Historia Warszawy
-
Zna wszystkie tajemnice Pałacu Kultury. Nam je zdradza. "Obcięłam kawałek twarzy Leninowi, razem z brodą"
Jak sama kiedyś powiedziała - wzięła ślub z Pałacem Kultury i Nauki, choć i do rozwodu było nie raz blisko. Kronikarka PKiN Hanna Szczubełek spędziła 50 lat w jednej pracy i nie zamieniłaby jej na żadną inną.
-
W środku zmieściłby się blok mieszkalny. Czym był "Wielki Salon" Warszawy? Blogerzy wyjaśniają
Gdzie stał? Kto go zbudował? Czemu służył? Czy warto go odbudować? Twórcy videobloga wyjaśniają, czym był "Wielki Salon" Warszawy.
-
Poruszające zestawienia. Warszawa z II wojny światowej i współczesna na jednym zdjęciu
Jak najlepiej opowiedzieć tragiczną historię? Na przykład pokazując kolaże zdjęć z czasów II wojny światowej zestawione ze współczesnymi fotografiami stolicy. - Żydowska Warszawa to 40 proc. dawnej stolicy. Po wojnie zniknęła bez śladu - mówi autor cyklu "Teraz 43" i "Teraz 44" Marcin Dziedzic.
-
Jamnik, czyli najdłuższy blok w Warszawie. Powód, dla którego powstał, może zasmucić
Ma 508 metrów długości, 43 klatki schodowe i mieszka w nim 1200 mieszkańców. Dlaczego w stolicy powstał rekordowo długi blok?
-
Warszawa w 1989 roku. Przełomowy moment w historii Polski uchwycony przez słynnego fotografa
Fascynujące zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują najważniejsze momenty 1989 roku. Chwile, w których dokonywała się prawdziwa rewolucja. Rewolta grzebiąca polski komunizm.
-
Zdjęcia polskiego fotografa z czasów PRL zachwycają na całym świecie. Teraz możesz je zobaczyć w Polsce
Marian Schmidt uznawany jest za najwybitniejszego, obok Henri Cartiera-Bressona mistrza kompozycji obrazu. Od 21 kwietnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią można zobaczyć ponad 100 zdjęć fotografa. Wybraliśmy te najciekawsze.
-
Niezwykłe odkrycie w warszawskiej kamienicy. Pod podłogą znaleziono przedwojenny list miłosny
Podczas remontu starej kamienicy w centrum Warszawy robotnicy znaleźli schowany pod podłogą list. "Jako nagrodę Książątko otrzyma najnowszą moją fotografię" - pisze jego autorka. Przetrwał blisko 80 lat!
-
Na tych gruzach powstało miasto. Tereny warszawskiego getta tuż po wojnie i dziś [ZDJĘCIA]
Warszawiak, który widział stolicę tuż po 1945 roku albo w trakcie wojny z pewnością nie poznałby swojego miasta. Miejsca, które nie miały prawa istnieć i zostały zrównane z ziemią podczas wojny, dzisiaj tętnią życiem.
-
Obóz zagłady przy warszawskim dworcu? Po kilkudziesięciu latach w końcu rozwiązali zagadkę
Tajemnica tuneli przy Dworcu Zachodnim rozwiązana. Jak przekonuje historyk Zygmunt Walkowski podczas II wojny światowej obok Dworca Zachodniego nie było komory gazowej.
-
Dokładnie 50 lat temu "Stonesi" wystąpili w Warszawie. "Tysiące osób forsowało wejście do pałacu"
"Stan oblężenia pod Salą Kongresową w Warszawie. Tysiące melomanów spragnionych mocnych wrażeń" - relacjonuje reporter WFDiF to, co działo się 13 kwietnia 1967 r. tuż przed tym, jak gwiazdy rocka weszły na scenę. Był to pierwszy w Europie Wschodniej koncert The Rolling Stones, a jego występ stał się w Polsce wydarzeniem historycznym. W Sali zgromadziło się blisko 5 tysięcy fanów, podczas gdy jej pojemność to 2,5 tysiąca miejsc...
-
Policja na Białołęce. Więcej dzielnicowych i nowa siedziba. Celem profilaktyka społeczna
-
Kierowca trafił do szpitala po tym, jak samochód spadł z wiaduktu
-
Back to school, back to jesień, back to chandra i zmęczenie. Powrót stresu czas start!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Spowodowali go holenderscy żołnierze
-
Ursus. 44-latek chciał wymusić zwrot fikcyjnego długu. Groził oblaniem kwasem
- Pożar hurtowni z fajerwerkami w Kobyłce. "Potężna eksplozja i wybuchy"
- Zdewastowany XIX-wieczny dwór, który był częścią PGR-u. Konserwator żąda natychmiastowej naprawy
- ZDM sprzedał odholowane z ulic pojazdy. Najdroższe BMW za 37 tys. zł, najtańsze auto za 2500 zł
- Tak wyglądały warszawskie kuchnie przed wojną. Meble na miarę, "zimne szafki" i wysuwane blaty
- Atak nożownika w "czarnym punkcie" na Pradze-Północ. Dwie osoby ranne. Policja szuka sprawcy
-
Gdyby metro zaczęto budować w latach 20., miałoby aż siedem linii! Niezrealizowane projekty [ZDJĘCIA]
Historia warszawskiego metra nie zaczyna się wcale od momentu, gdy w 1983 roku rozkopano Ursynów i sporą część Mokotowa. Pierwsze plany budowy metra pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby budowa metra rozpoczęła się już w latach dwudziestych, trzydziestych czy pięćdziesiątych?
-
Te zdjęcia zapadają w pamięć: zderzenie sielanki na plaży i ruin Warszawy. A jak jest tam dziś? [ZDJĘCIA]
Gdzie niegdyś warszawiak najchętniej spędzał ciepłe wieczory? Nad Wisłą! Gdzie spędza je dzisiaj? Nad Wisłą! Patrząc na niektóre zdjęcia trudno nam jednak uwierzyć, że dzieli je tylko czas, nie miejsce.
-
Wojna, miasto w ruinie, a pod "Polonią" tłumy. Tak czarować potrafiły tylko kina dawnej Warszawy [FOTO]
W dawnej Warszawie kina były luksusowe, a bilety za tak zwany grosz. Zawsze jednak pełne widzów. - W latach 20. na 960 tys. ówczesnych mieszkańców stolicy przypadało 16 tys. miejsc w salach projekcyjnych - dowiadujemy się z portalu "Warszawy historii ukryta".
-
"Uruchomienie telewizji miało związek z polityczną propagandą". Mija 65 lat od pierwszej emisji TVP
Pierwszy program telewizyjny w Polsce wyemitowano w 1952 roku, w przeddzień wyborów do Sejmu. Na początku ekipy filmowe nie miały łatwo. Nagrywały w ciasnym i dusznym studio, gdzie reflektory podnosiły temperaturę nawet do 50 stopni Celsjusza. Jaki był pierwszy reklamowany w telewizji produkt? Sprawdźcie.
-
Neonowe reklamy przyciągały bardziej niż współczesne billboardy. Dziś nie ma po nich śladu [ZDJĘCIA]
W drugiej połowie lat 20. XX w. w stolicy rozpoczęła się moda na neonowe reklamy. Przetrwały PRL, aby ubarwiać szare warszawskie domy, ale przestano je doceniać w latach 90. Te, które pozostały do dziś, wtopiły się w miejską przestrzeń. Większość jednak na zawsze zniknęła.
-
Ukrywali Żydów w warszawskim ZOO. Wnuczka Żabińskich pokazuje niepublikowane dotąd zdjęcia dziadków
Antonina i Jan Żabiński przed wojną stworzyli nowoczesny, na europejskim poziomie ogród zoologiczny, w którym ukrywali kilkuset Żydów. W ten sposób ocalili ich przed śmiercią. Historia niezwykłych Polaków zainspirowała Hollywood do nakręcenia filmu "Azyl". Reżyserii podjęła się Niki Caro, a Antoninę Żabińską zagrała - dwukrotnie nominowana do Oscara, Jessica Chastain. O tym, jakimi byli dziadkami i dlaczego po wojnie nie odwiedzali ZOO - opowiada wnuczka Anna Żabińska. Pokazuje również niepublikowane dotąd zdjęcia z rodzinnego albumu.
-
Syrena - marzenie Polaków z czasów PRL ma już 60 lat. Zdjęcia z Warszawą w tle [GALERIA]
W 1957 roku wyprodukowano pierwszą warszawską Syrenę. Oryginalna Syrena była jedynym powojennym samochodem, który był w 100 procentach zbudowany przez Polaków. Syrenki wytrzymywały trudne warunki i rozwijały prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. Nic dziwnego, że były wtedy marzeniem każdego Polaka.
-
Zapomniane zabytki, ofiary tajemniczych pożarów. Unikatowe budynki, które mogą zniknąć [ZDJĘCIA]
O niektórych budynkach miasto całkiem zapomniało. Przyszłość innych stoi pod znakiem zapytania, pozostałe są ofiarami "tajemniczych pożarów", za którymi mogą stać nowi właściciele. Wielu podejrzewa, że zależy im na tym, by dom doszczętnie spłonął - nie będą musieli ich później remontować. Oto najcenniejsze warszawskie budynki, których może już wkrótce zabraknąć na mapie stołecznych zabytków.
-
Stoją tuż obok siebie, a dzieli je nawet 100 lat. Wieżowce, bloki i XIX-wieczne kamienice w jednym kadrze [ZDJĘCIA]
Warszawa słynie z kontrastów. Przechadzając się po stolicy bez trudu odnajdziemy miejsca, w których historia spotyka się z nowoczesnością. Na jednym kadrze umieścimy np. świątynię z XIX wieku oraz XX wieczny biurowiec. II wojna światowa, czasy PRL-u i współczesność dzieli często zaledwie kilka metrów.
-
Na oczach warszawiaków znika symbol stolicy. I nagle konserwator: Wstrzymać rozbiórkę Rotundy [ZDJĘCIA]
Rozbiórka Rotundy PKO trwa od tygodnia. Słynny warszawski symbol, ikona modernizmu, znika na oczach warszawiaków. Mieszkańcy przystają i wpatrują się w okrąglak, po którym pozostał już wyłącznie szkielet. Według planów Rotunda miała zniknąć do połowy kwietnia. Stołeczny konserwator zabytków nakazał natychmiast wstrzymać prace rozbiórkowe. Chce w ostatniej chwili uratować konstrukcję okrągłego pawilonu.