Jak wyglądałaby stolica, gdyby nie wojna? Niezwykły projekt warszawskich grafików [ZDJĘCIA]

A gdyby tak przenieść się w czasie do lat 40. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuch II wojny światowej? Na wycieczkę zaprasza studio grafiki 3d Pictureworks Studio.

Kto z nas nie chciałby choć na chwilę znaleźć się w przedwojennej Warszawie? Z nielicznych zdjęć wiemy, że tamto miasto w niczym nie przypominało stolicy, jaką znamy dzisiaj. 

Zmienić bieg historii

Dzięki studiu grafiki 3d Pictureworks Studio możemy nie tylko cofnąć się w czasie, ale również zmienić na chwilę bieg historii. Mamy szansę zobaczyć, jak wyglądałoby nasze miasto, gdyby nie wybuch II wojny światowej.

- Projekt „Wykreślona Warszawa” jest zwieńczeniem naszych wieloletnich poszukiwań warszawskich budynków zaprojektowanych w XX-leciu międzywojennym, które w związku z wydarzeniami zapoczątkowanymi we wrześniu 1939 r. nigdy nie doczekały się realizacji - przekonuje Piotr Greiner, współwłaściciel studia Pictureworks.

Jeden z najwyższych budynków Europy

I tak dowiadujemy się np. że gdyby nie wybuch wojny nad placem Unii Lubelskiej górowałaby siedziba Polskiego Radia. 

Budynek zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego miał mieć 21 kondygnacji i ponad 70 m wysokości. Na szczycie miało znajdować się studio telewizyjne o powierzchni 400 m kw, na dole - wielkie radiowe studio koncertowe. Dziury pod fundamenty gmachu zaczęto kopać latem 1939 roku. 

Projekt „Wykreślona Warszawa" będzie miał swoją premierę podczas kongresu wirtualnej rzeczywistości - European VR Congress. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Nauki „Kopernik” 23 i 24 maja.

Więcej o: