Powązek? "Nie ma miejsca dla upamiętniania komunistycznych zbrodniarzy"
Zaloguj się
 • leming_13

  Oceniono 18 razy 14

  Jestem za ale konsekwentnie, mogile Rajmunda tatki Hiacynta szkodnika też.

 • asperamanka

  Oceniono 15 razy 11

  Kim byli Bierut z Gomułką, tym byli, ale na te groby nikt raczej nie przychodzi hołdów im oddawać, a poza tym to świadectwo historii.

  W polskiej tradycji grobów się nie rusza. Jeśli Kaczyński zrobi precedens, to niech lepiej od razu załatwia kremację i rozsypanie prochów w nieznanym miejscu i sobie, i bratu, bo on też nie poleży.

 • shtalman

  Oceniono 11 razy 9

  Coś za coś, zimnego Lecha z Wawela, łączniczkę z powstania Jadwigę, gigolo Rajmunda do zbiorowej wraz Gomułką i Bierutem, i wtedy jestem za

 • jml13060

  Oceniono 11 razy 7

  IPN to bardzo osobliwe środowisko. Bojowo nastawieni do "komuchów", szczególnie tych martwych. Pewnie dlatego, że martwy nie odda ciosu, nie pozwie do sądu. Tania jest taka odwaga. Osobliwa jest szczególnie lubieżność nekrofilska.

  Przypomnę, że zasługą owego Bolesława Bieruta (paskudnej postaci polskiej historii) było wybłaganie u samego Józefa Stalina żeby Szczecin znalazł się po polskiej stronie granicy !!! IPN pewnie nie chce zauważyć tego aktu bohaterstwa ... i patriotyzmu. Tak, bohaterstwa, bo owa prośba mogła skończyć się śmiercią natychmiast albo gdzieś w śniegach dalekiej Syberii. Gdyby nie Bierut, to byłby ktoś inny - Dzierżyński, Wasilewska, Rokossowski, ... Polska była oddana w Jałcie przez miłych IPN'owi sojuszników Polski (USA, W.Brytanię i Francję) w łapy Stalina, czego IPN nie chce przyjąć do wiadomości. Wtedy, w latach 40' i 50' potrzebna była odwaga działaczy IPN, a nie teraz, kiedy wojska sowieckie opuściły polskie granice (za prezydentury Lecha Wałęsy).

  Może IPN zechciałoby aktywniej badać zbrodnie ukraińskie na Polakach ?! Co ? Odwagi nie staje ?!

 • jungleman

  Oceniono 13 razy 7

  Aha, czyli groby zbrodniarzy komunistycznych zastąpimy pomnikiem zbrodniarzy wyklętych? Super! ;-)

 • leming_13

  Oceniono 6 razy 6

  Ok ale wydlubcie tego zboka Wesolowskiego i na nawóz, potem deratyzacja na Wawelu i wówczas zgoda

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 3 razy 3

  To co piotrowicz i inne komusze pomioty robią w pisie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX