Historia Warszawy
-
Jeden z pierwszych bloków. Jeszcze 40 lat temu tak wyglądał Ursynów. Dziś? Nie do poznania
Podczas tegorocznych "Dni Ursynowa" zaprezentowano wystawę Macieja Mazura "Czterdziestolatek. Ursynów rok po roku". Wystawa przedstawia jedno zdjęcie z każdego roku historii Ursynowa. Obecnie wystawa znajduje się w dwóch miejscach na Ursynowie - mieszkańcy mogą ją zobaczyć pod Urzędem Dzielnicy Ursynów oraz w Parku im. Jana Pawła II.
-
Warszawa z lotu ptaka przed wojną i tuż po niej. Niezwykła historia warszawskiego lotnictwa
Wystawa Domu Spotkań z Historią i Aeroklubu Warszawskiego 'Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze' przypomina zapomnianą historię lotnictwa i jej legendy - pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu.
-
Aby mógł powstać, zlikwidowano sześć ulic i zburzono 80 kamienic! Tak wyglądała Warszawa bez Pałacu Kultury [ZDJĘCIA]
Przygotowując miejsce pod budowę Pałacu Kultury i Nauki oraz placu Defilad, usunięto całą, bez najmniejszego wyjątku, zabudowę kwartału o powierzchni ponad 50 hektarów. Działała tu m.in. najstarsza polska wytwórnia płytowa Syrena Record i Dom Sierot Janusza Korczaka.
-
80 lat temu narkotyki kupowano w... cukierniach. Ile kosztowały? Tak wyglądał rynek używek w stolicy
Stanisław Witkacy brał eukodal, eter, heminę i haszysz. A jak wyglądało życie tych, którzy nie byli sławni ani na tyle zamożni, żeby było ich stać na drogie nielegalne substancje? Ile przed wojną kosztowały używki? Historie pochodzą z bloga pisarza Jacka Dehnela, kolekcjonera przedwojennych numerów "Tajnego Detektywa", pierwszego polskiego kryminalnego tygodnika.
-
Wytworne przyjęcia, bale w ambasadach. Tak 100 lat temu bawiły się polskie elity. Spójrz na te suknie!
Galeria zdjęć z kolekcji kpt. Tadeusza Kłobukowskiego - attache wojskowego przy ambasadzie francuskiej, który przebywał w Polsce na misji wojskowej w latach 1931-1934 oraz w roku 1937 - pokazuje życie i rozrywki polskich elit.
-
Tak wyglądała Warszawa w 1870 r. Niezwykłe zdjęcia miasta z XIX wieku w zestawieniu ze współczesnymi
Tak wyglądała Warszawa zaledwie siedem lat po wybuchu powstania styczniowego, w 1870 roku. Miasto leżało wtedy w zaborze rosyjskim i było jednym z głównych punktów oporu wobec okupanta. Jak się prezentuje miasto z XIX wieku w zestawieniu ze zdjęciami współczesnymi? Sprawdźcie!
-
Unikalne zdjęcia stolicy w kolorze z epoki Gomułki. Tak wyglądała Warszawa, jak podnosiła się z gruzów
Amerykański fotograf Harrison Forman był w Polsce dwukrotnie - w 1939 roku, w trakcie inwazji Niemców na Polskę, oraz już po wojnie - w 1960 r. Był więc świadkiem, jak Warszawa zamieniała się w ruinę, oraz gdy z gruzów się podnosiła. Te wyjątkowe, bo kolorowe zdjęcia z 1960 roku, ukazują najbardziej charakterystyczne obiekty i miejsca w stolicy. Widać ludzi, stare autobusy i samochody.
-
To był prawdziwy spektakl. Pod osłoną nocy gigantyczny kościół przesunięto o 21 metrów [ZDJĘCIA]
Warszawa to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie tak wiele budowli i monumentów zmieniło swoje miejsce. Pałac Lubomirskich, kościół na al. Solidarności, pomniki Nike czy Józefa Poniatowskiego - one wszystkie były przestawiane. Kilka - więcej niż raz. Zobaczcie, dlaczego tak się stało i przede wszystkim jak przebiegały te operacje. Niektóre były wyjątkowo ryzykowne.
-
Kto najlepiej zarabiał przed wojną? Lekarz, prostytutka, policjant? Zdziwisz się
Sprawdziliśmy, ile przed 1939 rokiem wynosiła pensja nauczyciela, lekarza, policjanta, służby domowej, prostytutki, wojskowego, prezydenta i ministra. W stolicy żyła też grupa mieszkańców, która w ogóle nie musiała troszczyć się o pracę. Kto to był?
-
Najwięcej domów publicznych było na Starym Mieście. Jak wyglądał przed wojną warszawski seksbiznes?
Taksówkarze domy publiczne nazywali "siedzącym bajzlem". Największą popularnością cieszyły się lokale z dwiema na stałe mieszkającymi prostytutkami. Natomiast królową seksbiznesu była... ciocia Bitnerowa. Przenieśmy się w czasie do stolicy Polski lat 20. XX wieku.
-
Kamienica przy placu Zbawiciela się sypie. Rok temu wydawca "Przekroju" kupił ją za 19 mln zł
-
Policja na Białołęce. Więcej dzielnicowych i nowa siedziba. Celem profilaktyka społeczna
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Na Trasie Łazienkowskiej rozbili się holenderscy żołnierze. Służby komentują
-
Wypadek w Żyrardowie. Samochód spadł z wiaduktu, kierowca jest w szpitalu
- Pożar hurtowni z fajerwerkami w Kobyłce. "Potężna eksplozja i wybuchy"
- Ursus. 44-latek chciał wymusić zwrot fikcyjnego długu. Groził oblaniem kwasem
- Zdewastowany XIX-wieczny dwór, który był częścią PGR-u. Konserwator żąda natychmiastowej naprawy
- ZDM sprzedał odholowane z ulic pojazdy. Najdroższe BMW za 37 tys. zł, najtańsze auto za 2500 zł
- Tak wyglądały warszawskie kuchnie przed wojną. Meble na miarę, "zimne szafki" i wysuwane blaty
-
Dlaczego zginęli Beksiński i Narutowicz? Najbardziej makabryczne zbrodnie w Warszawie
Warszawa to miejsce wielu okrutnych zbrodni. Szokują nie tylko, dlatego, że zostały dokonane na osobach z pierwszych stron gazet. Oto 10 historii, które najbardziej wstrząsnęły opinią publiczną. Dlaczego?
-
W przedwojennej Polsce wcale nie było taniej niż dzisiaj. To ceny chleba, mleka, kawy w kawiarni, biletu do kina
Najłatwiej powiedzieć: kiedyś było inaczej. Nie zawsze to jednak oznacza, że lepiej. Jak żyło się przed wojną? Nasi pradziadkowie mieli zdecydowanie gorzej. Przyczyn tego było wiele, m.in. skandalicznie niskie zarobki i wszechobecna drożyzna.
-
Pierwszy striptiz w Warszawie odbył się w baraku. A gdzie otwarto pierwszy kebab i pizzerię? Zdradzamy!
Kiedy otwarto pierwszy w Warszawie kebab? A kiedy pizzerię czy bar mleczny? Czy wiedziałeś, że pierwszy striptiz w stolicy odbył się w baraku przy Emilii Plater, a pierwszy w Warszawie stały most zawalił się pod naporem kry? Kiedy i gdzie powstały "pierwsze rzeczy w Warszawie" dowiedzieliśmy się dzięki Muzeum Warszawy, które można odwiedzać już od 26 maja.
-
Dzień Dziecka w Warszawie. Jak wyglądał w PRL? Chodziło się na oranżadę, do Pewexu, na festyn do Skaryszaka
Dziś podjąć decyzję, dokąd zabrać dziecko z okazji Dnia Dziecka, to nie lada problem - instytucje kultury czy galerie handlowe prześcigają się w tym, która zorganizuje ciekawszy piknik, przygotuje atrakcyjniejsze występy czy wymyśli bardziej ekscytujące gry. W czasach PRL wybór nie był tak szeroki. Co robili rodzice z dziećmi na Dzień Dziecka?
-
Prawie co drugi kleszcz na Mazowszu zaraża boreliozą. Gdzie w Warszawie jest najwięcej kleszczy? Zobacz mapę
Kleszcze są tak małe, że niekiedy trudno je dostrzec. Mnożą się na potęgę. Najgorsze jednak, że spotkanie z nimi może być śmiertelnie niebezpieczne. Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego twierdzi, że Warszawa jest cała w kleszczach. Trzeba więc uważać i się badać! A jakich miejsc unikać?
-
To tam zajadano się ciastami w czasach PRL. "To jedyna rzecz, która żałuję, że nie przetrwała do dziś" [ZDJĘCIA]
Bita śmietana z arbuzem, słynne lody Casatte czy kultowy deser Ambrozja. To słodkości, którymi zajadała się Warszawa w PRL-u w popularnych wtedy lokalach Hortex. - Na samą myśl się wzruszam, bo to były piękne czasy beztroskiego dzieciństwa - wspominają warszawiacy. Hortexy w stolicy były tak popularne, że pojawiły się w serialach i filmach.
-
Dziś jest tu stacja metra Centrum, a 120 lat temu... "Te zdjęcia Warszawy to unikaty"
- Bezcenny dokument pokazujący Warszawę i życie jej mieszkańców - pisze o kolekcji Biblioteki Narodowej varsavianista Arkadiusz Żołnierczyk. Te zdjęcia to w rzeczy samej unikaty - dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądała stolica aż 120 lat temu. Zdjęcia zostały w dodatku opublikowane w bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwala na spojrzenie - dosłownie - w twarze tych, którzy tworzyli społeczność Warszawy w tamtym czasie.
-
To jedyne zdjęcie Henryka, jakie posiada. Pani Teresa od lat szuka brata, którego matka nie wykradła z sierocińca
Z niemieckiego domu dziecka w Piasecznie, dzień przed powstaniem warszawskim, mama wykradła 4,5-letnią Teresę. Nie mogła jednak znaleźć 2-letniego Henryka. Pani Teresa od lat próbuje odnaleźć swojego brata.
-
Jak wyglądałaby stolica, gdyby nie wojna? Niezwykły projekt warszawskich grafików [ZDJĘCIA]
A gdyby tak przenieść się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuch II wojny światowej? Na wycieczkę zaprasza studio grafiki 3d Pictureworks Studio.
-
Milicja na ulicach, "Balcerowicz musi odejść", Syrenki pod szarymi blokami. Tak wtedy wyglądała Warszawa
To był rok rozbudzonych nadziei, ale i wielkich przemian. Skutki tamtych decyzji odczuwamy do dzisiaj. Na przełomie 1989 i 1990 roku Warszawa również przeżywała transformację. Zobaczcie zdjęcia, które najlepiej obrazują to, co wtedy przeżywało polskie społeczeństwo.