Białołęka. IPN odnalazł masowy grób ze szczątkami m.in. dzieci. Świadek zapamiętał miejsce z dzieciństwa

Instytut Pamięci Narodowej na podstawie informacji świadka odnalazł masową mogiłę na terenie dzisiejszej Białołęki w Warszawie. Odnaleziono szczątki co najmniej 25 osób, które prawdopodobnie są ofiarami zbrodni nazistowskiej, która miała miejsce podczas drugiej wojny światowej.

Instytut Pamięci Narodowej we wtorek 23 marca poinformował na Twitterze o odnalezieniu masowego grobu na terenie dzisiejszej Białołęki w Warszawie. Na miejscu znaleziono szczątki około 25 osób, w tym kobiet oraz dzieci. Zgodnie z informacjami Instytutu prawdopodobnie są to ofiary zbrodni niemieckiej. Świadek przekazał informacje o miejscu, w którym może znajdować się mogiła, na podstawie swoich wspomnień z dzieciństwa.

IPN odnalazł masowy grób na przedmieściach Warszawy. Szczątki ponad 20 osób

"Szczątki ponad 20 osób (w tym kobiet i dzieci) odnalazł dziś zespół Poszukiwania IPN w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, iż są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej" - poinformowano na Twitterze.  

Instytut wydał również oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej, w którym zaznaczył, że liczba odnalezionych ofiar może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca, nad czym nadal trwają prace.  

Według przekazanych informacji ciała zostały ułożone naprzemiennie, ściśle obok siebie, a ich ułożenie miałoby wskazywać na fakt, iż egzekucja została wykonana na osobach żyjących ułożonych w dole lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach dorosłych znajdowały się szczątki dzieci. Odnaleziono również różne elementy odzieży cywilnej, jak guziki, paski czy obuwie.  

Zdjęcie ilustracyjneSzpitale przepełnione, karetki szukają miejsc poza Warszawą

Informacje o miejscu, w którym znajdowały się szczątki przekazał świadek   

"Prace w ww. miejscu (ul. Skierdowska) rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN" - przekazał Instytut na swojej stronie internetowej.  

AutobusZTM Warszawa zawiesza niektóre linie. Powodem powrót do nauczania zdalnego

Szczątki, które wydobyto na miejscu, będą poddane oględzinom antropologicznym, następnie badacze podejmą próbę identyfikacji genetycznej. Instytut złożył podziękowania Komendzie Stołecznej Policji i Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI za wsparcie w zakresie zabezpieczenia miejsca prac.  

Więcej o: