Narodowcy włączyli się w spór polsko-izraelski. "To kampania antypolska"

"Stop Antypolonizmowi" mówią środowiska narodowe. Zapowiadają również protest przed ambasadą Izraela w Warszawie. To ich reakcja na sprzeciw Izraela na nowelizację ustawy o IPN.

Sejm przedwczoraj uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Przewiduje ona kryminalizację "przypisywania polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką".

Nowelizacja wywołała oburzenie polityków w Izraelu i nie tylko. Wielu widzi w niej próbę "fałszowania historii". W sobotę w czasie uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau ambasador Izraela skrytykowała nowelizację ustawy i zaapelowała o jej zmianę.

#StopAntypolonizmowi

Do dyskusji włączyły się także środowiska narodowe. Ogłosiły, że w najbliższą środę będą protestowały przed Ambasadą Izraela w Warszawie. 

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, powiedział podczas konferencji, że "jednostronna proizraelskość polskiej polityki zagranicznej" wymaga przemyślenia. Dodał, że w Polsce jest ona uznawana za standard i nie spotyka się z "rewanżem z drugiej strony".

"Tutaj nie ma innych podziałów, albo działasz w interesie swojej Ojczyzny, albo przeciwko!" - dodaje łódzka organizacja narodowa na Twitterze.

Demonstrację organizują Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy. W środę o 17:00 jej członkowie oraz sympatycy zbiorą się na ul. Krzywickiego 24, gdzie znajduje się izraelska ambasada. 

"Kampania antypolska"

W poniedziałek zorganizowano konferencję prasową ws. działań organizacji narodowych dot. ataków na prawdę historyczną o niemieckich obozach śmierci. 

Członkowie środowisk narodowych zarzucali polskim politykom m.in. "zbyt miękkie podejście do żądań izraelskich", a Izraelczykom atak na Polaków. 

Tomasz Kalinowski, rzecznik ONR-u, nazwał reakcję Izraela "kampanią antypolską". Natomiast szef warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch powiedział o fałszowaniu historii przez dziennikarzy i polityków izraelskich, a także kampanii wymierzonej w Polskę ze strony Światowego Kongresu Żydów.

Co myślisz o reakcji środowisk narodowych? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

 

Więcej o: