Ruszyła rozbiórka Pomnika Żołnierzy Radzieckich. Malowano na nim swastyki i obrzucano fekaliami

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej od lat wzbudzał kontrowersje i był wielokrotnie dewastowany. Teraz zniknie z głównej alei Parku Skaryszewskiego, w której stał od kilkudziesięciu lat.

W środę rano rozpoczęły się prace rozbiórkowe, a dzień wcześniej teren ogrodzono. Demontaż pomnika ma się zakończyć w czwartek. 

Kontrowersyjny pomnik znika z Parku Skaryszewskiego

Wcześniej pomnik był wielokrotnie dewastowany. Parokrotnie malowano na nim swastyki i inne symbole, a w 2015 roku wandale wylali na pomnik fekalia. Z kolei w kwietniu tego roku grupa mężczyzn namalowała na pomniku znak Polski Walczącej i obryzgała go czerwoną farbą. Do zorganizowanej akcji "dekomunizowania na własną rękę" przyznał się wówczas Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej.

W sierpniu mazowiecki konserwator zabytków zdecydował, że Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim zniknie z parku Skaryszewskiego do końca tego roku.

"Wyzwalał agresję i zbudzał protesty"

O usunięcie pomnika z parku Skaryszewskiego wnioskowali działacze społeczni i samorządowcy. W 2015 radna PiS Olga Johann zwróciła się do władz Warszawy z prośbą o zabranie stanowiska wobec dalszych losów monumentu. "Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty" - pisała w interpelacji do miasta.

Decyzję dotyczącą demontażu pomnika komentowali przedstawiciele Urzędu Praga-Południe.

 "Wraz z usunięciem obelisku skończy się malowanie na nim, obok siebie (!), swastyki i powstańczej kotwicy przez ludzi niemających pojęcia o historii najnowszej. A główna aleja parku Skaryszewskiego odzyska swój pierwotny wygląd - pisali na Facebooku. 

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej został odsłonięty 15 września 1946. Upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona nacierając od strony ul. Grochowskiej. Na rozbudowanym postumencie z podniesioną częścią środkową umieszczono stelę z płaskorzeźbą żołnierza Armii Radzieckiej, pod którą znajdują się złożone sztandary. 

Podczas przebudowy ronda w 1968 r. ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy u. Żwirki i Wigury, a sam pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego - patrona Parku.

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (7)
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika z Parku Skaryszewskiego
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 4

  I znowu grupka chorych z nienawiści i niedouczonych rusofobów, pokazała kibolską metodą "kto tu rządzi". Tak samo, jak wcześniej przy "Czterech Śpiących".

  Jedyna z tego pociecha, to że w temacie zwrotu wraku Tupolewa, to teraz pisiory będą mogli sobie pisać "na Władywostok", albo nawet i na Kamczatkę :-))

 • whole_train

  0

  Gicior.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko kanalie mszcza sie na nieboszczykach, tu zwykli ludzie wyzwalali nas i nie szli z wlasnej checi - cofniecie sie lub dezercja grozila smiercia - jak w kazdym rezimie...

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy 0

  myślę że tam jest miejsce na pomnik dla jakiegoś pro PIS-owca, a przy tym całoroczny etat dla radiowozu z załogą hehehe

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 0

  Gronkiewicz-Waltz nie może darować Rosjanom, że wyzwolili Polskę od III Rzeszy.
  Mści się do dziś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX