Okładka Vogue'a nie wszystkim się spodobała. Prawda jest taka, że Pałac Kultury od lat jest tłem do zdjęć

Anja Rubik i Małgorzata Bela, dwie znane na świecie polskie modelki, opierają się o czarną wołgę na tle spowitego mgłą (albo smogiem) Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okładka długo oczekiwanego pierwszego numeru magazynu "Vogue Polska" wzbudziła ogromne emocje.
Zestawienie dwóch zdjęć, Pałac Kultury w tle Zestawienie dwóch zdjęć, Pałac Kultury w tle fragment okładki nowego Vogue'a/ Ośrodek Karta

Modelka na tle Pałacu Kultury

Jedni mówią - zachwycająca, inni - że totalna pomyłka i amatorka. A my zobaczyliśmy w niej coś innego - nawiązania do dawnych zdjęć z Pałacem Kultury i Nauki w tle. Zwłaszcza jedno zdjęcie po prostu musiało być inspiracją dla autora - Juergena Tellera.

Podobieństwo jest uderzające. Jest modelka, jest Pałac Kultury w tle, jest i wołga (choć inny model niż na zdjęciu Juergena). Nawet charakterystyczne przechylenie zdjęcia w prawo, które wielu krytykowało, pojawia się na fotografii z Ośrodka Karta.

Modelka na tle Pałacu Kultury i Nauki Modelka na tle Pałacu Kultury i Nauki Romuald Broniarek/ Ośrodek KARTA

Symbole radzieckie?

Użytkownicy Facebooka krytykujący okładkę zauważali, że nie na miejscu jest pokazywanie na pierwszej polskiej okładce "Vogue'a" symboli kojarzących się z Rosją - prezentu Stalina dla Polski - Pałacu Kultury i Nauki czy radzieckiego samochodu wołga.

Tymczasem okazuje się, że symbole te sięgają lat 60. XX wieku. Może jest więc tak, że modelki na tle PKiN są bardziej polskie niż pierogi, a okładka odwołuje się wręcz do tradycji "Mody Polskiej"?

Jazda rowerem po linie, w tle Pałac Kultury i Nauki Jazda rowerem po linie, w tle Pałac Kultury i Nauki Jarosaw Tara/ Ośrodek KARTA

Pokazy akrobatów

Ośrodek Karta w związku z burzliwą dyskusją wokół okładki Vogue'a przesłał nam również inne zdjęcia z Pałacem Kultury w tle. 

Fotografowanie różnych wydarzeń czy postaci właśnie na tle pałacu również nie jest niczym nowym. Tutaj widzimy występ akrobaty. Zdjęcie z roku 1976 r. 

Pokazowe ćwiczenia straży pożarnej na Placu Defilad Pokazowe ćwiczenia straży pożarnej na Placu Defilad Jarosław Tarań/ Ośrodek KARTA

Pokazowe ćwiczenia straży pożarnej na Placu Defilad

Na kolejnym zdjęciu widzimy pokaz ćwiczeń straży pożarnej, jaki odbywał się w 1966 roku na pl. Defilad.

Hobbysta Leszek Chłąd i jego wieża z 20 tysięcy zapałek Hobbysta Leszek Chłąd i jego wieża z 20 tysięcy zapałek Jarosław Tarań/ Ośrodek KARTA

Wieża z 20 tysięcy zapałek

A tu zdjęcie z roku 1976. 

Przedstawia hobbystę Leszka Chłąda, który budował na tle Pałacu Kultury wieżę z 20 tysięcy zapałek.

Kiermasz książki przed Pałacem Kultury i Nauki Kiermasz książki przed Pałacem Kultury i Nauki Romuald Broniarek/ Ośrodek KARTA

Kiermasz książek

Zdjęcie pochodzi z 1978 roku i przedstawia dzieci i dorosłych podczas kiermaszu książek pod Pałacem Kultury i Nauki. 

Uliczny handel pomidorami Uliczny handel pomidorami Jarosław Tarań/ Ośrodek KARTA

Handel pomidorami

Zdjęcie z 1963 roku i bazarek z warzywami. Kolejka po pomidory. W tle - oczywiście Pałac Kultury. 

Czerwiec 1960, aktorka Teatru Dramatycznego - Barbara Krafftówna na tle Pałacu Kultury i Nauki Czerwiec 1960, aktorka Teatru Dramatycznego - Barbara Krafftówna na tle Pałacu Kultury i Nauki Romuald Broniarek/ Ośrodek KARTA

Aktorka

A tu zdjęcie z 1960 roku. Na tle Pałacu Kultury pozowała aktorka Teatru Dramatycznego - Barbara Krafftówna. 

Pierwsza strona Vogue'a zapowiada sesję zdjęciową autorstwa Tellera, którą znajdziemy w środku numeru (od 14 lutego w kioskach). Wzięły w niej udział ważne postaci polskiej kultury, m.in. aktorki Krystyna Janda i Justyna Wasilewska, wokalistki Monika Brodka i Katarzyna Nosowska, pisarka Dorota Masłowska, aktorzy Janusz Gajos i Jakub Gierszał, muzyk Taco Hemingway (w masce antysmogowej), reżyser teatralny Krystian Lupa, artyści Paweł Althamer i Paulina Ołowska, rysownik Marek Raczkowski i Paweł Pawlikowski, laureat Oscara za film "Ida".

Zdjęcia twórców przeplatają się z fotografiami polskiego jedzenia i Anji Rubik, która pozuje we wnętrzach Pałacu Kultury i poza nim, m.in. froterując chodnik. 

Masz podobne zdjęcie na tle Pałacu Kultury? Wyślij nam je: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: