Tablica pamiątkowa profesora Geremka odsłonięta. Bez "cenzorskich" poprawek IPN

Wczoraj w Śródmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą profesora Bronisława Geremka. Wcześniej IPN zgłosił zastrzeżenia do treści napisu, który miał się na niej znaleźć. Ratusz ich nie uwzględnił.

Tablicę odsłonięto u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, na skwerze imienia profesora Bronisława Geremka.

Bronisław Geremek upamiętniony. Bez zmian na tablicy

W odsłonięciu brali udział między innymi syn profesora, Marcin Geremek, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska.

- Niedługo wybory, deklaruję, że w Warszawie młodzież będzie miała lekcje obywatelskie, gdzie będzie uczyła się o takich ludziach. Składam w tym miejscu to zobowiązanie - powiedziała podczas uroczystości Malinowska-Grupińska.

- Cieszę się, że człowiek tak zasłużony dla Polski i Europy ma swoje miejsce na mapie stolicy - mówiła z kolei prezydent Warszawy.

Podczas uroczystości podkreślono, że żadne słowo na tablicy upamiętniającej profesora Bronisława Geremka nie zostało zmienione. 

"W hołdzie prof. Bronisławowi Geremkowi (1932-2008) patriocie, Europejczykowi, historykowi, opozycjoniście, współtwórcy demokratycznej Polski, ministrowi spraw zagranicznych (1997-2000), który wprowadzał Polskę do NATO oraz działał na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, posłowi do Parlamentu Europejskiego (2004-2008)" - czytamy na odsłoniętej tablicy. 

IPN: "Europejczyk" do usunięcia

Tekst tablicy pamiątkowej został przygotowany przez Fundację im. Bronisława Geremka. Dwa tygodnie temu zastrzeżenia do treści napisu na tablicy zgłosił Adam Siwek z Instytutu Pamięci Narodowej. Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynikało, że dla dyrektora biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN problematyczne okazało się określenie "współtwórca demokratycznej Polski", które początkowo miało znaleźć się na tablicy. W uzasadnieniu napisał, że powinno się je zastąpić napisem "aktywny uczestnik przemian demokratycznych".

Dyrektor biura IPN zanegował także umieszczenie na tablicy słowa "Europejczyk", które miało przypominać o udziale profesora w działaniach na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Adam Siwek zakwestionował również umieszczone na tablicy wyrażenia "w hołdzie" - uzasadnił, że przyjęło się je odnosić do osób, które walczyły lub poległy za ojczyznę.

Bronisław Geremek - kim był?

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 w Warszawie. Był przewodniczącym Unii Wolności, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. obronił doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Zmarł 13 lipca 2008 w wypadku samochodowym w Lubieniu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

W jakiej Polsce chcielibyście żyć? 7-letni Eryk: "Żeby nikt się nie bił i żeby nie istniała polityka" Odc. 7 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Więcej o:
Komentarze (112)
Tablica pamiątkowa profesora Geremka odsłonięta. Bez "cenzorskich" poprawek IPN
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 70 razy 64

  Hołdy i zaszczyty są zarezerwowane w naszym kraju tylko dla poległego brata. Czas się przyzwyczajać kochany suwerenie.

 • siwywaldi

  Oceniono 50 razy 42

  I porównajcie tę tablicę, z tą "odsłanianą" nocą na dziecińcu Ratusza, gdzie przedstawiono faceta, w którym wszyscy bardziej widzieli twarz Adama Słodowego, niż tego którego podobno miała czcić.

  Zresztą obciach był tak wielki, że pod pretekstem "remontu" dziedzińca niebawem cichcem, zastąpiono ją nową. :-))

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 44 razy 34

  Od 1942 roku wychowywał się w polskiej rodzinie,która go adoptowała.Wspominam o tym,bo pisiorstwo dziwi się,że upamiętniała Polska Żyda. On swoim działaniem pokazał i udowodnił patriotyzm i odwagę w walce z komunizmem,gdy tzw. kurdupel siedział pod kołdrą u mamusi.

 • kotprezesa

  Oceniono 45 razy 31

  Znowu wybija piSSowsko-kremlowskie szambo.

 • jottsp

  Oceniono 26 razy 26

  brakuje instytutu regulujacego znaczenie slow w j. polskim , wowczas rzad sprawniej by mogl regulowac biezaca rzeczywistosc i historie. I przy okazji - czy juz przemianowano obraz Matejki "Hold pruski" na cos co sie podoba ipeenowi

 • nanabun

  Oceniono 40 razy 24

  Bardzo dobrze. Zasłużył się dla Polski jak mało kto. A że pisowski IPN zaczął szaleć, to nie dziwi. Przecież muszą dbać o kompleksy tchórzliwego Jarka, który nigdy prof. Geremkowi do pięt nie dorośnie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 24 razy 22

  Jeden stawia sobie w nocy pomniki nie pytając się nikogo o zezwolenie a tu przy tym głazie tyle dyskusji...Należy się cieszyć czy płakać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX