Ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Tak w latach 20. i 30. świętowano uchwalenie Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

Defilada wojskowa na placu Saskim
Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (pierwszej w Europie i drugiej na świecie) organizowane są uroczystości z udziałem władz państwowych. Weźmie w nich udział m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda. A jak obchody uchwalenia Konstytucji wyglądały w dawnej stolicy?
Na zdjęciu z 1927 roku widzimy defiladę wojskową na placu Saskim - ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Widoczny jest też Pałac Saski oraz kamienice przy ul. Ossolińskich: kamienica Petersburskiego Towarzystwa Ubezpieczeń i Dom Franckich.

Prezydent RP
Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wręcza żołnierzom ordery Polonia Restituta. Był to rok 1925.

Grób Nieznanego Żołnierza
Na fotografii znajduje się delegacja weteranów powstania styczniowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zdjęcie pochodzi z 1926 roku.

Plac Saski
Zdjęcie z 1927 roku przedstawia defiladę wojskową na placu Saskim. Oddziały przysposobienia obronnego uzbrojone w karabiny Mosin wz. 1891 maszerują przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. W tle widzimy fasadę Pałacu Saskiego.

Kościół Opatrzności bożej
Uroczysta msza święta w ruinach kościoła Opatrzności Bożej w Ogrodzie Botanicznym miała miejsce w 1932 roku. Fotograf uchwycił moment podniesienia.

Grupa Kurpiów
Na zdjęciu grupa Kurpiów przed Belwederem w 1932 roku.

Oddziały motocyklowe
Na zdjęciu oddziały motocyklowe podczas rewii wojskowej na placu Piłsudskiego. Po lewej fasada Pałacu Saskiego, dalej widoczna brama Pałacu Bruhla. Fotografia wykonana w 1933 roku.

Ignacy Mościcki
Na zdjęciu Prezydent RP Ignacy Mościcki i drugi wiceminister spraw wojskowych gen. Felicjan Sławoj Składkowski na trybunie honorowej.
Pierwszy na prawo od trybuny stoi adiutant prezydenta kpt. Józef Hartman. Dalej na prawo stoją członkowie rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, Michał Butkiewicz (w pierwszym rzędzie w okularach z rękami założonymi na piersiach), komisaryczny prezydent Warszawy Marian Zyndram Kościałkowski (na prawo od Butkiewicza, w jednej ręce trzyma kapelusz, w drugiej rękawiczki). Z tyłu pomnik księcia Józefa Poniatowskiego i kolumnada Pałacu Saskiego.
Fotografię wykonano w 1934 roku.

Niemiecki attache
Na zdjęciu widzimy rewię wojskową na Polu Mokotowskim. Prezydent RP Ignacy Mościcki wita się z niemieckim attache wojskowym (prawdopodobnie płk Bogislav von Studnitz). Widoczni są także szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP płk Kazimierz Schally (pierwszy z lewej), minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki (na lewo od Prezydenta). Po prawej stoi attache wojskowy Wielkiej Brytanii. Zdjęcie pochodzi z 1936 roku.

Rewia wojskowa
Na fotografii z 1936 roku widzimy rewię wojskową na Polu Mokotowskim. W defiladzie mkną Tankietki TK-3.

Przed katedrą św. Jana
Prezydent RP Ignacy Mościcki przed uroczystym nabożeństwem przechodzi przed frontem kompanii honorowej ustawionej przed katedrą św. Jana na ul. Świętojańskiej.
Widoczni na zdjęciu są także m.in.: minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki (idzie prawdopodobnie na lewo od prezydenta) oraz adiutant prezydenta RP kpt. Józef Hartman (w mundurze strzelca podhalańskiego). Fotografię wykonano w 1937 roku.
