Oto, jak żyły i bawiły się elity międzywojnia. A zbiorach Archiwum Państwowego znajdują się ogromne zbiory zdjęć z kolekcji kpt. Tadeusza Kłobukowskiego - attache wojskowego przy ambasadzie francuskiej, który przebywał w Polsce na misji wojskowej w latach 1931-1934 oraz w roku 1937.
Uczestnicy obiadu pożegnalnego wydanego w restauracji Fukiera
Fotografie dotyczą wydarzeń, w których uczestniczył kpt. Tadeusz Kłobukowski z racji pełnionej funkcji. Są tam uroczystości obchodów najważniejszych świąt państwowych w towarzystwie oficerów armii francuskiej i reprezentującymi armie innych państw (m.in. Węgier, Włoch, Anglii, USA, Niemiec, Hiszpanii, Japonii, Rumunii, Szwecji, Estonii, Finlandii, Czechosłowacji), przyjęcia i bale w reprezentacyjnych salach ambasad i hoteli (Bristol, Europejski), spotkania towarzyskie, uczestnictwa w mityngach i konkursach hippicznych na Polach Mokotowskich).
Na zdjęciu attache wojskowi przed defiladą w Al. Ujazdowskich
Konkurs hippiczny w Warszawie. Wojskowi przodowali w zawodach konnych, gdyż kawaleria stanowiła istotną część sił zbrojnych odrodzonej Polski. Świetnym kawalerzystą był m. in. wielokrotny medalista i uczestnik wielu zawodów hippicznych, Henryk ''Hubal' Dobrzański.
Uroczysty obiad wydany dla zagranicznych attache wojskowych w warszawskim hotelu Bristol. O życiu nocnym stolicy było głośno nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie.
Bale karnawałowe z tamtych czasów przeszły do historii. Elity bawiły się do białego rana. Najhuczniejsze przyjęcia odbywały się w hotelach Bristol i Europejskim, w Kasynie Garnizonowym, salonach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, salach Teatru Wielkiego i na Zamku Królewskim, a także w lokalach Adria i Oaza. Stoły uginały się pod ciężarem dużych, wykwintnych potrawami - mięs, galantyn, pasztetów, egzotycznych owoców, lodów i deserów.
Przyjęcie w Ambasadzie Francji
Na zdj: pl. Saski - obchody Święta Niepodległości 11 Listopada, parada wojskowa
W okresie międzywojennym toczyły się długotrwałe spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Piłsudczycy uważali, że najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego.
Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Daszyńskiego. Ostatecznie Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada 'jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny'.
Obiad w hotelu Europejskim z udziałem dyplomatów francuskich
Kolacja w Ambasadzie Japońskiej
Plac Saski - uroczystości święta 3 maja
Powitanie gen. Debeney'a na Dworcu Głównym
Pl. Saski, obchody Święta 3 Maja, parada wojskowa
Powitanie na Dworcu Głównym grupy kombatantów francuskich przybyłych do Warszawy
Pole Mokotowskie - obchody 15. rocznicy odzyskania niepodległości
Złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez ministra spraw zagranicznych Francji L. Bartou, na fotografii m. in. kpt. Kłobukowski, J. Beck
Dekoracja polskich oficerów francuskimi odznaczeniami w Inspektoracie Armii
Plac Saski - uroczystości Święta 3 Maja, trybuna dla dyplomatów i przedstawicieli zagranicznych attaches wojskowych
Złożenie wieńca przez attache wojskowego Francji na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
Międzynarodowy mityng lotniczy w Warszawie
Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z nuncjuszem apostolskim Marmaggim podczas uroczystości na Zamku Warszawskim
Plac Saski - uroczystości Święta 3-Maja
Zawody hippiczne w Warszawie
Uroczystości Święta 11 Listopada na pl. Saskim, parada wojskowa
Pl. Saski - uroczystości Święta 3 Maja