Nowe miejsca poszukiwań IPN na terenie Warszawy. Będą potrzebne odpowiednie zgody

Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.

Jak powiedział Polskiemu Radiu szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk, oprócz kwatery "Ł" na terenie Powązek Wojskowych są inne miejsca pochówku ofiar reżimu w PRL. "To miejsca, gdzie w latach 40.-50. chowano ofiary systemu komunistycznego, tych, którzy zmarli w więzieniach czy aresztach na terenie Warszawy, tych, którzy byli ofiarami Urzędu Bezpieczeństwa Informacji Wojskowej" - mówił.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk dodał, że prace poszukiwawcze rozpoczną się także na warszawskiej Pradze, na terenie dawnej katowni ubeckiej - więzienia "Toledo". "Tam zlokalizowaliśmy obszar, na którym były chowane ofiary reżimu komunistycznego z lat 40." - powiedział szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

Zobacz wideo Film IPN: "Niezwyciężeni. Czas próby"

IPN ma nowe miejsca poszukiwań w Warszawie. Będą potrzebne zgody

Ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka powraca na teren cmentarza przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie, gdzie badania trwają od kilku lat. W latach 40. były tam chowane ofiary systemu komunistycznego. "Dziś kwatery są zajęte przez współczesne pomniki, czynimy starania, by doprowadzić do otrzymania odpowiednich zgód i przeprowadzenia prac" - mówił profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Kolejne etapy prac będą realizowane także na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Więcej o: