Historia Warszawy
-
Odkryli, gdzie zrobiono zdjęcie-symbol powstania w getcie. Niesamowite zestawienia z 1943 roku
Jak najlepiej opowiedzieć tragiczną historię? Na przykład pokazując kolaże zdjęć z czasów II wojny światowej zestawione ze współczesnymi fotografiami stolicy. - Żydowska Warszawa to 40 proc. dawnej stolicy. Po wojnie zniknęła bez śladu - mówi autor cyklu "Teraz '43" i "Teraz '44" Marcin Dziedzic. Publikujemy niezwykłe zestawienia z okazji 75. rocznicy powstania w getcie.
-
Zabrali mu aparat, ale zdjęcia ukrył. Zarejestrował życie codzienne w warszawskim getcie w 1941 r. Dwa lata później już nie istniało
To było największe getto w Europie. Niemcy utworzyli je ponad 77 lat temu. Trafili do niego Żydzi z Warszawy, a także ci z mniejszych miejscowości. Prawie trzy lata później, w momencie rozpoczęcia ostatecznej likwidacji getta, wybuchło powstanie. Kilkuset słabo uzbrojonych powstańców walczyło przeciwko 2 tysiącom wyszkolonych żołnierzy. Mimo że ich los był przesądzony, stawiali opór przez kilka tygodni. Dziś 75. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie.
-
Skandal, jak wyremontowali zabytkowy dom na Białołęce. "Wybrali najprostszą metodę. Bo taniej"
Zabytkowy dom z początku XX wieku na warszawskiej Białołęce musiał zostać ocieplony. Zgoda, niestety, została wydana, zanim budynek trafił do Gminnej Ewidencji Zabytków. Wybrano najłatwiejszą opcję.
-
Tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała jedna z największych arterii Warszawy [ZDJĘCIA]
Takie obrazki trudno już zobaczyć w Warszawie: na ulicach handlarze sprzedający towary z wozów zaprzęgniętych w konie, saturatory z wodą sodową czy budki telefoniczne. A jeszcze wcale nie tak dawno - kilkadziesiąt lat temu - było to normalnością. Zobaczcie naszą galerię.
-
Uratowali słynną warszawską kamienicę! "W stolicy jest wiele opuszczonych miejsc, ale to jest wyjątkowe"
"Sądny dzień" - napisało stowarzyszenie "Kamień i co?", które walczy o zachowanie starych budynków. A było o co walczyć. Kamienica przy ul. Waliców 14 na warszawskiej Woli to jeden z niewielu budynków, które znajdowały się na terenie getta i przetrwały do dziś. Teraz została zabytkiem.
-
To było niezwykłe przedsięwzięcie techniczne. 48 lat temu przesunięto gigantyczny budynek w Warszawie
Warszawa to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie tak wiele budowli i monumentów zmieniło swoje miejsce. Wśród nich był Pałac Lubomirskich. Jego przesunięcie w 1970 r. było niezwykłym przedsięwzięciem technicznym.
-
Niecodzienne znalezisko pod ulicą. Może mieć nawet 500 lat. "Jakby ktoś dopiero od niej wstał"
Miasto zdecydowało się na renowację ul. Miodowej i pl. Krasińskich w Warszawie. Podczas prac w budowlańcy natknęli się na niezwykłe znalezisko. Archeologowie oceniają, że może mieć ponad 500 lat.
-
Koncerty na Agrykoli, glany, długie włosy, piwo EB. Tak świętowano Dzień Wagarowicza w latach 90.
Kąpiele w fontannie i koncerty na Agrykoli. Pierwsza miłość, pierwszy jabol, pierwsze starcia z policją. Bywało różnie, ale raczej wesoło, bo w powietrzu pachniało wiosną, a nad wszystkim unosił się duch wolności i młodzieńczego buntu.
-
Przez lata leżały w archiwum. Oto zdjęcia stolicy nawet sprzed 100 lat. Aż trudno uwierzyć, że to centrum miasta
Stołeczny fotograf Zdzisław Marcinkowski wykonał mnóstwo zdjęć Warszawy między 1904 a 1939 rokiem. Wszystkie fotografie od lat znajdują się w Archiwum Państwowym w Warszawie i dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Oto najciekawsze zdjęcia stolicy sprzed nawet 100 lat!
-
Przez 20 lat był najważniejszym dworcem w stolicy. Dziś to ruina. Za 80 mln zł przywrócą go do życia
Przez Dworzec Główny w Warszawie znów będą przejeżdżać pociągi. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę stacji Warszawa Główna. Wyjaśniamy, co stanie się z Muzeum Kolejnictwa - Stacją Muzeum oraz uwielbianym przez warszawiaków Nocnym Marketem, który w sezonie letnim odbywał się na peronach Warszawy Głównej.
-
Warszawa. Licealista zaatakował rówieśnika nożem. "Umówili się w toalecie"
-
Strefy Czystego Transportu przyjęta. Ale znacznie okrojona
-
Wyróżnia je wyjątkowa wydajność, trwałość i wysoki komfort obsługi. Polacy wybraliMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Nad Warszawą zaobserwowano sępa. Ptak pierwszy raz pojawił się w stolicy
-
W masce gazowej wpadł do sali zabaw dla dzieci. "Nogi się pode mną ugięły"
- To auto naprawdę dużo przeszło. Kierowca chciał nim dojechać aż do Gruzji
- Startuje Warszawski Tydzień Praw Człowieka
- Przedwojenne miasto wyłania się spod ziemi. Na placu Defilad wykopano posadzkę kamienicy
- Znany hotelarz kupił Fort Szczęśliwice. Za zabytkowy teren zapłacił 63 mln złotych
- Miasto poszerza Grzybowską i chce wyburzyć ostaniec. Przed laty przewidział to zegarmistrz
-
Tak wyglądała Warszawa 80 lat temu. Zobacz kolorowy (!) film z 1938 roku
Oto przedwojenna Warszawa na filmie z amerykańskiego archiwum z 1938 r. Stare samochody, eleganccy ludzie, wspaniałe kamienice i... jamnik. Prawda że stolica wyglądała pięknie?
-
Tu brutalnie przesłuchiwano byłych powstańców. Do dziś zachowały się oryginalne cele i karcery
W piwnicach budynku dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy Koszykowej w latach 1945-1954 działał areszt. Do dziś zachowały się oryginalne cele oraz karcery. Można je zobaczyć podczas wystawy organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która rozpoczęła się 2 marca.
-
Po Marcu 68 musieli opuścić Polskę. Byli przyjaciółmi, wśród nich były zakochane pary. Co się z nimi stało?
- Odrzucono ich, wygnano, albo przynajmniej tak się poczuli, zmuszeni zostali do budowania wszystkiego od nowa - mówi Agata Tuszyńska, autorka książki "Bagaż osobisty. Po Marcu", na podstawie której powstała wystawa w Domu Spotkań z Historią. Z 30-osobowej paczki znajomych, którzy opuszczali Polskę po 68 roku na skutek antysemickiej nagonki, odnalazła niemal wszystkich. Co się z nimi stało po Marcu? Czy sobie poradzili? Jak wspominają tamten dzień na Dworcu Gdańskim, gdy opuszczali swój dom prawdopodobnie na zawsze?
-
Takie problemy mieli warszawiacy 30 lat temu. "Rzeczywiście brakuje nam reklam" [WIDEO]
Fanpage "Telewizja z tamtych lat" przypomniał felieton o Warszawie, który pokazano w "Dzienniku Telewizyjnym" TVP w lutym 1988 r. Jak wiele od tamtego czasu się zmieniło? A może wciąż trawią nas te same problemy, co 30 lat temu?
-
Nieznane zdjęcia Warszawy w kolorze. Tak wyglądała stolica w 1956 roku
1956 to rok sporych przemian w Polsce. Zmarł Bolesław Bierut, a w październiku zaczęła się tzw. odwilż. Jak wyglądała wtedy Warszawa? Możemy to zobaczyć na kolorowych zdjęciach Norwega, który wówczas tu przebywał.
-
"Usłyszałam huk. Zapadłam się w przepaść". Zginęło tu 49 osób. Nikt nigdy za to nie odpowiedział
Dokładnie 39 lat temu, 15 lutego 1979 r., w centrum Warszawy doszło do potężnej eksplozji. Wybuch gazu w rotundzie PKO zabił 49 osób, wiele zostało rannych. Nie licząc katastrof lotniczych, była to największe pod względem liczby ofiar zdarzenie tego typu w stolicy.
-
Okładka Vogue'a nie wszystkim się spodobała. Prawda jest taka, że Pałac Kultury od lat jest tłem do zdjęć
Anja Rubik i Małgorzata Bela, dwie znane na świecie polskie modelki, opierają się o czarną wołgę na tle spowitego mgłą (albo smogiem) Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okładka długo oczekiwanego pierwszego numeru magazynu "Vogue Polska" wzbudziła ogromne emocje.
-
Wszedł tam, gdzie nikt nie zagląda. "Wnętrze dawno temu zatrzymało się w czasie" [ZDJĘCIA]
Zdjęcia wspaniale zachowanego opuszczonego młyna wodnego opublikował bloger Szary Burek. Nie chce zdradzić, gdzie znajduje się budynek, żeby nie został zdewastowany. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza i okolicy obiektu.
-
Miesiącami wpatrywali się w te zdjęcia. Wystarczyło spojrzeć na te detale, by rozwiązać zagadkę
Na pozór wydawałoby się, że nic na tych zdjęciach nie widać. Ale im - czyli grupie Warszawska Identyfikacja - czasem wystarczy jeden na pierwszy rzut oka nic nieznaczący szczegół, by odkryć, gdzie dokładnie zrobiono fotografię dawnej Warszawy. Przypominamy nasz materiał z 2017 r.
-
To jedne z najstarszych linii lotniczych na świecie. Kiedyś ich samoloty latały z... Pola Mokotowskiego
Polskie Linie Lotnicze LOT mają prawie 90 lat. Początkowo w Warszawie korzystały z lotniska na Polu Mokotowskim. Od 1934 r. samoloty zaczęły latać z Okęcia, gdzie port lotniczy działa do dziś. Zobaczcie zdjęcia pokazujące warszawskie lotniska przed wojną.