Historia Warszawy
-
Tak robiło się zakupy 28 lat temu w Warszawie. Pamiętacie pierwszą Biedronkę?
Początek lat 90. Na Ursynowie otwiera się pierwsza IKEA. Powiew lepszego świata. Wielkie wydarzenie. Dla warszawiaków spragnionych nowinek, którym jedynie dobrze znanym meblem są meblościanki widok skandynawskiego designu jest szokiem. Dwa lata później mamy okazję zasmakować zakupów w spożywczym supermarkecie Billa...
-
Wielu warszawiaków było analfabetami, więc każda linia miała inny kolor. O tym nie miałeś pojęcia
Można śmiało powiedzieć, że prawie w każdym dziesięcioleciu po Warszawie włóczył się jakiś "piętrus". Pierwszy pojawił się w 1920 roku. Zachwycał elegancją, starannym wykonaniem, burgundem i złotem. Po wojnie do stolicy przyjechały pojazdy podarowane nam przez Anglików. - Niestety miały jedną wadę. W związku z tym, że były przystosowane do ruchu lewostronnego miały odwrotne wejścia niż tradycyjne autobusy. Wsiadano do nich z ulicy, a nie z chodnika - mówi varsavianista Włodzimierz Winek.
-
8 inwestycji, które na zawsze MOGŁY zmienić Warszawę. Dlaczego nie powstały? [GALERIA]
Największy na świecie dworzec pocztowy, dwa lotniska i ogromna, w centrum miasta, rządowa dzielnica. Jak wyglądałaby stolica Polski, gdyby wybudowano to, co zaplanowano przed wojną? Wyjaśnia w swojej książce "Warszawa Niezaistniała" dr Jarosław Trybuś, szef Muzeum Warszawy.
-
Morderstwa, pijaństwo, prostytucja. Wykonywanie tego zawodu groziło śmiercią!
Życie warszawskich XIX-wiecznych dorożkarzy wcale nie było tak spokojne jak mogłoby się wydawać. Najciekawszymi, nieraz wręcz mrożącymi krew w żyłach historiami z dorożkarskiej codzienności podzielili się z nami autorzy książki "Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku".
-
Spójrzcie na te witryny! Takiego Krakowskiego Przedmieścia już NIE MA
Na początku XX wieku w kamienicy pod nr 61 powstawały arcydzieła ze... sztucznych kwiatów. Nas zachwyciły efektowne witryny ze szkła i drewna zdobiące sklep firmy optycznej "Berent i Plewiński".
-
Dostał się do środka tylko dzięki informatorowi. Zobacz, co znalazł we wnętrzach ponadstuletniej kamienicy
Opustoszały numer 66 na rogu Krochmalnej i Żelaznej na Woli straszy i zachwyca jednocześnie. Jedno jest pewne - kamienica Chaima Gerkowicza to prawdziwy raj dla fotografów. Nie dostaniesz się tam jednak tak łatwo. Tylko nielicznym się to udaje. Jak? Tego zdradzić nie chcą.
-
Kiedyś puste pole, dziś gigantyczne centrum handlowe. Słynne warszawskie obiekty wczoraj i dziś [ZDJĘCIA]
Wczoraj - mały sklepik i pierwsze metody marketingowe, pola uprawne oraz rogatka mokotowska wskazująca granice wsi Mokotów. Dzisiaj - luksusowy dom handlowy, kultowa hala targowo-restauracyjna, największe zagłębie korporacyjne oraz zmodernizowany dworzec. To jedynie kilka przykładów pokazujących, jak w ciągu minionych lat zmieniła się Warszawa.
-
Tych zdjęć mogłeś nie znać. Jak wyglądało życie ludzi podczas Powstania Warszawskiego?
Te nieznane szerokiemu odbiorcy zdjęcia z Powstania Warszawskiego pokazują, jak wyglądało życie podczas działań powstańczych.
-
74 lata od Powstania Warszawskiego. Tak wyglądałoby na zdjęciach współczesnej Warszawy
44 fotomontaże zdjęć archiwalnych przedstawiających różne zdarzenia z Powstania Warszawskiego oraz zdjęć współczesnych - z Warszawy takiej, jaką znamy dziś.
-
51 lat temu The Rolling Stones wystąpili w Warszawie. "Tysiące osób forsowało wejście do pałacu"
Wizyta The Rolling Stones w Warszawie 13 kwietnia 1967 r. była historycznym wydarzeniem. Był to pierwszy w Europie Wschodniej koncert zespołu.
-
Kamienica przy placu Zbawiciela się sypie. Rok temu wydawca "Przekroju" kupił ją za 19 mln zł
-
Bezpieczniej na Białołęce. Więcej dzielnicowych i nowa siedziba
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Spowodowali go holenderscy żołnierze
-
Kierowca trafił do szpitala po tym, jak samochód spadł z wiaduktu
- Pożar hurtowni z fajerwerkami w Kobyłce. "Potężna eksplozja i wybuchy"
- Ursus. 44-latek chciał wymusić zwrot fikcyjnego długu. Groził oblaniem kwasem
- Zdewastowany XIX-wieczny dwór, który był częścią PGR-u. Konserwator żąda natychmiastowej naprawy
- ZDM sprzedał odholowane z ulic pojazdy. Najdroższe BMW za 37 tys. zł, najtańsze auto za 2500 zł
- Tak wyglądały warszawskie kuchnie przed wojną. Meble na miarę, "zimne szafki" i wysuwane blaty
-
Plac Politechniki niewiele zmienił się do XX wieku. Ale to najbardziej wzruszające zdjęcie, które widzieliśmy
Niesamowite, jak mało zmienił się Plac Politechniki, w porównaniu z innymi miejscami w Warszawie. To jedno zdjęcie robi jednak tak ogromne wrażenie, że trudno się nie wzruszyć.
-
"Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia". Niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Millera
- Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia - pisze Paweł Smoleński w tekście otwierającym wystawę. Krzysztof Miller zrobił je na początku swojej kariery. Jak wygląda rok '89 w jego obiektywie? Od 6 czerwca w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę "Krzysztof Miller. Rok 1989".
-
O przewrocie majowym uczyliśmy się w szkole. Niewiele wiemy jednak o tym, jak widzieli go zwykli mieszkańcy Warszawy [ZDJĘCIA]
Wszyscy wiemy o nim z lekcji historii. Rzadko uczyliśmy się jednak o tym, jak te kilka dni wyglądało z perspektywy zwykłych mieszkańców Warszawy. Przewrót majowy, którego dokonał Józef Piłsudski, mocno dotknął także ich. Walki, zablokowane ulice i mosty, tysiące rannych i setki zabitych. Tak wyglądały ulice Warszawy w 1926 roku.
-
Niesamowite zestawienia! Warszawa w latach 50. w obiektywie słynnego fotografa i dziś
Warszawa w obiektywie Tadeusza Rolkego nabierała uroku i niezwykłego charakteru. A może po prostu taka była - pełna życia, odradzająca z popiołów. Jak wygląda stolica widziana oczami jednego z najsłynniejszych polskich fotografów w zestawieniu ze współczesną? Przypominamy nasz materiał z 2017 roku.
-
'Stasiek nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia'. Najlepsze fragmenty z pierwszej biografii wielkiego barda [ZDJĘCIA]
- Stanisław Grzesiuk zawsze czuł się stuprocentowym warszawiakiem. Był bardem, symbolem i piewcą Warszawy. Nic więc dziwnego, że urodził się poza nią. Syn stolicy, który został przez nią adoptowany - pisze Bartosz Janiszewski w książce "Grzesiuk. Król życia". Pierwsza biografia barda stolicy ukazała się w ubiegłym roku. W związku z 100. rocznicą urodzin Grzesiuka, przypominamy najlepsze jej fragmenty.
-
Po co są "małe domki" na warszawskich dachach? Rozwiązali tę zagadkę [WIDEO]
Mają około 30 metrów kwadratowych powierzchni. Mieszczą się na dachach warszawskich starych kamienic. Po co są te "małe domki"? Czy ktoś tam mieszka? Twórcy bloga wyjaśniają.
-
Ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Tak w latach 20. i 30. świętowano uchwalenie Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]
Dzisiejsze uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja 1791 roku to nic w porównaniu z tymi, które odbywały się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zobacz, jak warszawiacy manifestowali swoją miłość do ojczyzny.
-
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w PRL. Był to świetnie wyreżyserowany, propagandowy spektakl
W PRL- u Święto Pracy było drugim najważniejszym świętem państwowym obok Święta Odrodzenia. Jak wyglądało wydarzenie? Przypominało świetnie wyreżyserowany spektakl. Nic nie było tu przypadkowe. Zobaczcie sami.
-
85 lata temu otwarto z wielką pompą lotnisko na Okęciu. Nowy port był elegancki i nowoczesny
W 1934 roku samoloty przestały lądować na Polu Mokotowskim. Było to zbyt niebezpieczne, bo dookoła stawiano coraz więcej bloków. Lotnisko - dziś noszące imię Fryderyka Chopina - przeniesiono więc na Okęcie, tylko 8 kilometrów od centrum Warszawy. Otwarto je uroczyście 29 kwietnia 1934 roku.
-
Jak Warszawa zareagowała na katastrofę w Czarnobylu? "Poziom skażenia nie stwarza zagrożenia"
Stołeczne gazety informację o awarii elektrowni atomowej podały dopiero cztery dni po wybuchu, czyli 30 kwietnia 1986 roku. Nuklearną katastrofę nazywano "awarią", ponadto wiadomość o wybuchu ani razu nie znalazła się na czołówce gazet. Najwięcej uwagi media poświęcały obchodom z okazji 1 maja. Chętnie pisano również o ochłodzeniu pogody i dobrych wynikach w górnictwie i energetyce.