W 1956 r. Warszawa w dużej części była już odbudowana z wojennych zniszczeń. Powstała MDM, odbudowano Starówkę, nowe osiedla zbudowano na Muranowie i na Mariensztacie.
Na zdjęciu plac Konstytucji z transparentem 'Niech żyje i rozkwita Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna'.
Zdjęcia w sieci zamieścił Gorm Helge Gronli Rudschinat z Norwegii. Zrobił je jego wuj, który w latach 50. mieszkał przez jakiś czas w Polsce (są też fotografie z Poznania z tamtego czasu).
Rudschinat opublikował je na swoim koncie na Flickr.
Na zdjęciu oczywiście Pałac Kultury i Nauki (wtedy noszący imię Józefa Stalina - utracił je także w ramach odwilży 1956 r.), który otwarto rok wcześniej.
W czerwcu 1956 r. w Poznaniu odbył się pierwszy w czasach PRL strajk generalny i uliczne demonstracje. Zostały krwawo stłumione przez władzę, zginęło 49 osób, wiele było rannych. Po rewolcie partia postanowiła jednak złagodzić nieco linię.
Al. Jerozolimskie, widok na Nowy Świat, w tle Pałac Kultury.
Do szkół powróciła religia, z więzienia wyszedł Stefan Wyszyński, można było mówić o Armii Krajowej i powstaniu warszawskim (pl. Warecki - przed wojną pl. Napoleona - przemianowano na pl. Powstańców Warszawy).
Na zdjęciu Rynek Starego Miasta
Bar szybkiej obsługi Praha w Al. Jerozolimskich. Zamknięto go w 1990 r.
Bar zajmował ogromny lokal i - jak opisywali bywalcy "Gazecie Stołecznej" - zachwycał rozmachem i urodą wnętrz.
Jak zauważył jeden z naszych czytelników, bar otwarto dopiero w 1959 r. - zdjęcie nie może więc pochodzić z 1956 r.
Skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i Kruczej, w tle po lewej ul. Bracka.
Widok na Pałac Kultury z ul. Marszałkowskiej. róg Wspólnej.
Plac Zamkowy. Jest Kolumna Zygmunta, jest już i katedra. Nie ma Zamku Królewskiego, którego odbudowa zakończy się dopiero w latach 80.
Ul. Krucza, widok na ul. Hożą
Trasa W-Z, widoczny kościół św. Anny (ulica Nowy Zjazd z lewej strony, tu niewidoczna).
Pomnik Adama Mickiewicza, Dziekanka - bursa dla studentów uczelni artystycznych (dziś akademik Uniwersytetu Muzycznego), kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (pokarmelicki), narożnik Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego).
Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny na Pradze. Szczęśliwie budynek nie został mocno uszkodzony podczas wojny.
Pałac Kultury i Nauki widziany z al. Jerozolimskich
Rynek Starego Miasta. Pierwszy etap odbudowy Starówki zakończył się w 1953 r., prace nad katedrą trwały do 1955 r., a odbudowa Zamku Królewskiego trwała aż do lat 80.
Zdjęcie zostało zrobione prawdopodobnie po 1956 r. Wśród samochodów zaparkowanych na rynku widać m.in. Warszawę model 200 i GAZ-21 Wołgę - obie weszły do sprzedaży dopiero od wiosny 1957, wołga w Polsce - jeszcze później.
Plac Konstytucji widziany z ul. Marszałkowskiej. Po lewej budynki Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), flagowego projektu PRL, ukończonego w 1952 r.
Nowe budynki przy ulicach Anielewicza i Świętojerskiej, skrzyżowanie z ul. Nowotki (dziś Andersa).
Skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z ul. Wilczą.
Krakowskie Przedmieście, obecnie jest tu skwer Hoovera.
Witryna Centralnego Domu Towarowego przy Al. Jerozolimskich (późniejszy "Smyk"). Sklep otwarto w 1951 r., był jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w stolicy. Jako jeden z pierwszych budynków w PRL posiadał parking podziemny.
Wiele zniszczonych budynków nie doczekało się odbudowy.
Ul. Marszałkowska i jej kontrasty.
Plac Zamkowy, róg ulicy Świętojańskiej.
Ulica Dziekania - z lewej mury świeżo odbudowanej katedry św. Jana, z prawej zrujnowane kamieniczki.
Rynek Nowego Miasta z kościołem św. Kazimierza, zniszczonym podczas wojny.
Plac Konstytucji widziany z ul. Marszałkowskiej.
Tunel Trasy W-Z, którą oddano do użytku 22 lipca 1949 r. (ul. Nowy Zjazd z lewej strony, tu niewidoczna).
Krakowskie Przedmieście, w oddali widać Kolumnę Zygmunta
Widok z pl. Dzierżyńskiego na al. Świerczewskiego. Obecnie mówilibyśmy o widoku z pl. Bankowego na al. Solidarności. Widoczna wieża kościoła ewangelicko-reformowanego.
Rynek Starego Miasta i jego kamienice. Ponad 85 proc. Starego Miasta zostało zniszczone przez Niemców. Jego odbudowa jest ewenementem na skalę świata, w 1980 r. Starówkę umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac Kultury - widok z ulicy Złotej (wówczas Kniewskiego).
Prawdopodobnie zdjęcie wykonane po 1956 r. Na pierwszym planie stoi Fiat 500, w produkcji od drugiej połowy 1957. Na drugim - Syrenka, w produkcji również dopiero od 1957 r.
Rynek Nowego Miasta, ul. Freta
Nowy Świat, widok w kierunku północnym
Al. Jerozolimskie, widoczny Pałac Kultury i Nauki
Widok na Katedrę Polową Wojska Polskiego na ul. Długiej. Przed kościołem pomnik Jana Kilińskiego przeniesiony później pod mury Starego Miasta.
Relikt zburzonego przez Niemców w 1944 Pałacu Badeniego, w którym przedtem mieścił się Sąd Apelacyjny. Z tyłu po lewej widoczny fragment południowej elewacji Pałacu Krasińskich, w głębi po prawej wspomniany wcześniej Sąd Okręgowy z bramą prowadzącą na Bonifraterską.
Ul. Krzywe Koło na Starym Mieście w kierunku wschodnim
***
Podoba wam się Warszawa z lat 50.? A może macie własne zdjęcia stolicy z tamtych czasów? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.
Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia