Tak robiło się zakupy 28 lat temu w Warszawie. Pamiętacie pierwszą Biedronkę?

Początek lat 90. Na Ursynowie otwiera się pierwsza IKEA. Powiew lepszego świata. Wielkie wydarzenie. Dla warszawiaków spragnionych nowinek, którym jedynie dobrze znanym meblem są meblościanki widok skandynawskiego designu jest szokiem. Dwa lata później mamy okazję zasmakować zakupów w spożywczym supermarkecie Billa...
Otwarcie pierwszej w Warszawie salonu IKEA, mieściła się na Ursynowie. Otwarcie pierwszej w Warszawie salonu IKEA, mieściła się na Ursynowie. źródło: IKEA

IKEA, 1990 rok

Jako pierwsza po transformacji do Polski zawitała IKEA. Znajdowała się w blaszaku po sklepie spożywczym - przy ul. Grażyny Bacewiczówny 8 na Ursynowie. Entuzjazm warszawiaków był ogromny. Takiego zainteresowania sklepem szwedzka firma (raczej na pewno) się nie spodziewała.

Pierwszy sklep IKEA w Warszawie otwarto na Ursynowie.IKEA

Asortyment sklepu (przede wszystkim elementy wyposażenia) był nieporównywalnie mniejszy od tego, co możemy dzisiaj kupić w IKEA. Mimo to i tak zachwycał gości. Gości to chyba odpowiednie określenie, ponieważ klienci częściej z zaciekawieniem oglądali sklep, niż robili w nim zakupy.

Otwarcie pierwszej w Warszawie salonu IKEA, mieściła się na Ursynowie.źródło: IKEA

Tak robiło się zakupy 20 lat temu w Gdańsku. Pamiętacie pierwszy sklep Ikea?


Najlepsze polskie talk-show, które pamiętamy z lat 90.

Sklep Billa, ul. Czerniakowska Sklep Billa, ul. Czerniakowska Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

BILLA, 1992 rok

To sklep, który na długie lata pozostanie w pamięci warszawiaków. Nazywał się Billa i był prawdziwym powiewem Zachodu.

Pierwsze zakupy w Billa? Jak wizyta na innej planecie. Pachnące długopisy, kolorowe notesy i cytrusy - wspomina jedna z moich przyjaciółek.

Sklep Billa, ul. CzerniakowskaFot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Pierwszy supermarket Billa znajdował się na Mokotowie - na rogu ul. Czerniakowskiej i Chełmskiej.

Sklep Billa, ul. CzerniakowskaFot. Sławomir Kamiński

Po sklepie zostały już tylko stare zdjęcia. Firma osiem lat temu pożegnała się z Polską sprzedając swoje sklepy francuskiej sieci E. Leclerc.

Hit przy ul. Górczewskiej w Warszawie Hit przy ul. Górczewskiej w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński

HIT, 1994 rok

Osamotniona Billa po dwóch latach zyskała poważną konkurencję. Na warszawski rynek wkroczył Hit. Pierwszy, sklep pod szyldem niemieckiej marki otwarto przy ul. Górczewskiej 282. Warszawiacy szybko pokochali zakupy w hipermarkecie. Do tego stopnia, że w 1995 roku wystosowali petycję w sprawie linii autobusowej dowożącej ich do sklepu: - "Linia ta łączy też Śródmieście i Pragę z największym sklepem Hit, w którym (jako najtańszym w stolicy) robią zakupy setki, a nawet tysiące ludzi dziennie. Właśnie przystanek linii 506 jest przed Hitem" - argumentowali.

Hit przy ul. Górczewskiej w WarszawieFot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Oczywiście sklep miał też mankamenty, m.in. zbyt rygorystyczne przestrzeganie
zdejmowania plecaków przed wejściem. Było też utrudnienie dla klientów kupujących alkohol, którzy musieli to robić w specjalnych kasach, by potem ponownie przenieść się do kolejnej obsługującej inne artykuły.

Obiekt w którym mieścił się Hit stoi do dzisiaj na Jelonkach, mieści się w nim Tesco.

Market Makro Cash and Carry Market Makro Cash and Carry Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Makro, 1994 rok

Jeszcze tego samego roku, przy ul. Wolności, otwarto Makro. To był szok. Wchodzisz do olbrzymiego marketu i wypełniasz koszyk produktami. Nie pojedynczymi, a całymi zgrzewkami! Molochami, w których można spędzić pół dnia na spacerze między kilometrami regałów z kolorowym towarem. Nie byliśmy do tego przyzwyczajeni.

market Makro Cash and CarryFot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Hurtowy hipermarket przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą szybko zdobył popularność właścicieli osiedlowych sklepików.

Jeden z pierwszych sklepów Biedronka w Warszawie Jeden z pierwszych sklepów Biedronka w Warszawie źródło: Biedronka

Biedronka, 1996 rok

A to naprawdę historyczne zdjęcia. Jak poinformowali nas przedstawiciele Biedronki niestety, nie ma możliwości ustalenia, z jakich lokalizacji pochodzą. Wiadomo jednak, że pierwszy w Warszawie sklep sieci Biedronka otwarty został w styczniu 1996 roku przy ulicy Modzelewskiego 27. I co ciekawe, nie był to jedyny dyskont w Polsce, należący do portugalskiej spółki Jerónimo Martins. Pierwszą "polską" Biedronkę otwarto rok wcześniej w Poznaniu.

Pierwszy Auchan otwarto w podwarszawskim Piasecznie. Pierwszy Auchan otwarto w podwarszawskim Piasecznie. Auchan

Auchan, 1996 rok

Pierwszego francuskiego hipermarketu Auchan nie otwarto w centrum stolicy, ale na jej przedmieściach - w podwarszawskim Piasecznie.

Pierwszy Auchan otwarto w podwarszawskim Piasecznie.Auchan

Pierwszy Auchan otwarto w podwarszawskim Piasecznie.Auchan

Pierwszy Auchan otwarto w podwarszawskim Piasecznie.Auchan

Z tej okazji powstała specjalna gazetka w której informowano klientów o czasie dojazdu na miejsce: 20 minut sprzed Pałacu Kultury. Teraz bywa, że do Piaseczna jedziemy nawet godzinę...

Z okazji otwarcia pierwszego sklepu Auchan powstała specjalna gazetka.Auchan

 

Pierwszy warszawski sklep marki JYSK otwarty został przy ul. Towarowej na Woli. Pierwszy warszawski sklep marki JYSK otwarty został przy ul. Towarowej na Woli. JYSK

JYSK, 2001 rok

W 2001 roku Wola zyskała sklep duńskiej sieciówki sprzedającej "wszystko dla domu". Znajdował się w największym w tej części Warszawy kompleksie meblowym CH Jupiter przy ul. Towarowej.

Pierwszy warszawski sklep marki JYSK otwarty został przy ul. Towarowej na Woli.JYSK

Pierwszy warszawski sklep marki JYSK otwarty został przy ul. Towarowej na Woli.JYSK

Pamiętam, że gdy pierwszy raz wybrałam się do sklepu JYSK zaskoczyła mnie panująca w środku duchota (pewnie ze względu na brak klimatyzacji).

Zdjęcia z otwarcia pierwszego sklepu Netto w Warszawie, przy ul. Wisełki. Zdjęcia z otwarcia pierwszego sklepu Netto w Warszawie, przy ul. Wisełki. Netto

Netto, 2013 rok

Mimo że duńska sieć handlowa Netto na rynku polskim działa od 20 lat, to pierwszy sklep w Warszawie, zdecydowała się otworzyć dopiero w 2013 roku - przy ul. Wisełki.

Od godziny 8 rano klienci będą mogli zaopatrzyć się w atrakcyjne artykuły przygotowane specjalnie z myślą o warszawiakach, skorzystać z wielu promocji, wziąć udział w konkursach. W Netto będzie można wygrać między innymi wózek wypełniony po brzegi zakupami. Wystarczy odgadnąć wartość produktów umieszczonych w wózku, wpisać do kuponu konkursowego i wrzucić do urny. Osoba, która poda wartość najbliższą rzeczywistej, całą zawartość wózka otrzyma za darmo.Wisełki.
Atrakcją dnia będzie z pewnością możliwość spotkania ze znanymi aktorami: Piotrem Cyrwusem i Przemysławem Sadowskim, którzy w piątek, 20 grudnia, od godz. 15 do 17 będą czytać dzieciom baśnie Andersena. Wszystkie dzieci, które tego dnia przyjdą z rodzicami na zakupy, otrzymają za darmo pięknie wydane baśnie Andersena: ?Calineczkę? i ?Małego ołowianego żołnierzyka?. Przy okazji będzie można zrobić sobie rodzinne zdjęcie ze znanymi aktorami, poprosić o ich autograf, a także sfotografować się przy specjalnie przygotowanej planszy jako Calineczka lub bajkowy żołnierzyk.
Dla tych, którzy dbają o ekologię i segregują odpady sieć zaproponuje specjalną atrakcję: puszki i plastikowe butelki po napojach będzie można wrzucać do automatu, który wyda nam paragon, upoważniający do odbioru upominka od Netto.

Zdjęcia z otwarcia pierwszego sklepu Netto w Warszawie, przy ul. Wisełki.Netto

Zdjęcia z otwarcia pierwszego sklepu Netto w Warszawie, przy ul. Wisełki.Netto

Zdjęcia z otwarcia pierwszego sklepu Netto w Warszawie, przy ul. Wisełki.Netto

Dla tych, którzy dbają o ekologię i segregują odpady sieć zaproponowała specjalną atrakcję: puszki i plastikowe butelki po napojach wrzucano do automatu, który wydawał paragon, upoważniający do odbioru upominku od Netto.

Więcej o: