Tablica pamiątkowa profesora Geremka odsłonięta. Bez "cenzorskich" poprawek IPN

Wczoraj w Śródmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą profesora Bronisława Geremka. Wcześniej IPN zgłosił zastrzeżenia do treści napisu, który miał się na niej znaleźć. Ratusz ich nie uwzględnił.

Tablicę odsłonięto u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, na skwerze imienia profesora Bronisława Geremka.

Bronisław Geremek upamiętniony. Bez zmian na tablicy

W odsłonięciu brali udział między innymi syn profesora, Marcin Geremek, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska.

- Niedługo wybory, deklaruję, że w Warszawie młodzież będzie miała lekcje obywatelskie, gdzie będzie uczyła się o takich ludziach. Składam w tym miejscu to zobowiązanie - powiedziała podczas uroczystości Malinowska-Grupińska.

- Cieszę się, że człowiek tak zasłużony dla Polski i Europy ma swoje miejsce na mapie stolicy - mówiła z kolei prezydent Warszawy.

Podczas uroczystości podkreślono, że żadne słowo na tablicy upamiętniającej profesora Bronisława Geremka nie zostało zmienione. 

"W hołdzie prof. Bronisławowi Geremkowi (1932-2008) patriocie, Europejczykowi, historykowi, opozycjoniście, współtwórcy demokratycznej Polski, ministrowi spraw zagranicznych (1997-2000), który wprowadzał Polskę do NATO oraz działał na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, posłowi do Parlamentu Europejskiego (2004-2008)" - czytamy na odsłoniętej tablicy. 

IPN: "Europejczyk" do usunięcia

Tekst tablicy pamiątkowej został przygotowany przez Fundację im. Bronisława Geremka. Dwa tygodnie temu zastrzeżenia do treści napisu na tablicy zgłosił Adam Siwek z Instytutu Pamięci Narodowej. Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynikało, że dla dyrektora biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN problematyczne okazało się określenie "współtwórca demokratycznej Polski", które początkowo miało znaleźć się na tablicy. W uzasadnieniu napisał, że powinno się je zastąpić napisem "aktywny uczestnik przemian demokratycznych".

Dyrektor biura IPN zanegował także umieszczenie na tablicy słowa "Europejczyk", które miało przypominać o udziale profesora w działaniach na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Adam Siwek zakwestionował również umieszczone na tablicy wyrażenia "w hołdzie" - uzasadnił, że przyjęło się je odnosić do osób, które walczyły lub poległy za ojczyznę.

Bronisław Geremek - kim był?

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 w Warszawie. Był przewodniczącym Unii Wolności, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. obronił doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Zmarł 13 lipca 2008 w wypadku samochodowym w Lubieniu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

W jakiej Polsce chcielibyście żyć? 7-letni Eryk: "Żeby nikt się nie bił i żeby nie istniała polityka" Odc. 7 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Więcej o: