W środę rano rozpoczęły się prace rozbiórkowe, a dzień wcześniej teren ogrodzono. Demontaż pomnika ma się zakończyć w czwartek.
Wcześniej pomnik był wielokrotnie dewastowany. Parokrotnie malowano na nim swastyki i inne symbole, a w 2015 roku wandale wylali na pomnik fekalia. Z kolei w kwietniu tego roku grupa mężczyzn namalowała na pomniku znak Polski Walczącej i obryzgała go czerwoną farbą. Do zorganizowanej akcji "dekomunizowania na własną rękę" przyznał się wówczas Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej.
W sierpniu mazowiecki konserwator zabytków zdecydował, że Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim zniknie z parku Skaryszewskiego do końca tego roku.
O usunięcie pomnika z parku Skaryszewskiego wnioskowali działacze społeczni i samorządowcy. W 2015 radna PiS Olga Johann zwróciła się do władz Warszawy z prośbą o zabranie stanowiska wobec dalszych losów monumentu. "Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty" - pisała w interpelacji do miasta.
Decyzję dotyczącą demontażu pomnika komentowali przedstawiciele Urzędu Praga-Południe.
"Wraz z usunięciem obelisku skończy się malowanie na nim, obok siebie (!), swastyki i powstańczej kotwicy przez ludzi niemających pojęcia o historii najnowszej. A główna aleja parku Skaryszewskiego odzyska swój pierwotny wygląd - pisali na Facebooku.
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej został odsłonięty 15 września 1946. Upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona nacierając od strony ul. Grochowskiej. Na rozbudowanym postumencie z podniesioną częścią środkową umieszczono stelę z płaskorzeźbą żołnierza Armii Radzieckiej, pod którą znajdują się złożone sztandary.
Podczas przebudowy ronda w 1968 r. ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy u. Żwirki i Wigury, a sam pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego - patrona Parku.