Jak wyglądałaby stolica, gdyby nie wojna? Niezwykły projekt warszawskich grafików [ZDJĘCIA]

A gdyby tak przenieść się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuch II wojny światowej? Na wycieczkę zaprasza studio grafiki 3d Pictureworks Studio.

Kto z nas nie chciałby choć na chwilę znaleźć się w przedwojennej Warszawie? Z nielicznych zdjęć wiemy, że tamto miasto w niczym nie przypominało stolicy, jaką znamy dzisiaj. 

Zmienić bieg historii

Dzięki studiu grafiki 3d Pictureworks Studio możemy nie tylko cofnąć się w czasie, ale również zmienić na chwilę bieg historii. Mamy szansę zobaczyć, jak wyglądałoby nasze miasto, gdyby nie wybuch II wojny światowej.

- Projekt „Wykreślona Warszawa” jest zwieńczeniem naszych wieloletnich poszukiwań warszawskich budynków zaprojektowanych w XX-leciu międzywojennym, które w związku z wydarzeniami zapoczątkowanymi we wrześniu 1939 r. nigdy nie doczekały się realizacji - przekonuje Piotr Greiner, współwłaściciel studia Pictureworks.

Jeden z najwyższych budynków Europy

I tak dowiadujemy się np. że gdyby nie wybuch wojny nad placem Unii Lubelskiej górowałaby siedziba Polskiego Radia. 

Budynek zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego miał mieć 21 kondygnacji i ponad 70 m wysokości. Na szczycie miało znajdować się studio telewizyjne o powierzchni 400 m kw, na dole - wielkie radiowe studio koncertowe. Dziury pod fundamenty gmachu zaczęto kopać latem 1939 roku. 

Projekt „Wykreślona Warszawa" będzie miał swoją premierę podczas kongresu wirtualnej rzeczywistości - European VR Congress. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Nauki „Kopernik” 23 i 24 maja.

Więcej o:
Komentarze (74)
Jak wyglądałaby stolica, gdyby nie wojna? Niezwykły projekt warszawskich grafików [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • marych

  Oceniono 126 razy 28

  dziękujemy wam powstańcy!
  jesteście prawdziwymi bohaterami!
  Nie to co te 200 tys cywilów, którzy po prostu dali się zabić, wy polegliście w chwale, pociągając za sobą tysiące bohaterskich dzieci, i setki tysięcy nieliczących się i przeszkadzających w waszym patriotyzmie mieszkańców stolicy. To przez tych 200 tysięcy nie został kamień na kamieniu, bo wy jesteście przecież bohaterami!

 • Tomasz Nowak

  Oceniono 43 razy 25

  zgadzam sie z tym po częsci jest rok '44 tak? alianci wylądowali już w normandii niemcy sraja po gaciach przegrywają na wszystkich frontach ..armia radziecka posuwa sie dalej w kierunku linii wisły na berlin jest już po ptakach dla niemców....a tu warszawiakom nasuwa sie pomysł żeby dołożyc coś od siebie i przywitac ruskich jako wyzwolone miasto co miało dac polsce lepsza pozycje w pertraktacjach po wojnie ? g....no to niczego by nie zmieniło ruskie nas zostawili niemcy rozwalili warszawe w pień zgineło mnóstwo ludzi ......mnie to smieszy i żal mi jak widze tych gó...arzy poubieranych w kotwice i symbole bo teraz taka moda na samochodach słoików pyszniących sie swoim zyciem burżuji ze wsi nawet nie znaja pochodzenia tego symbolu i profanuja go traktując jako zwyciestwo ...a to była żez przegrana inicjatywa klęska która od początku nie miala sensu.....

 • Tomasz Nowak

  Oceniono 25 razy 17

  ten symbol kotwicy i inne powinny byc chronione ustawą ....żeby nie był profanowany bo gó...arze traktuja to jako zwyciestwo nie znaja historii ....czy ktos chodzi po warszawie z gwiazda dawida z oswiecimia czy treblinki majdanku???

 • freud1

  Oceniono 54 razy 16

  W wolsce po staremu. Wojna, wojna i co by bylo gdyby jej nie bylo.
  Jest rok 2017. Reszta swiata juz dawno zyje innymi tematami.

 • Tomasz Nowak

  Oceniono 25 razy 13

  czasami .....jak widze gó...arza cwaniaka ubranego w symbol kotwicy albo z tym tatuażem ...gdzies w sklepie na przystanku ....to mam mu ochote dopier... za profanacje !!!!!!!! ale wczesniej bym sie go spytał wiesz co masz na ręku na koszulce ?.....

 • 12-digit

  Oceniono 15 razy 11

  Słabe..
  Coś jeszcze, oprócz tej siedziby polskiego radia?

 • jaceq

  Oceniono 13 razy 9

  Ja pierniczę!
  Żadnych reklam?

 • wiesenblum

  Oceniono 18 razy 8

  Na jakiej zasadzie ktokolwiek zakłada, że gdyby nie wojna to Warszawa i Polska rozwijałby się tak, jak miasta i państwa Zachodu rozwijały się po wojnie ??
  Gdyby nie wojna, Zachód również rozwijałby się o wiele wolniej a Polska, Słowacja, Węgry byłyby pewnie teraz biednymi krajami. Wojna i potem zima wojna spowodowały ogromny skok technologiczny, wyścig zbrojeń i atom wbrew pozoarom przyczyniły się do długotrwałego pokoju w Europie. Gdyby nie wojna bylibyśmy gdzie indziej - społecznie raczej nadal w pewnej fazie feudalizmu (hrabiowie, magnaci, prałaci itp.)

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 18 razy 8

  >Jak wyglądałaby stolica, gdyby nie wojna?

  Jak wyglądałby dziadek, gdyby nie łysina, wąsy i broda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX