Powstały tylko trzy kolorowe zdjęcia ukazujące płonące getto. "Chodziło o wybór sposobu umierania"

Dym unoszący się nad palonym przez niemieckich żołnierzy gettem w Warszawie widać na kolorowym zdjęciu z 1943 r. To jedna z trzech takich fotografii, która zachowała się do dziś. 19 kwietnia to idealny czas, aby o niej przypomnieć, bo tego dnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Niemcy walcząc z Żydami w getcie warszawskim w 1943 r. posuwali się do największych okrucieństw. W tym do palenia całych kamienic, gdzie - jak podejrzewali - ukrywali się powstańcy.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia

Zdjęcie płonącego podczas powstania getta warszawskiego zrobione zza jego murów zamieścił na Facebooku fanpage Żydzi Polscy. Fotografia pochodzi z kolekcji "I ciągle widzę Ich twarze" Fundacji Shalom Gołdy Tencer-Szurmiej.

Sądzę, że jest to jedyne kolorowe zdjęcie przedstawiające płonące getto warszawskie podczas powstania w kwietniu 1943 roku. Zostało wykonane jako diapozytyw przez mojego nieżyjącego teścia Karola Grabskiego z Łodzi, który ukrywał się w tym czasie w Warszawie

- napisał darczyńca fotografii, Jacek Jurczakowski z Łodzi.

"To zdjęcie jest jednym z trzech kolorowych slajdów wykonanych przez Zbigniewa Borowczyka i znajdujących się w kolekcji Muzeum Polin" - napisał pod postem Marcin Dziedzic, odpowiedzialny za projekt Teraz '43 (pokazał tam zestawienia kadrów z getta warszawskiego z ujęciami tych samych miejsc współcześnie).

"Bazujemy na opisach darczyńców i bez poważnych powodów raczej ich nie podważamy" - skomentowali to administratorzy fanpage'a.

W piątek 19 kwietnia mija dokładnie 76 lat od wybuchu największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

"Chodziło tylko o wybór sposobu umierania"

19 kwietnia 1943 r. rano dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Napotkali jednak na opór nielicznych (z około pół miliona osób zostało zaledwie 50-70 tysięcy), którzy przez kolejny miesiąc walczyli bohatersko w ruinach getta. 

Większość ludzi w getcie ukrywała się w bunkrach. Naziści zaczęli sukcesywnie podpalać budynki i wrzucać gaz do wykrytych bunkrów. 8 maja znaleźli kryjówkę dowództwa ŻOB, w której było około stu osób, w tym dowódca powstania Mordechaj Anielewicz. Bojownicy nie wyszli z bunkra, lecz popełnili w nim zbiorowe samobójstwo. Z getta uratowali się nieliczni powstańcy i cywile, w tym Marek Edelman. 

W getcie zginęło ok. 7 tys. osób, niecałe 7 tys. wysłano do obozu zagłady w Treblince, a ponad 30 tys. do innych obozów. Jak wspominał jeden z jego przywódców, Marek Edelman, "chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania".

Po zduszeniu powstania Niemcy zrównali cały teren dawnej dzielnicy żydowskiej z ziemią. Po upadku powstania Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę, która znajdowała się na terenie getta.  

Więcej o:
Komentarze (101)
Powstały tylko trzy kolorowe zdjęcia ukazujące płonące getto. "Chodziło o wybór sposobu umierania"
Zaloguj się
 • nekaj

  Oceniono 75 razy 27

  pięknie, same antysemickie komentarze, ale oczywiście Polacy nie są antysemitami i masowo ratowali Żydów....
  a Królewna Śnieżka zleciła zabójstwo Złej Królowej...

 • krisgabler

  Oceniono 17 razy 13

  wieczna pamięć bohaterskim powstańcom z getta. wieczna pamięć pomordowanym w Holocauście Żydom.

 • aaronbund

  Oceniono 29 razy 7

  Niestety, polskie państwo podziemne zbyt mało zrobiło dla wspomożenia walczących. O reakcji części polskiego otoczenia, wykazującego radość z dławienia żydowskiej dzielnicy, dzisiaj lepiej nie wspominać.
  Część i chwała bohaterom.

 • maaac

  Oceniono 6 razy 6

  >>>Siły niemieckie zaangażowane w stłumienie powstania liczyły ok. 2000 ludzi[10], w tym 830 grenadierów pancernych i kawalerzystów SS, 234 żandarmów (bataliony 1 i 3 z 22 pułku Ordnungspolizei, SD i Gestapo), 59 żołnierzy lekkiej artylerii przeciwlotniczej i saperów Wehrmachtu (wydzielone oddziały z batalionu saperów pociągów pancernych i 14 rezerwowego batalionu saperów), 337 żołnierzy z litewskich i łotewskich policyjnych oddziałów pomocniczych (tzw. Askaris) oraz części szkoleniowego batalionu ukraińskiego z obozu w Trawnikach. W likwidacji getta uczestniczyło też 367 funkcjonariuszy polskiej Policji Generalnego Gubernatorstwa, którzy tworzyli kordon wokół murów getta. Zabezpieczenie techniczne stanowiła m.in. złożona z Polaków warszawska straż pożarna w sile jednej kompanii[47]. <<
  pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_getcie_warszawskim#Si%C5%82y_i_straty_niemieckie

  Jak widać wbrew kłamstwom IPN "Niemcami" pacyfikującymi powstanie byli też Litwini, Łotysze, Ukraińcy i Polacy.

 • adstr

  Oceniono 13 razy 5

  Reklama luksusowego niemieckiego samochodu, która otwiera się przed tym artykułem jest pewnego rodzaju porażką.

 • t0maszek44

  Oceniono 10 razy 4

  Nie tylko Niemcy, wg raportu Stroppa w tłumieniu powstania w getcie brali udział również łotewscy askariasi

 • polsilver100

  Oceniono 8 razy 2

  Naziści to Niemcy, Włosi, Japończycy, Słowacy, Rumuni, Ukraińcy itd. Nawet była dywizja francuska. Przestańcie już pier... ić że tylko Niemcy byli nazistami alba trzeba wymieni ć wszystkie na je które służyły i pomagały nazistom? Żydzi też wśród nich byli

 • gruby13

  Oceniono 20 razy 2

  O prosze... Nie nazistow, nie Prusakow, nie Krzyzakow ani nie Polakow tylko Niemcow :D Brawo Gazeto xD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX