IPN ocenzurował tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka. Określenie "Europejczyk" do usunięcia

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bronisława Geremka odbędzie się 19 września w Warszawie. Instytut Pamięci Narodowej zgłosił jednak zastrzeżenia do treści napisu, który ma się na niej znaleźć.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", Instytut Pamięci Narodowej dokonał ingerencji w napis na tablicy ku czci profesora Bronisława Geremka, która ma zostać odsłonięta za dwa tygodnie na skwerze jego imienia.

Zastrzeżenia do treści napisu na tablicy pamiątkowej zgłosił Adam Siwek, dyrektor biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. W piśmie przesłanym do Zarządu Terenów Publicznych napisał, że na tablicy upamiętniającej profesora Geremka należy wprowadzić "kilka zmian".

IPN: "Europejczyk" i "w hołdzie" do usunięcia

Problematyczne okazało się między innymi określenie "współtwórca demokratycznej Polski", które początkowo miało znaleźć się na tablicy. Jak podano w uzasadnieniu, powinno się je zastąpić napisem "aktywny uczestnik przemian demokratycznych".

Dyrektor biura IPN zanegował także umieszczenie na tablicy słowa "Europejczyk", które miało przypominać o udziale profesora w działaniach na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Adam Siwek zakwestionował również umieszczone na tablicy wyrażenia "w hołdzie" - uzasadnił, że przyjęło się je odnosić do osób, które walczyły lub poległy za ojczyznę.

Tekst tablicy pamiątkowej został przygotowany przez Fundację im. Bronisława Geremka. Jej dyrektor Jolanta Kurska w rozmowie z "Wyborczą" przyznała, że jest "zdumiona" stanowiskiem IPN. Powiedziała też, że odczytuje ingerencję w treść napisu na tablicy pamiątkowej jako próbę zdeprecjonowania zasług profesora.

Bronisław Geremek - kim był?

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 w Warszawie. Był przewodniczącym Unii Wolności, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. obronił doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Zmarł 13 lipca 2008 w wypadku samochodowym w Lubieniu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W jakiej Polsce chcielibyście żyć? 7-letni Eryk: "Żeby nikt się nie bił i żeby nie istniała polityka" Odc. 7 [ŁĄCZY NAS POLSKA]

Więcej o:
Komentarze (217)
IPN ocenzurował tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka. Określenie "Europejczyk" do usunięcia
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 155 razy 139

  Prof. Geremek ma większe zasługi dla Polski niż bracia Kaczyńscy razem wzięci. A IPN należy jak najszybciej zlikwidować. To wyjątkowo kosztowna i szkodliwa instytucja.

 • jxl82

  Oceniono 139 razy 135

  To jakim cudem IPN nie widzi nic zdrożnego w kwestii napisów na pomnikach LK- "Poległ"? Inni pasażerowie "zginęli". Czort jakiś ten LK czy jak?

 • an.chojnacki

  Oceniono 121 razy 109

  Jeżeli profesor Geremek był jedynie aktywnym "uczestnikiem przemian demokratycznych" - to jakiego przymiotnika należałoby użyć w przypadku np doktora Jarosława Kaczyńskiego? "Przebywający" - się mi nasuwa, ale może być nazbyt na wyrost.
  I od kiedy to jakiś cyngiel polityczny ma do powiedzenia nt tablic? To niech od razu przeniosą się na Mysią - albo założą ministerstwo prawdy.

 • wawiak57

  Oceniono 108 razy 100

  Wysiłki Siwka na pewno spodobają się w Pisie. Jednak sobie wystawił świadectwo pełnego skretynienia i zeszmacenia się. Pięknie pokazał jak nisko jest w stanie upaść człowiek dla kariery. Menda Pisowska.

 • kataryniarski

  Oceniono 93 razy 85

  IPN? Insynuacje, Nieprawdy i Pogarda...

 • zlappande

  Oceniono 90 razy 84

  mam nadzieje, ze nikt nie poslucha kaplanow z IPNu - niech sie pukna w czache

 • amberowy

  Oceniono 76 razy 68

  to jest dla mnie dowód że IPN jako polityczne gremium powinno być zlikwidowane

 • alik444

  Oceniono 72 razy 64

  Instytut Pogardy Narodowej poza szczuciem także cenzorskie zapędy ma?

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 65 razy 59

  Europejczyk to siedzi na Nowogrodzkiej i podjudza przeciwko Europie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX